Oliy taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasalarida ilmiy-izlanish olib borayotgan yosh manbashunos olimlar, tadqiqotchi va magistrlar oʻrtasida “Uchinchi Renessans – yoshlar nigohida” tanlovini yuqori saviyada oʻtkazish toʻgʻrisida O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi, Xalq ta’limi vazirligi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi, O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Fanlar akademiyasining 2021-yi1 13-dekabrdagi qo‘shma qarori imzolangan.
Tanlov quyidagi yo‘nalishlarda o‘tkaziladi:
besh muhim tashabbusni keng joriy etish va unga yoshlar qamrovini oshirish;
yoshlar o‘rtasida IT texnologiyalar va xorijiy tillami o‘zlashtirishning zamonaviy mexanizmlarini ishlab chiqish;
ta’limning barcha bosqichlarida yoshlaming sifatli ta’lim olishini ta’minlash, hududlarda inklyuziv ta’limni rivojlantirish bo‘yicha innovatsion yondashuv usullari (xorijiy tajriba asosida);
yoshlami ilm-fan va innovatsiyalarga qiziqtirishning noan’anaviy usullari;
yoshlar, jumladan voyaga yetmaganlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profilaktikasini amalga oshirish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlami ishlab chiqish.
Nominatsiyalar bo‘yicha tanlovga taqdim etiladigan ishlarga qo‘yiladigan talablar
Tanlovda ishtirok etish uchun har bir nominatsiya bo‘yicha quyidagi mazmundagi taqdimotlar taqdim etilishi mumkin:
besh muhim tashabbusni keng joriy etishning ilg‘or texnologiyalari nominatsiyasi:
yoshlaming musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va san’atning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, iste’dodini yuzaga chiqarish bo‘yicha ilg‘or g‘oyalaming ilgari surilgani; yoshlami jismoniy chiniqtirish, ulaming sport sohasida qobiliyatini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratish mexanizmlarining mavjudligi; yoshlar ma’naviyatini yuksaltirish, ular o‘rtasida kitobxonlikni keng targ‘ib qilish bo‘yicha tizimli ishlami tashkil etishga yo‘naltirilgani; xotin-qizlarni ish bilan ta’minlashga qaratilgani;
yoshlar o‘rtasida IT texnologiyalarini rivojlantirishning zamonaviy usullari nominatsiyasi:
yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va intemetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgani; loyihani amalga oshirish texnologiyasining mavjudligi va uning ommabopligi;
xorijiy tillarni o‘zlashtirishning zamonaviy usullari nominatsiyasi:
loyihada xorijiy tillami o‘zlashtirishda respublikaning olis hududlaridagi yoshlami qamrab olish nazarda tutilgani; xorijiy tillami o‘zlashtirishda yangi tenologiyalar va elektron dasturlaming mavjudligi;
yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirishning ta’sirchan mexanizmlari nominatsiyasi:
yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirishda ajdodlarimiz, xususan, Birinchi va Ikkinchi Renessans, jadidchilik davrida yashab ijod qilgan allomalarimizdan qolgan ilmiy-ijodiy meros asosida samarali va innovatsion usullaming mavjudligi; yoshlar о‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirish bo‘yicha ta’sirchan mexanizmlar (yoki loyihasi)ning mavjudligi; jinoyatchilik va huquqbuzarliklar profllaktikasini amalga oshirishda internet butunjahon axborot tarmog‘i imkoniyatlaridan keng foydalanish, sodir etilgan huquqbuzarliklar va ulami bartaraf etish jarayoni bo‘yicha amaliy tadbirlar (taklif) berish.
yoshlarning sifatli ta’lim olishini ta’minlash, inklyuziv ta’limni rivojlantirishda innovatsion yechimlar nominatsiyasi:
O‘zbekistonda ta’lim sifatini oshirishga to‘siq bo‘layotgan muammolami keltirish va ulaming yechimlari bo‘yicha asosli takliflar berish; ta’limda sifatli bilim olishni tashkil etishda o‘quvchi-talabalaming shaxsiy motivatsiyasini oshirish, shuningdek, o‘quv jarayoni va metodikasini o‘zgartirish bo‘yicha takliflar (asosnomasi bilan) ishlab chiqish; mamlakatda ta’lim sifatini yanada oshirish bo‘yicha zamon talablariga mos bo‘lgan milliy model taklifini berish; ta’lim muassasalarida inklyuziv ta’limni rivojlantirishda mavjud muammolar va ulami bartaraf etish bo‘yicha asosli takliflar; inklyuziv ta’limni rivojlantirish bo‘yicha innovatsion yondashuv usullari va yechimlari; 0 ‘zbekistonda ta’lim sifatini jahon standartlari darajasida takomillashtirishning natijador yo‘lini taklif qilish.
yoshlarni ilm-fan va innovatsiyalarga qiziqtirishning noan’anaviy usullari nominatsiyasi:
yoshlar orasida ilm-fan va innovatsiyalami targ‘ib qilish yuzasidan noan’anaviy usullari; bugungi kun innovatsiyasida buyuk ajdodlarimizning qo‘shgan hissasining izini topish va aniq misollarda yoritish; yoshlarning ilm-fan va innovatsiyalar sohasidagi yutuqlarini o‘rganish, ularni hozirgi kunda qo‘llanishi bo‘yicha aniq mexanizmlar ishlab chiqish. 10. Belgilangan har bir nominatsiya bo‘yicha tanlovning dastlabki bosqichida ishtirokchilar o‘z loyihalarini taqdim etadi. Tanlov ishtirokchilarining taqdim etgan loyihalari Hakamlar hay’ati tomonidan ushbu nizomning 1-ilovasidagi baholash mezonlar asosida 100 ballik tizimda baholanadi.
Tanlovning yakuniy respublika bosqichi ishtirokchilari Hakamlar hay’atining loyihaga doir savollariga javob berishlari lozim bo‘ladi. Hakamlar hay’atining har bir yo‘nalish bo‘yicha xulosasiga ko‘ra, eng yuqori ball to‘plagan 3 ta loyiha orasidan Hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan ovoz berish orqali aniqlanadi.
Tanlovni tashkil etish va o‘tkazish tartibi
Tanlov ikki bosqichda bo‘lib o‘tadi: Boshlang‘ich (birinchi) bosqich - oliy ta’lim va ilmiy tadqiqot muassasasida o‘tkaziladi; Respublika (yakuniy) bosqichi - Yoshlar ishlari agentligida o‘tkaziladi.
Tanlovda ishtirok etadigan loyihalar taqdimotiga qo‘yiladigan talablar va ularni baholash
Tanlovda yakka yoki jamoa bo‘lib, 35 yoshgacha bo‘lgan yoshlar ishtirok etishi mumkin.
Tanlov ishtirokchisi bo‘lgan har bir shaxs yoki jamoa bitta nominatsiya bo‘yicha bitta loyiha bilan ishtirok etadi.
Tanlovga taqdim etilayotgan loyihaga qo‘yiladigan talablar quyidagilardan iborat:
yo‘nalish bo‘yicha ko‘rsatilgan talabga yechim bo‘la olishi hamda amalga oshirish mexanizmi aniq ko‘rsatilganligi;
mavzuning mazmun-mohiyati to‘liq ochib berilganligi;
muammoning yechimga qaratilganligi;
hayotga tatbiq etish, an’anaviy va innovatsion yondashuv darajasi mavjudligi; mavzu yuzasidan takliflar, usullar va amalga oshirish mexanizmlari.
Har bir nominatsiyadagi loyiha yuz ballik mezon bo‘yicha baholanadi.
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash
Tanlovning birinchi bosqichi g‘olibi va sovrindorlari oliy ta’lim va ilmiy tadqiqot muassasalari tomonidan quyidagicha:
1-o‘rin - 10 mln. so‘m;
2-o‘rin - 7 mln. so‘m;
3-o‘rin - 4 mln. so‘m miqdoridagi pul mablag‘i va tegishli diplom bilan taqdirlanishi mumkin va faqat 1-o‘rin sohibi keyingi bosqichga yo‘llanmani qo‘lga kiritadi. Shuningdek, 2 va 3-o‘rin sovrindorlarining ilmiy rahbari hamda tegishli kafedra jamoasiga rektor (direktor)ning Tashakkumomasi beriladi.
Tanlovning respublika (yakuniy) bosqichida g‘olib bo‘lgan ishtirokchilami rag‘batlantirish Yoshlar ishlari agentligining byudjet mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Tanlov g‘olibi va sovrindorlari Yoshlar ishlari agentligi tomonidan quyidagicha:
1-o‘rin - 30 mln. so‘m;
2-o‘rin - 20 mln. so‘m;
3-o‘rin - 10 mln. so‘m miqdoridagi pul mablag‘i, tegishli diplomlar hamda statuetkalar bilan mukofotlanadi.

«Третий Ренессанс – глазами молодежи»
Агентство по делам молодежи Республики Узбекистан, Министерство народного образования, Министерство инновационного развития, Министерство инновационного развития Республики Узбекистан и Министерство среднего специального образования, Центр исламской цивилизации в Узбекистане, а также Академия наук подписала совместное постановление 13 декабря 2021 года.
Конкурс будет проходить по следующим направлениям:
широкое внедрение пяти важных инициатив и увеличение охвата молодежи;
разработка современных механизмов обучения ИТ-технологий и иностранных языков среди молодежи;
Обеспечение качественного образования молодежи на всех ступенях образования, инновационные подходы к развитию инклюзивного образования в регионах (на основе зарубежного опыта);
нетрадиционные способы привлечения молодежи к науке и инновациям;
разработать действенный механизм профилактики правонарушений и правонарушений среди молодежи, в том числе несовершеннолетних.
Требования к номинациям
В каждой номинации для участия в конкурсе могут быть представлены следующие работы:
Выдвижение передовых технологий для широкого внедрения пяти важных инициатив:
развитие у вашей молодежи интереса к музыке, живописи, литературе, театру и другим видам искусства, развитие у них новаторских идей; наличие механизмов создания необходимых условий для физической подготовки молодежи, проявления ее способностей в области спорта; направлена ​​на поднятие морального духа молодежи, организацию планомерной работы по популяризации среди нее чтения; сосредоточение внимания на занятости женщин;
Номинация современных методов развития ИТ-технологий среди молодежи:
направлена ​​на популяризацию среди молодежи эффективного использования компьютерных технологий и Интернета; доступность и популярность технологии реализации проекта;
Номинация современных методов изучения иностранных языков:
проект предусматривает приобщение молодежи отдаленных районов страны к изучению иностранного языка; наличие новых технологий и электронных программ для изучения иностранного языка;
Номинация эффективных механизмов профилактики правонарушений и правонарушений среди молодежи:
наличие эффективного и инновационного подхода к профилактике правонарушений и правонарушений среди молодежи на основе научного и творческого наследия наших предков, в частности Первого и Второго Возрождения, джадидских ученых; наличие эффективных механизмов (или проектов) профилактики правонарушений и правонарушений среди молодежи; Широкое использование сети Интернет в профилактике правонарушений и правонарушений, предоставление практических мероприятий (предложений) по процессу ликвидации преступлений и правонарушений.
Номинация инновационных решений для развития инклюзивного образования, обеспечения качественного образования молодежи:
Выявить проблемы, препятствующие повышению качества образования в Узбекистане, и внести обоснованные предложения по их решению; повышение личной мотивации обучающихся в организации качественного обучения в сфере образования, а также разработка предложений (с регламентом) по изменению учебного процесса и методики; предложить современную национальную модель дальнейшего повышения качества образования в стране; существующие проблемы в развитии инклюзивного образования в образовательных учреждениях и обоснованные предложения по их преодолению; инновационные подходы и решения для инклюзивного образования; 0 «Предложить эффективный способ повышения качества образования в Узбекистане на уровне мировых стандартов.
Номинация нетрадиционных методов привлечения молодежи к науке и инновациям:
нетрадиционные методы популяризации науки и инноваций среди молодежи; найти следы вклада наших великих предков в сегодняшнее новаторство и проиллюстрировать их конкретными примерами; изучить достижения молодежи в области науки и инноваций, разработать конкретные механизмы их текущего применения. 10. В первом туре конкурса в каждой из номинаций участники представляют свои проекты. Проекты, представленные участниками, будут оцениваться Жюри по 100-балльной шкале на основании критериев оценки, указанных в Приложении 1 к настоящему Положению.
Участники финального тура конкурса должны будут ответить на вопросы жюри о проекте. Жюри выберет каждый из трех проектов, получивших наивысшие оценки, путем голосования членов жюри.
Как организовать и провести конкурс
Конкурс проводится в два этапа: Начальный (первый) этап - в высшем учебном и научном учреждении; Республиканский (заключительный) этап пройдет в Агентстве по делам молодежи.
Требования к презентации проектов, участвующих в конкурсе, и их оценка
В соревнованиях могут принять участие индивидуальные лица и команды в возрасте до 35 лет.
Каждый человек или команда, участвующие в конкурсе, будут участвовать с одним проектом в одной номинации.
Требования к представляемому проекту:
может быть решение потребности в направлении и четкий механизм его реализации;
содержание темы раскрыто полностью;
сосредоточенность проблемы на решении;
уровень внедрения, традиционные и инновационные подходы; предложения, методы и механизмы реализации по теме.
Проект в каждой номинации будет оцениваться на основе 100 баллов.
Награждение победителей
Победители и призеры первого этапа конкурса будут объявлены высшими учебными и научными учреждениями:
1 место - 10 миллионов сумма;
2 место - 7 млн. сумма;
3 место - 4 млн. Можно вручить сум и диплом, а путевку в следующий этап получит только занявший 1 место. Также удостоверением ректора (директора) будут награждены научный руководитель лауреатов 2 и 3 степени и сотрудники соответствующего отдела.
Поощрение победителя республиканского (финального) этапа конкурса осуществляется за счет средств бюджета Агентства по делам молодежи.