Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash boʻlimi
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 28-maydagi “Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Samarqand filialini tashkil etish toʻgʻrisida”gi 438-son qaroriga muvofiq Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi faoliyatida O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, O‘zbekiston Respublikasining qonunlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qarorlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, qarorlari va farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari va farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’limfan va innovatsiyalar vazirligining Hay’at qarorlari va buyruqlari, Oliy ta’limfan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi hamda TDIU Samarqand filiali Ustavi, filial Kengashi qarorlari, filial direktorining buyruqlari ijrosini ta’minlash bilan bir qatorda filialda fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlarni rivojlantirish, davlat ilmiy-texnika dasturlarini hamda fan va texnika sohasining ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirish, oliy ta’lim, fan va ishlab chiqarish o‘rtasidagi innovatsion hamkorlikni muvofiqlashtirish, ustuvor, istiqbolli va ilg‘or ilmiy yo‘nalishlar bo‘yicha tadqiqotlarni tashkil qilish faoliyatini amalga oshiradi.
• filial fakultetlari va kafedralarida rejalashtirilgan ilmiy tadqiqot ishlarining yillik va istiqbolli rejalarini tuzish, ularni bajarilishini tashkillashtirish, tegishli amaliy-uslubiy yordamlar ko‘rsatish, o‘rnatilgan tartiblar asosida hisobotlar tayyorlanishini nazorat qilish;
• fakultetlar va kafedralarning ilmiy darajali kadrlar bilan ta’minlash strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirish;
• filial professor-o‘qituvchilarini xorijiy va davlat grantlari, xo‘jalik shartnomalari asosidagi tadqiqotlarga jalb etish, kafedralarda yaratilayotgan ilmiy ishlanmalarni amaliyotga tadbiq etilishi, innovatsion hamkorlik ishlarida faol ishtirok etishini ta’minlash;
• filialda professor-o‘qituvchilar va iqtidorli talabalar ishtirokida xalqaro va respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy konferensiyalar o‘tkazish rejalarini ishlab chiqish va ularning yuqori saviyada o‘tkazilishini ta’minlash;
• filialda tayanch doktorantura hamda mustaqil izlanuvchilikka qabul jarayonini tashkil etish, izlanuvchilarning shaxsiy ish rejalarini tasdiqlash va bajarilishini muntazam nazorat qilib borish;
• tayanch doktorantlarni O‘zbekiston Respublkasi Prezidenti stipendiyasi tanlovlarga tayyorlash va ularni faol ishtirokini ta’minlash.
• filial professor-oʻqituvchilarining shaxsiy ish rejasida belgilangan ilmiy tadqiqot ishlari rejasi bajarilishini nazorat qilib borish va monitoringini yuritish.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 28 мая 2019 года № 438 «О создании Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета» кафедра научных исследований, инноваций и подготовки кадров Научно-педагогические кадры Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета Конституция Республики Узбекистан, законы Республики Узбекистан, постановления палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, постановления, постановления и распоряжения Президент Республики Узбекистан, решения и распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан, Высшее образование Республики Узбекистан, наука и обеспечение выполнения решений и распоряжений Коллегии Министерства инноваций, Высшая аттестация Комиссии при Министерстве высшего образования, науки и инноваций и Устава Самаркандского филиала ТДИУ, решений Совета филиала, приказов директора филиала, а также фундаментальных, практических и инновационных исследований в области развития филиала, реализации государственных научных Осуществляет организаторскую деятельность и технические программы и приоритетные направления в области науки и техники, координацию инновационного сотрудничества высшей школы, науки и промышленности, исследования по приоритетным, перспективным и перспективным научным направлениям.
• составление годовых и перспективных планов научно-исследовательских работ, планируемых на отраслевых факультетах и кафедрах, организация их выполнения, оказание соответствующей практической и методической помощи, контроль подготовки отчетов в установленном порядке;
• разработка и реализация стратегии обеспечения факультетов и кафедр профессорско-преподавательским составом;
• привлекать профессоров и преподавателей отрасли к исследованиям на основе зарубежных и государственных грантов, хозяйственных контрактов, обеспечивать внедрение научных разработок, созданных на кафедрах, в практику, активно участвовать в инновационном сотрудничестве;
• разрабатывать планы проведения научно-практических конференций международного и республиканского уровня с участием профессоров и талантливых студентов филиала и обеспечивать их проведение на высоком уровне;
• организация базовой докторантуры и приема на самостоятельные научные исследования в отрасли, утверждение личных планов работы научных сотрудников и регулярный контроль их выполнения;
• подготовить базовых докторантов к конкурсам на получение стипендии Президента Республики Узбекистан и обеспечить их активное участие.
• руководство и контроль за выполнением плана научно-исследовательских работ, определенного в личном плане работы профессоров и преподавателей института.