Raqamli ta'lim texnologiyalari markazi vazifalari:
•  OTMda axborot xavfsizligida paydo bo‘layotgan tahdidlar to‘g‘risida o‘z vaqtida xabardor qilish, shuningdek, axborotlarni muhofaza qilish bo‘yicha maslahat xizmatlari ko‘rsatadi;
•  “Elektron taʼlim” milliy tarmog‘i boshqaruvi faoliyatini tashkil etadi va nazoratini olib boradi;
•  OTMdagi mavjud kompyuter texnologiyalari dasturlarini to‘g‘ri ishlashini nazorat qiladi;
•  kompyuterlarni texnik ko‘rikdan o‘tkazib turish va taʼmirlash ishlarini tashkil qiladi;
•  kompyuter operatorlari ishini nazorat qiladi;
•  OTM kompyuter zaxirasini zamonaviy kompyuterlar hisobiga oshirish va mavjud kompyuterlarni takomillashtirib boradi;
•   OTMda Internet tarmoqlari, (Ye-mail) elektron pochta xizmatlarini talab darajasida ishlashini nazorat qilib borish, xabar va yangiliklarni o‘z vaqtida qabul qilinishi va tarqatilishini nazorat qiladi;
•  OTMning nusxa ko‘paytirish dastgohlarining ishini nazorat qilish, taʼmirlash va ko‘rikdan o‘tkazib turishni nazorat qiladi;
•   OTMning elektron o‘qitish bo‘yicha olib boriladigan barcha ishlariga rahbarlik qilish hamda elektron o‘qitishni tashkil etish bo‘yicha mahalliy va chet el Oliy o‘quv yurtlari bilan aloqa o‘rnatadi;
•   OTM lokal tarmog‘iga portal bo‘yicha jami maʼlumotlarni kiritadi va tahlil etadi;
•   oliy taʼlim muassasasida axborot tizimlari resurslari va maʼlumotlar bazalarining axborot xavfsizligini taʼminlaydi;
•   qonun buzuvchilarni tahlil qilish, identifikatlashda, axborotlar makonidagi ruxsatsiz yoki buzuvchi harakatlarni amalga oshirishda foydalaniladigan uslublar va vositalarni tahlil qiladi;
•   vazirlik axborotlashtirish obyektlarida oshkor qilib bo‘lmaydigan (konfidensial) maʼlumotlarni o‘z ichiga oluvchi axborotlarni ish beruvchi ruxsatisiz uchinchi shaxsga bermasligini va axborotni to‘liq saqlanishini o‘z zimmasiga oladi;
•   internet tarmog‘i milliy segmentida axborot xavfsizligi hodisalarining oldini olish bo‘yicha o‘zaro amaliy ishlarni tashkil etish maqsadida axborot xavfsizligi sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantiradi;
•       markazning yillik va yarim yillik ish rejalarini ishlab chiqadi;
•       rahbarlik qilayotgan Markaz xodimlarining ish rejalarini tasdiqlaydi;
har chorakda Markazning ichki yig‘ilishini o‘tkazadi va ijro intizomi qoniqarsiz xodimlarni ogohlantiradi.

Duties of the Center for Digital Education Technologies:
• Provides timely notification of emerging threats to information security at the Higher Education Institution, as well as consulting services on information protection;
• organizes and supervises the management of the "Electronic Education" national network;
• Controls the correct operation of existing computer technology programs at the HEI;
• organizes maintenance and repair of computers;
• supervises the work of computer operators;
• Increasing the computer reserve of HEIs to the account of modern computers and improving the existing computers;
• Monitors the functioning of Internet networks, (Ye-mail) e-mail services at OTM at the level of demand, monitors the timely reception and distribution of messages and news;
• supervises the operation, maintenance and inspection of the copying machines of the OTM;
• Leads all activities of the Higher Education Institution on e-learning and establishes contact with local and foreign higher educational institutions on the organization of e-learning;
• Enters and analyzes total information on the portal to the OTM local network;
• ensures information security of information system resources and databases in a higher education institution;
• analyzes the methods and tools used in the analysis and identification of law breakers, in the implementation of unauthorized or disruptive actions in the information space;
• the ministry undertakes not to give information containing undisclosed (confidential) information in the information facilities to a third party without the employer's permission and to keep the information in full;
• develops international cooperation in the field of information security in order to organize mutual practical work on the prevention of information security incidents in the national segment of the Internet network;
• develops annual and semi-annual work plans of the center;
• approves the work plans of the leading Center staff;
conducts a quarterly internal meeting of the Center and warns the unsatisfactory employees of the executive discipline.