Seminar - treningni o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rin bosari F. Axrorov olib bordi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 31 dekabrdagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim jarayonini tashkil etish bilan bog‘liq tizimni takomillashtirish chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 824-sonli Qarori bilan OTM larning akademik mustaqilligini kengaytirish bo‘yicha masalalar belgilandi va “Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etish tartibi to‘g‘risida Nizom” tasdiqlangan edi.
Ushbu qaror ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2021 yil 15-yanvardagi №30-sonli buyrug‘i bilan OTM larda o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etishning tashkiliy masalalariga taalluqli hujjatlar namunalari tasdiqlangan. Shuningdek, barcha OTM larning 2020-2021 yilidan boshlab kredit-modul tizimiga o‘tishi, o‘quv rejalar va o‘quv dasturlarini mustaqil ishlab chiqishi belgilab qo‘yildi.
Kredit-modul tizimini bo‘yicha amaliy tavsiyalar berish maqsadida bugungi o‘quv kursida dunyo mamlakatlaridagi kredit-modul tizimiga turlicha yondashuvlar, atamalar, kredit-modul tizimining tamoyillari, o‘quv jarayonini rejalashtirish va amalga oshirish, talabalarning mustaqil ta’limini tashkil qilish, talabalar bilimini baholash, o‘qishini ko‘chirish, chetlashtirish va tiklash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘quv kursining maqsadi:
Ushbu o‘quv kursining maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalarida kredit-modul tizimini tatbiq qilishga yo‘naltirilgan bo‘lib, unda oliy ta’limning barcha ishtirokchilari – talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar uchun zarur ma’lumotlar va hujjatlar shakllari taqdim qilishdir.
Eng asosiysi:
O‘quv kursining oliy ta’lim muassasalari faoliyatida tutgan o‘rni hisoblanadi. O‘quv kursi oliy ta’lim muassasalaridagi talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar tomonidan tadbiq qilinadigan – kredit-modul tizimining tamoyillari, o‘quv jarayonini rejalashtirish va amalga oshirish, talabalarning mustaqil ta’limini tashkil qilish, talabalar bilimini baholash, o‘qishini ko‘chirish, chetlashtirish va tiklash masalalariga, yangi shakldagi me’yoriy-uslubiy ish hujjatlari, yangi strukturaviy birlik – Registrator ofisi faoliyati, yangi pedagogik faoliyat turlari (edvayzer, lektor va tyutor) ning mazmun-mohiyatini ochib berishni va ularni tadbiq qilish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishni nazarda tutadi.
Kurs yakunida tinglovchilarning o'zlari uchun kerakli bilim, ko‘nikma va malakalariga hamda kompetensiyalariga ega bo'lishdi.

11 января в ТГЭУ СФ прошел семинар-тренинг ...
Семинар вел заместитель директора по учебной работе Ф. Ахроров. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года № 824 «О мерах по совершенствованию системы, связанной с организацией образовательного процесса в высших учебных заведениях» по расширению академической самостоятельности вузов «Положение о порядке по внедрению кредитно-модульной системы в образовательный процесс в высших учебных заведениях».
В целях обеспечения реализации данного решения приказом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 15 января 2021 года № 30 утверждены образцы. Также планируется, что с 2020 по 2021 год все вузы перейдут на кредитно-модульную систему, самостоятельно разрабатывая учебные планы и программы обучения.
В целях предоставления практических рекомендаций по кредитно-модульной системе, в современном курсе рассматриваются различные подходы к кредитно-модульной системе в мире, термины, принципы кредитно-модульной системы, планирование и реализация учебного процесса, организация самостоятельной учебы. студентов рассмотрены вопросы оценки знаний студентов, перевода, исключения и восстановления учебы.
Цели курса:
Целью данного курса является внедрение кредитно-модульной системы в высших учебных заведениях Республики Узбекистан, которая открыта для всех участников высшего образования - студентов, научных сотрудников, преподавателей и должностных лиц. заключается в предоставлении необходимой информации и бланков документов.
Самое главное:
Курс - роль высших учебных заведений. Курс применяется студентами, научными работниками, преподавателями и должностными лицами высших учебных заведений - принципы кредитно-модульной системы, планирование и реализация учебного процесса, организация самостоятельной учебы студентов, оценка знаний студентов, перевод, снятие и восстановления знаний, новая форма нормативно-методических рабочих документов, новое структурное подразделение - деятельность ЗАГСа, содержание новых видов педагогической деятельности (эдвайзеры, лекторы и тьюторы) и разработка практических рекомендаций по их выполнение.