Joriy yil 15-mart kuni bo'lib o'tgan ushbu tadbirda, X.Turdibekov – Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari, G‘.Qurbonov – ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo‘yicha direktor maslahatchisi, D.Shodmonov - Filial profilaktika inspektori, shuningdek, Filial yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo’limi boshlig’i Y.Isomiddinov,professor-o‘qituvchilar, tyutorlar hamda 110 nafar talaba-yoshlar qatnashishdi.
Tadbirni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov kirish so‘zi bilan ochib, kun tartibidagi mavzu bilan ishtirokchilarni tanishtirdi.
Shuningdek, Jahonda rivojlanish jarayonlari kundalik hayotimizga tez sur’atlar bilan kirib kelishi, hozirgi sharoitda mafkuraviy ta’sir ko‘rsatishning o‘tkir quroliga aylanib bormoqda. Bu esa G‘arbdagi har-xil siyosiy kuchlarning manfaatlariga xizmat qilib “ommaviy madaniyat” va “ erkinlik va demokratiya” degan niqoblar ostida axloqiy behayolik, indivudializm g‘oyalarini tarqatishni maqsad qilib qo‘yib boshqa xalqlarning shu jumladan, O‘zbek xalqining ham ko‘p ming yillik ma’naviy, madaniy qadriyatlariga bepisandlik qilib, ulardan voz kechishga undamoqda.
Bunday yovuz maqsadlar “erkinlik va demokratiyani olg‘a siljitish” niqobi ostida amalga oshirilmoqda. Bu kabi harakatlar xalqimizning muqaddas ma’naviy fazilatlari bo‘lgan ibo va hayo, oila muqaddasligi kabi qadriyatlarimizga salbiy ta’sir qilishi shubhasizdir.
Tadbir davomida G’.Qurbonov so'zga chiqib ushbu fikrlarni bildirib o'tdi – Muhtaram Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov “Tabiiyki, “ommaviy madaniyat” degan niqob ostida axloqiy buzuqlik va zo‘ravonlik, individualizm, egotsentrizm g‘oyalarini tarqatish, kerak bo‘lsa, shuning hisobidan boylik orttirish, boshqa xalqlarning necha ming yillik an’ana va qadriyatlari, turmush tarzining ma’naviy negizlariga bepisandlik, ularni qo‘porishga qaratilgan xatarli tahdidlar odamni tashvishga solmay qo‘ymaydi” deb bejiz ta’kidlamaganlar.
Hozirgi davrning yoshlari o‘ziga xos bo‘lgan “tushunchalar urushi” sharoitida, ularning keskin tus olgan vaqtida yashamoqdalar. G‘arbdan kirib kelgan, haqiqiy madaniyatga umuman aloqasi bo‘lmagan, “Ommaviy madaniyat” atalmish, bu ajnabiy holat barchani bir tusga, bir qolipga, bir xil ko‘rinishga, bir xil fikrlashga, bir xil turmush tarziga odatlantirishga, urf-odatlarimizdan, mentalitetimizdan yuz o‘girtirishga chiranmoqda, ota-bobolarimiz “qora” degan narsalarni “oq”, “oq” degan narsalarini “qora” deb uqtirishga harakat qilmoqda.
"Ommaviy madaniyat”ning manbalari:
Turli virtual (kompyuter) o‘yinlar, ayrim chet el va xususiy studiyalarda olingan o‘zbek filmlari, tum-taraqay, ma’no-mazmunsiz qo‘shiqlar, chet el telekanallarining ayrim ko‘rsatuvlari, internet va undagi turli ijtimoiy tarmoqlar, Uyali aloqa telefonlari, sariq matbuot, urbanizatsiya jarayoni, isrofgarchilikka yo‘l qo‘yilgan tantanalar va to‘ylar hamda yolg‘on axborot va ma’lumotlarni tarqatuvchi OAV.
Bugungi kunda yurtimizda istiqomat qilayotgan yevropa millatiga mansub yoshlar orasida ko‘proq tarqalayotgan “emo”, “got” kabi submadaniyat yo‘nalishlarini targ‘ib etuvchi 10 dan ortiq internet saytlari ishlamoqda.
Shunday ekan, inson o‘zida bunday madaniyatga qarshi immunitetini qanday tarbiyalashi va buning uchun nima qilishi zarur? Azaliy bo‘lgan, ming yillik sinovlardan o‘tgan qadriyatlarimiz, urf-odatlarimizni mukammal bilish va amal qilishi darkor. Mabodo shunday vaziyatga, holatga tushib qolsa, hech bo‘lmaganda “Bu ko‘rinishdagi “madaniyatni kim, qanday maqsadda va nima uchun uzatayapti?”, degan savollarni o‘ziga o‘zi berishi, unga asosli javob topishga harakat qilishi kerak bo‘ladi. Ana shundagina turli g‘oyalar, shubhali “madaniyatlar” ta’siriga tushib qolish, taqdim etilayotgan ma’lumotlarga ko‘r-ko‘rona ergashishning oldi olinadi. Shakllangan axborot iste’moli madaniyati milliy manfaatlarimiz va qadriyatlarimizga zid bo‘lgan xabar, ma’lumotlar va “madaniyat”ga nisbatan o‘ziga xos qalqon rolini o‘taydi, shaxs dunyoqarashi va xulqidagi sobitlikni ta’minlashga xizmat qiladi.
Shundan so‘ng “ommaviy madaniyat” to‘g‘risida hujjatli film namoyish etildi. Talaba-yoshlar tomonidan berilgan savollarga soha mutaxassislari to‘liq javob berib o‘tdilar.
Ushbu yig'ilish nihoyasida quyidagicha xulosalar qilindi:
- Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Ommaviy madaniyatning salbiy oqibatlari” mavzusida ma’rifiy tadbir muntazam o‘tkazilib turilishi belgilab qo‘yilsin.

Мероприятие на тему «Негативные последствия массовой культуры» было организовано в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета.
На данном мероприятии, которое состоялось 15 марта т.г., Турдибеков Х. - первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе, Курбанов Г. - обеспечение стабильности социально-духовной среды Шодмонов Д. - отделение профилактики инспектора, а также заведующий отделом по работе с молодежью, духовности и просвещения филиала Ю.Исомиддинов, профессора, преподаватели, тьюторы и 110 студентов.
Мероприятие открыл первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета Х.Турдибеков и ознакомил участников с темой повестки дня.
Также процессы развития в мире стремительно входят в нашу повседневную жизнь, становясь в современных условиях острым оружием идеологического воздействия. И это служит интересам различных политических сил на Западе, стремящихся к распространению идей моральной распущенности и индивидуализма под видом «массовой культуры» и «свободы и демократии» в ущерб другим народам, в том числе и узбекскому народу. проявляют неуважение к тысячелетним духовным и культурным ценностям и побуждают их отказаться от них.
Такие злые цели осуществляются под видом «продвижения свободы и демократии». Нет сомнений в том, что такие действия негативно отразятся на наших ценностях, таких как молитва, скромность и святость семьи, которые являются священными духовными качествами нашего народа.
В ходе мероприятия выступил Г. Гурбанов и высказал эти мысли - Достопочтенный Первый Президент Ислам Каримов: «Конечно, необходимо распространять идеи морального разложения и насилия, индивидуализма, эгоцентризма под видом «массовой культуры». Поэтому недаром люди беспокоятся о получении богатства за счет других, пренебрегая тысячелетними традициями и ценностями других народов, духовными основами их образа жизни, опасными угрозами, направленными на ниспровержение их.
Нынешняя молодежь живет своеобразной «войной понятий» в период своего расцвета. Так называемая «массовая культура», пришедшая с Запада и не имеющая ничего общего с настоящей культурой, это инородное состояние пытается приучить всех к одному цвету, одному узору, одному взгляду, одному образу мыслей, такой же образ жизни, от наших традиций, от нашего менталитета пытаются отвернуться, наши предки пытаются сделать то, что они называли «черным», «белым», а то, что они называли «белым», «черным».
Источники «популярной культуры»:
Различные виртуальные (компьютерные) игры, узбекские фильмы, снятые на каких-то иностранных и частных студиях, тум-таракай, бессмысленные песни, какие-то передачи иностранных телеканалов, Интернет и различные социальные сети на нем, горячие линии Уяли, желтая пресса, процесс урбанизации, экстравагантные торжества и свадьбы и средства массовой информации, распространяющие ложную информацию и информацию.
На сегодняшний день существует более 10 интернет-сайтов, пропагандирующих такие субкультуры, как «эмо», «готы», которые более популярны среди молодежи европейской национальности, проживающей в нашей стране.
Итак, как же человеку выработать свой иммунитет против такой культуры и что для этого нужно сделать? Необходимо в совершенстве знать и следовать нашим древним ценностям и традициям, прошедшим испытания тысячелетий. Если Мабодо окажется в такой ситуации, он должен хотя бы задать себе вопросы типа «Кто транслирует культуру, с какой целью и по какому поводу?» и попытаться найти на него разумный ответ. Только так можно не попасть под влияние различных идей, сомнительных «культур» и слепо следовать представленной информации. Сформированная культура потребления информации играет роль особого щита от сообщений, информации и «культуры», противоречащих нашим национальным интересам и ценностям, и служит обеспечению устойчивости мировоззрения и поведения человека.
После этого был показан документальный фильм о «популярной культуре». Специалисты отрасли дали исчерпывающие ответы на вопросы студентов.
По итогам встречи были сделаны следующие выводы:
- Принять решение о том, что просветительское мероприятие на тему «Негативные последствия массовой культуры» будет проводиться на регулярной основе в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета.
- Информация по теме «Негативные последствия массовой культуры» должна регулярно доводиться до студентов и молодежи в часы занятий филиала (Ответственные: декан, заведующие кафедрами и кураторы групп).