Raqamli ta'lim texnologiyalari markazi vazifalari:
•  OTMda axborot xavfsizligida paydo bo‘layotgan tahdidlar to‘g‘risida o‘z vaqtida xabardor qilish, shuningdek, axborotlarni muhofaza qilish bo‘yicha maslahat xizmatlari ko‘rsatadi;
•  “Elektron taʼlim” milliy tarmog‘i boshqaruvi faoliyatini tashkil etadi va nazoratini olib boradi;
•  OTMdagi mavjud kompyuter texnologiyalari dasturlarini to‘g‘ri ishlashini nazorat qiladi;
•  kompyuterlarni texnik ko‘rikdan o‘tkazib turish va taʼmirlash ishlarini tashkil qiladi;
•  kompyuter operatorlari ishini nazorat qiladi;
•  OTM kompyuter zaxirasini zamonaviy kompyuterlar hisobiga oshirish va mavjud kompyuterlarni takomillashtirib boradi;
•   OTMda Internet tarmoqlari, (Ye-mail) elektron pochta xizmatlarini talab darajasida ishlashini nazorat qilib borish, xabar va yangiliklarni o‘z vaqtida qabul qilinishi va tarqatilishini nazorat qiladi;
•  OTMning nusxa ko‘paytirish dastgohlarining ishini nazorat qilish, taʼmirlash va ko‘rikdan o‘tkazib turishni nazorat qiladi;
•   OTMning elektron o‘qitish bo‘yicha olib boriladigan barcha ishlariga rahbarlik qilish hamda elektron o‘qitishni tashkil etish bo‘yicha mahalliy va chet el Oliy o‘quv yurtlari bilan aloqa o‘rnatadi;
•   OTM lokal tarmog‘iga portal bo‘yicha jami maʼlumotlarni kiritadi va tahlil etadi;
•   oliy taʼlim muassasasida axborot tizimlari resurslari va maʼlumotlar bazalarining axborot xavfsizligini taʼminlaydi;
•   qonun buzuvchilarni tahlil qilish, identifikatlashda, axborotlar makonidagi ruxsatsiz yoki buzuvchi harakatlarni amalga oshirishda foydalaniladigan uslublar va vositalarni tahlil qiladi;
•   vazirlik axborotlashtirish obyektlarida oshkor qilib bo‘lmaydigan (konfidensial) maʼlumotlarni o‘z ichiga oluvchi axborotlarni ish beruvchi ruxsatisiz uchinchi shaxsga bermasligini va axborotni to‘liq saqlanishini o‘z zimmasiga oladi;
•   internet tarmog‘i milliy segmentida axborot xavfsizligi hodisalarining oldini olish bo‘yicha o‘zaro amaliy ishlarni tashkil etish maqsadida axborot xavfsizligi sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantiradi;
•       markazning yillik va yarim yillik ish rejalarini ishlab chiqadi;
•       rahbarlik qilayotgan Markaz xodimlarining ish rejalarini tasdiqlaydi;
har chorakda Markazning ichki yig‘ilishini o‘tkazadi va ijro intizomi qoniqarsiz xodimlarni ogohlantiradi.

Обязанности Центра цифровых образовательных технологий:
• Обеспечивает своевременное оповещение о возникающих угрозах информационной безопасности в вузе, а также консультационные услуги по защите информации;
• организует и контролирует управление национальной сетью «Электронное образование»;
• Контролирует правильность работы существующих программ компьютерных технологий в вузе;
• организует обслуживание и ремонт компьютеров;
• контролирует работу операторов ЭВМ;
• Увеличение компьютерного резерва вузов за счет современных компьютеров и совершенствование существующих компьютеров;
• Контролирует функционирование сетей Интернет, (Ye-mail) услуг электронной почты на ОТМ на уровне спроса, следит за своевременным приемом и распространением сообщений и новостей;
• контролирует эксплуатацию, техническое обслуживание и проверку копировальной техники ОТМ;
• Руководит всей деятельностью ВУЗа по электронному обучению и устанавливает контакты с местными и зарубежными высшими учебными заведениями по организации электронного обучения;
• Вводит и анализирует общую информацию на портале в локальную сеть ОТМ;
• обеспечивает информационную безопасность ресурсов и баз данных информационных систем вуза;
• анализирует методы и средства, используемые при анализе и выявлении правонарушителей, при осуществлении несанкционированных или деструктивных действий в информационном пространстве;
• министерство обязуется не передавать информацию, содержащую нераскрытую (конфиденциальную) информацию в средствах информации, третьим лицам без разрешения работодателя и сохранять информацию в полном объеме;
• развивает международное сотрудничество в области информационной безопасности в целях организации совместной практической работы по предотвращению инцидентов информационной безопасности в национальном сегменте сети Интернет;
• разрабатывает годовые и полугодовые планы работы центра;
• утверждает планы работы руководящего состава Центра;
проводит ежеквартальное очное собрание Центра и предупреждает сотрудников с неудовлетворительным соблюдением исполнительской дисциплины.