Oliy taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasalarida ilmiy-izlanish olib borayotgan yosh manbashunos olimlar, tadqiqotchi va magistrlar oʻrtasida “Uchinchi Renessans – yoshlar nigohida” tanlovini yuqori saviyada oʻtkazish toʻgʻrisida O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi, Xalq ta’limi vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Fanlar akademiyasining 2021-yi1 13-dekabrdagi qo‘shma qarori imzolangan.
Tanlov quyidagi yo‘nalishlarda o‘tkaziladi:
besh muhim tashabbusni keng joriy etish va unga yoshlar qamrovini oshirish;
yoshlar o‘rtasida IT texnologiyalar va xorijiy tillami o‘zlashtirishning zamonaviy mexanizmlarini ishlab chiqish;
ta’limning barcha bosqichlarida yoshlaming sifatli ta’lim olishini ta’minlash, hududlarda inklyuziv ta’limni rivojlantirish bo‘yicha innovatsion yondashuv usullari (xorijiy tajriba asosida);
yoshlami ilm-fan va innovatsiyalarga qiziqtirishning noan’anaviy usullari;
yoshlar, jumladan voyaga yetmaganlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlami ishlab chiqish.
Nominatsiyalar bo‘yicha tanlovga taqdim etiladigan ishlarga qo‘yiladigan talablar
Tanlovda ishtirok etish uchun har bir nominatsiya bo‘yicha quyidagi mazmundagi taqdimotlar taqdim etilishi mumkin:
besh muhim tashabbusni keng joriy etishning ilg‘or texnologiyalari nominatsiyasi:
yoshlaming musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodini yuzaga chiqarish bo‘yicha ilg‘or g‘oyalaming ilgari surilgani; yoshlami jismoniy chiniqtirish, ulaming sport sohasida qobiliyatini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratish mexanizmlarining mavjudligi; yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish bo‘yicha tizimli ishlami tashkil etishga yo‘naltirilgani; xotin-qizlarni ish bilan ta’minlashga qaratilgani;
yoshlar o‘rtasida IT texnologiyalarini rivojlantirishning zamonaviy usullari nominatsiyasi:
yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va intemetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgani; loyihani amalga oshirish texnologiyasining mavjudligi va uning ommabopligi;
xorijiy tillarni o‘zlashtirishning zamonaviy usullari nominatsiyasi:
loyihada xorijiy tillami o‘zlashtirishda respublikaning olis hududlaridagi yoshlami qamrab olish nazarda tutilgani; xorijiy tillami o‘zlashtirishda yangi tenologiyalar va elektron dasturlaming mavjudligi;
yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirishning ta’sirchan mexanizmlari nominatsiyasi:
yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirishda ajdodlarimiz, xususan, Birinchi va Ikkinchi Renessans, jadidchilik davrida yashab ijod qilgan allomalarimizdan qolgan ilmiy-ijodiy meros asosida samarali va innovatsion usullaming mavjudligi; yoshlar о‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlar (yoki loyihasi)ning mavjudligi; jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirishda internet butunjahon axborot tarmog‘i imkoniyatlaridan keng foydalanish, sodir etilgan huquqbuzarliklar va ulami bartaraf etish jarayoni bo‘yicha amaliy tadbirlar (taklif) berish.
yoshlarning sifatli ta’lim olishini ta’minlash, inklyuziv ta’limni rivojlantirishda innovatsion yechimlar nominatsiyasi:
O‘zbekistonda ta’lim sifatini oshirishga to‘siq bo‘layotgan muammolami keltirish va ulaming yechimlari bo‘yicha asosli takliflar berish; ta’limda sifatli bilim olishni tashkil etishda o‘quvchi-talabalaming shaxsiy motivatsiyasini oshirish, shuningdek, o‘quv jarayoni va metodikasini o‘zgartirish bo‘yicha takliflar (asosnomasi bilan) ishlab chiqish; mamlakatda ta’lim sifatini yanada oshirish bo‘yicha zamon talablariga mos bo‘lgan milliy model taklifini berish; ta’lim muassasalarida inklyuziv ta’limni rivojlantirishda mavjud muammolar va ulami bartaraf etish bo‘yicha asosli takliflar; inklyuziv ta’limni rivojlantirish bo‘yicha innovatsion yondashuv usullari va yechimlari; 0 ‘zbekistonda ta’lim sifatini jahon standartlari darajasida takomillashtirishning natijador yo‘lini taklif qilish.
yoshlarni ilm-fan va innovatsiyalarga qiziqtirishning noan’anaviy usullari nominatsiyasi:
yoshlar orasida ilm-fan va innovatsiyalami targ‘ib qilish yuzasidan noan’anaviy usullari; bugungi kun innovatsiyasida buyuk ajdodlarimizning qo‘shgan hissasining izini topish va aniq misollarda yoritish; yoshlarning ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi yutuqlarini o‘rganish, ularni hozirgi kunda qo‘llanishi bo‘yicha aniq mexanizmlar ishlab chiqish. 10. Belgilangan har bir nominatsiya bo‘yicha tanlovning dastlabki bosqichida ishtirokchilar o‘z loyihalarini taqdim etadi. Tanlov ishtirokchilarining taqdim etgan loyihalari Hakamlar hay’ati tomonidan ushbu nizomning 1-ilovasidagi baholash mezonlar asosida 100 ballik tizimda baholanadi.
Tanlovning yakuniy respublika bosqichi ishtirokchilari Hakamlar hay’atining loyihaga doir savollariga javob berishlari lozim bo‘ladi. Hakamlar hay’atining har bir yo‘nalish bo‘yicha xulosasiga ko‘ra, eng yuqori ball to‘plagan 3 ta loyiha orasidan Hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan ovoz berish orqali aniqlanadi.
Tanlovni tashkil etish va o‘tkazish tartibi
Tanlov ikki bosqichda bo‘lib o‘tadi: Boshlang‘ich (birinchi) bosqich - oliy ta’lim va ilmiy tadqiqot muassasasida o‘tkaziladi; Respublika (yakuniy) bosqichi - Yoshlar ishlari agentligida o‘tkaziladi.
Tanlovda ishtirok etadigan loyihalar taqdimotiga qo‘yiladigan talablar va ularni baholash
Tanlovda yakka yoki jamoa bo‘lib, 35 yoshgacha bo‘lgan yoshlar ishtirok etishi mumkin.
Tanlov ishtirokchisi bo‘lgan har bir shaxs yoki jamoa bitta nominatsiya bo‘yicha bitta loyiha bilan ishtirok etadi.
Tanlovga taqdim etilayotgan loyihaga qo‘yiladigan talablar quyidagilardan iborat:
yo‘nalish bo‘yicha ko‘rsatilgan talabga yechim bo‘la olishi hamda amalga oshirish mexanizmi aniq ko‘rsatilganligi;
mavzuning mazmun-mohiyati to‘liq ochib berilganligi;
muammoning yechimga qaratilganligi;
hayotga tatbiq etish, an’anaviy va innovatsion yondashuv darajasi mavjudligi; mavzu yuzasidan takliflar, usullar va amalga oshirish mexanizmlari.
Har bir nominatsiyadagi loyiha yuz ballik mezon bo‘yicha baholanadi.
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash
Tanlovning birinchi bosqichi g‘olibi va sovrindorlari oliy ta’lim va ilmiy tadqiqot muassasalari tomonidan quyidagicha:
1-o‘rin - 10 mln. so‘m;
2-o‘rin - 7 mln. so‘m;
3-o‘rin - 4 mln. so‘m miqdoridagi pul mablag‘i va tegishli diplom bilan taqdirlanishi mumkin va faqat 1-o‘rin sohibi keyingi bosqichga yo‘llanmani qo‘lga kiritadi. Shuningdek, 2 va 3-o‘rin sovrindorlarining ilmiy rahbari hamda tegishli kafedra jamoasiga rektor (direktor)ning Tashakkumomasi beriladi.
Tanlovning respublika (yakuniy) bosqichida g‘olib bo‘lgan ishtirokchilami rag‘batlantirish Yoshlar ishlari agentligining byudjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Tanlov g‘olibi va sovrindorlari Yoshlar ishlari agentligi tomonidan quyidagicha:
1-o‘rin - 30 mln. so‘m;
2-o‘rin - 20 mln. so‘m;
3-o‘rin - 10 mln. so‘m miqdoridagi pul mablag‘i, tegishli diplomlar hamda statuetkalar bilan mukofotlanadi.

The Agency for Youth Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Public Education, the Ministry of Innovative Development, the Ministry of Innovation Development of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Secondary Special Education, the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan, and the Academy of Sciences signed a joint resolution on December 13, 2021.
The competition will be held in the following directions:
wide introduction of five important initiatives and increase of youth coverage;
development of modern mechanisms for learning IT technologies and foreign languages among young people;
Ensuring quality education for young people at all stages of education, innovative approaches to the development of inclusive education in the regions (based on foreign experience);
non-traditional ways of attracting young people to science and innovation;
to develop an effective mechanism for the prevention of crime and delinquency among young people, including minors.
Requirements for nominations
The following entries can be submitted in each nomination to participate in the competition:
Nomination of advanced technologies for the widespread introduction of five important initiatives:
the development of your young people's interest in music, painting, literature, theater and other arts, the development of their innovative ideas; the existence of mechanisms to create the necessary conditions for physical training of young people, to demonstrate their abilities in the field of sports; aimed at raising the morale of young people, the organization of systematic work to promote reading among them; focusing on women's employment;
Nomination of modern methods of developing IT technologies among young people:
aimed at promoting the effective use of computer technology and the Internet among young people; availability and popularity of project implementation technology;
Nomination of modern methods of learning foreign languages:
the project envisages the inclusion of young people in remote areas of the country in learning a foreign language; availability of new technologies and electronic software for learning a foreign language;
Nomination of effective mechanisms for the prevention of crime and delinquency among young people:
the existence of an effective and innovative approach to the prevention of crime and delinquency among young people based on the scientific and creative heritage of our ancestors, in particular, the First and Second Renaissance, Jadid scholars; the existence of effective mechanisms (or projects) for the prevention of crime and delinquency among young people; Extensive use of the Internet in the prevention of crime and delinquency, the provision of practical measures (proposals) on the process of elimination of crimes and offenses.
Nomination of innovative solutions for the development of inclusive education, ensuring quality education for young people:
Identify the problems that hinder the improvement of the quality of education in Uzbekistan and make sound proposals for solutions; increase the personal motivation of students in the organization of quality education in education, as well as the development of proposals (with regulations) to change the educational process and methodology; to propose a modern national model for further improving the quality of education in the country; existing problems in the development of inclusive education in educational institutions and sound proposals for overcoming them; innovative approaches and solutions to inclusive education; 0 ‘To suggest an effective way to improve the quality of education in Uzbekistan at the level of world standards.
Nomination of non-traditional methods of attracting young people to science and innovation:
non-traditional methods of promoting science and innovation among young people; find traces of the contribution of our great ancestors in today's innovation and illustrate them with concrete examples; to study the achievements of young people in the field of science and innovation, to develop clear mechanisms for their current application. 10. In the first round of the competition in each of the nominations, participants will submit their projects. The projects submitted by the bidders will be evaluated by the Jury on a 100-point scale based on the evaluation criteria in Annex 1 to this Regulation.
Participants in the final round of the competition will have to answer questions from the Jury about the project. The jury will decide on each of the three projects with the highest scores by voting by the members of the Jury.
How to organize and conduct the competition
The competition is held in two stages: Primary (first) stage - in higher education and research institutions; The Republican (final) stage will be held at the Agency for Youth Affairs.
Requirements for the presentation of projects participating in the competition and their evaluation
The competition is open to individuals and teams under the age of 35.
Each individual or team participating in the competition will participate with one project in one nomination.
The requirements for the submitted project are:
can be a solution to the demand in the direction and a clear mechanism for its implementation;
the content of the topic is fully disclosed;
the focus of the problem on the solution;
the level of implementation, traditional and innovative approaches; suggestions, methods and implementation mechanisms on the topic.
The project in each nomination will be evaluated on the basis of 100 points.
Awarding the winners
The winners and prize-winners of the first stage of the competition will be announced by higher education and research institutions:
1st place - 10 million sum;
2nd place - 7 million sum;
3rd place - 4 million UZS and a diploma can be awarded, and only the 1st place winner will get a ticket to the next stage. Also, the scientific supervisor of the 2nd and 3rd place winners and the staff of the relevant department will be awarded the Rector's (Director's) Certificate.
Incentives for the winner of the republican (final) stage of the competition will be funded from the budget of the Agency for Youth Affairs.