Seminar - treningni o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rin bosari F. Axrorov olib bordi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 31 dekabrdagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim jarayonini tashkil etish bilan bog‘liq tizimni takomillashtirish chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 824-sonli Qarori bilan OTM larning akademik mustaqilligini kengaytirish bo‘yicha masalalar belgilandi va “Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etish tartibi to‘g‘risida Nizom” tasdiqlangan edi.
Ushbu qaror ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2021 yil 15-yanvardagi №30-sonli buyrug‘i bilan OTM larda o‘quv jarayoniga kredit-modul tizimini joriy etishning tashkiliy masalalariga taalluqli hujjatlar namunalari tasdiqlangan. Shuningdek, barcha OTM larning 2020-2021 yilidan boshlab kredit-modul tizimiga o‘tishi, o‘quv rejalar va o‘quv dasturlarini mustaqil ishlab chiqishi belgilab qo‘yildi.
Kredit-modul tizimini bo‘yicha amaliy tavsiyalar berish maqsadida bugungi o‘quv kursida dunyo mamlakatlaridagi kredit-modul tizimiga turlicha yondashuvlar, atamalar, kredit-modul tizimining tamoyillari, o‘quv jarayonini rejalashtirish va amalga oshirish, talabalarning mustaqil ta’limini tashkil qilish, talabalar bilimini baholash, o‘qishini ko‘chirish, chetlashtirish va tiklash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘quv kursining maqsadi:
Ushbu o‘quv kursining maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim muassasalarida kredit-modul tizimini tatbiq qilishga yo‘naltirilgan bo‘lib, unda oliy ta’limning barcha ishtirokchilari – talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar uchun zarur ma’lumotlar va hujjatlar shakllari taqdim qilishdir.
Eng asosiysi:
O‘quv kursining oliy ta’lim muassasalari faoliyatida tutgan o‘rni hisoblanadi. O‘quv kursi oliy ta’lim muassasalaridagi talabalar, ilmiy izlanuvchilar, professor-o‘qituvchilar va mutasaddi rahbarlar tomonidan tadbiq qilinadigan – kredit-modul tizimining tamoyillari, o‘quv jarayonini rejalashtirish va amalga oshirish, talabalarning mustaqil ta’limini tashkil qilish, talabalar bilimini baholash, o‘qishini ko‘chirish, chetlashtirish va tiklash masalalariga, yangi shakldagi me’yoriy-uslubiy ish hujjatlari, yangi strukturaviy birlik – Registrator ofisi faoliyati, yangi pedagogik faoliyat turlari (edvayzer, lektor va tyutor) ning mazmun-mohiyatini ochib berishni va ularni tadbiq qilish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishni nazarda tutadi.
Kurs yakunida tinglovchilarning o'zlari uchun kerakli bilim, ko‘nikma va malakalariga hamda kompetensiyalariga ega bo'lishdi.

The seminar was conducted by Deputy Director for Academic Affairs F. Akhrorov. Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated December 31, 2020 No 824 "On measures to improve the system related to the organization of the educational process in higher education" to expand the academic independence of universities The "Regulations on the procedure for introducing a credit-module system in the educational process in higher education institutions" were approved.
In order to ensure the implementation of this decision by the order of the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan dated January 15, 2021 N 30 samples approved. It is also planned that all universities will move to a credit-module system from 2020 to 2021, independently developing curricula and study programs.
In order to provide practical recommendations on the credit-module system, in today's course different approaches to the credit-module system in the world, terms, principles of the credit-module system, planning and implementation of the educational process, organization of independent study of students, the issues of assessing students ’knowledge, transferring, excluding and restoring their studies were considered.
Course Objectives:
The purpose of this course is to implement a credit-module system in higher education institutions of the Republic of Uzbekistan, which is open to all participants of higher education - students, researchers, professors and officials. is to provide the necessary information and document forms.
Most importantly:
The course is the role of higher education institutions. The course is applied by students, researchers, professors and officials of higher education institutions - the principles of the credit-module system, planning and implementation of the educational process, the organization of independent study of students, students assessment of knowledge, transfer, removal and restoration of knowledge, a new form of normative and methodological working documents, a new structural unit - the activities of the Registrar's Office, the content of new types of pedagogical activities (advisors, lecturers and tutors) and the development of practical recommendations for their implementation.