Axborot Resurs markazi
· milliy va xorijiy OTMlari, Oliy va va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi, xorijiy turdosh markazlar, hududiy ARMlar bilan bog‘lanib, doimiy ravishda ARM kutubxona fondini oshirib borish;
· barcha bibliografik ishlarning bajarilishini nazorat qilish;
· ARM uchun mahalliy va xorijiy gazeta va jurnallar obunasini tashkil etish;
· OTM ARMlari va boshqa ARMlar bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini olib borish;
· axborot resurs markazida kitob yarmarkalarini tashkil etish;
· istiqbolli va joriy ish rejalarini ishlab chiqish;
· Axborot-resurs markazi fondining shakllanishini, uning tartibiga solinishi va saqlanishini tashkil etish;
· Axborot-resurs markazini zarur uskunalar bilan, shuningdek uni kompyuterlashtirishni taʼminlash;
· Axborot-resurs markazini malakali xodimlar bilan taʼminlash, xodimlarning bilimlari, tajribasidan to‘g‘ri foydalanish, topshirilgan ish uchun masʼuliyatini oshirish choralarini ko‘rish;
· xodimlarni tanlash va joy-joyiga qo‘yish, mehnat va ishlab chiqarish intizomini nazorat qilish;
· ishlov berish va butlash bo‘limining ishiga mutasaddilik qilish;
· nashriyotlarning rejalarini ishlab chiqish va tekshirishda qatnashish;
· bibkollektor va kitob do‘konlarida adabiyotlarning jamlanishi bilan shug‘ullanadi, axborot-resurs markazi fondlarini to‘liq butlash uchun tarmoq OTMsi va pochta orqali kitob jo‘natadigan do‘konlar bilan aloqani yo‘lga qo‘yish;
· Axborot-resurs markazidagi adabiyotlarni hisobdan chiqarishga va yo‘qolganlari o‘rniga boshqa kitoblarni qabul qilib olishga bevosita rahbarlik qilish;
- hisob-kitob hujjatlarini tekshirish.
TDIU Samarqand filiali Аxborot-resurs markazi haqida
Umumiy ma'lumot
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Axborot-resurs markazining umumiy fondi -1447 nomda, 15 540  nusxa.
Shundan: darsliklar 168 nomda, 4887 nusxada,
o‘quv qo‘llanmalar 451 nomda, 6203 nusxada
ilmiy adabiyotlar  14 nomda, 49 nusxada,
badiiy adabiyotlar 359 nomda, 2603 nusxada,
хorijiy adabiyotlar 83 nomda, 140 nusxada,
boshqa adabiyotlar 372 nusxada 1658 nomda,
Elektron kitoblar 2787   tani tashkil qiladi.
Yangi o‘quv yilidan (2023 yil) boshlab  Axborot-resurs  markazini zamonaviy avtomatlashtirilgan kutubxona tizimiga o‘tkazish maqsadida universitetimiz talabasi (sobiq RI-219 guruh talabasi Baxranov Ravshan) tomonidan “Onlayn kutubxona” (https://play.google.com/store/apps/details?id=uz.ravshanbaxranov.tdiusfkutubxonasi)   dasturi ishlab chiqildi va ushbu dastur sotib olindi. Ushbu dasturga ARM da mavjud milliy hamda xorijiy adabiyotlarning barchasi to‘liq kiritib borilmoqda. Foydalanuvchilar dasturga kirib, tanlagan kitobni muallifi, toifasi, tili, nashriyoti, sahifalar soni, yili hamda kitob sonini bilib olishlari mumkin. Dasturning afzalligi shundaki markazdagi umumiy fonddan istalgan joyda turib ma'lumot olishi va o‘qishni xohlagan kitobni Axborot -  resurs markaziga tashrif buyurib foydalanish imkoniyati mavjud. Axborot resurs markazi 150 Mb/ps tezlikda Internet tarmog’iga ulangan. ARMda 1 ta internet (Wi-Fi) hududi yaratilgan.
Jami 2 658 ta foydalanuvchi Axborot-resurs markazi xizmatidan foydalanishadi, shundan 112 nafar professor-o‘qituvchilar, 24 nafar ilmiy-izlanuvchi hamda tadqiqotchilar, 2347 nafar bakalavr talabalar,102 nafari ishchi xodimlar obuna bo‘lgan. 73 nafari yonimizdagi maktab va maxallalardan obuna bo‘lgan
Axborot-resurs markazida  qo‘yidagi xizmat ko‘rsatish turlari yo‘lga qo‘yilgan:
Kitobxonlarni ro‘yxatga olish; kitob berish va qabul qilish; o‘quv zalida xizmat ko‘rsatish; matbuot nashrlaridan foydalanish; elektron axborot resurslaridan foydalanish, qidirib topish va taqdim etish; telegramm guruh va kanallari orqali so‘ralgan kitoblarni taqdim etish; badiiy adabiyotlar bilan tanishtirish; yangi qabul qilingan kitoblarga ishlov berish; aholiga xizmat ko‘rsatish; hamkorlik asosida xizmat ko‘rsatish; kitoblarni ta’mirlash va sifatli saqlash; bosma adabiyotlarni elektron shaklga o‘tkazish; yangi qabul qilingan badiiy adabiyotlar taqdimoti; jismoniy imkoniyati cheklangan foydalanuvchilarga xizmat ko‘rsatish.
ARM fondidagi o’quv adabiyotlar tuliq, umumiy adabiyotlar va yangi qabul qilingan adabiyotlar bosqichma-bosqich elektron shaklga o‘tgazilmoqda hamda ularni elektron katologi yaratilgan. Ayni kunda ARMdan foydalanuvchilar vazirlik huzuridagi yagona “Elektron kutubxona” platforma Unilibrary ishga (https://unilibrary.uz/ ) tushirilgan bo‘lib, bu platformada Respublikamizdagi barcha Oliy ta'lim Axborot-resurs markazidagi kitoblarni elektron shakli ushbu platformaga kiritilib borilmoqda. Mart oyiga qadar 988 ta kitob skaner qilinib platformaga yuklangan va bu jarayon davom etmoqda. Foydalanuvchilar o‘zlari uchun zarur adabiyotlardan erkin foydalanishlari
Axborot-resurs markazi moddiy-texnika bazasi, zamon talablariga javob beradigan o‘quv zallari -2 ta, fondni saqlash joyi 1 ta, 1-ta kompyuter zali (50 ta yangi kompyuter ) mavjud, yangi stol-stul, kitob va katalog javonlari, sovutish vositalari (kondisioner), 1/3 skaner hamda  1 dona CZUR rusumli tezkor skaner xarid qilindi.Xodimlar alohida stol-stul va kompyuter bilan ta'minlangan.
TDIU Samarqand filiali Axborot-resurs markazida jismoniy imkoniyati cheklangan foydalanuvchilarga mustaqil izlanishlari uchun yetarli shart-sharoitlar yaratilgan, Brayl alifbosidagi Davlat Ramzlari va ma'lumotlar burchagi to‘plami mavjud, (https://t.me/TDIU_SF_Elektron_kitoblar), TDIU_SF_Elektron_kitoblar muhokama guruhi, (http://lib.sbtsue.uz).  sayt va telegramm kanallari orqali kerakli adabiyotlarni topish imkoni mavjud, telegram kanaliga 2036 ta audio shakldagi kitoblar, she'rlar, hikoyalar kiritilgan. Ingliz tiliga qiziquvchilar uchun qo‘llanmalar, ingliz tilidagi badiiy kitoblar, lug‘atlar, rus tilidagi badiiy kitoblarni audio shakllari yuklangan. Audio shakldagi kitoblar doimiy ravishda to‘ldirib borilmoqda
Filialda o’tiladigan 331 nomdagi fandan tuzilgan sillabuslarda 2437 ta asosiy va qo’shimchda o’quv adabiyotlar (darslik va o’quv qullanmalar) mavjud, ARMda shulardan 2178 tasi elektron shaklda, 619 tasi bosma shaklda mavjud. (Elektron shakldagi adabiyotlar bilan ta’minlanish darajasi 100%)
2020-2023 yillarda 102 779 644 so‘mga 224 nomda 664 ta yangi zamonaviy o‘quv qo‘llanma, darslik, siyosiy va badiiy adabiyotlar sotib olingan (25 nomda 136 ta darslik, 87 nomda 339 ta o‘quv qo‘llanma, 103 nomda 179 ta badiiy, 9 nomda 10 ta siyosiy adabiyotlar ). Axborot-resurs markazida moddiy-texnik bazasi, adabiyotlar bilan ta’minlanganlik darajasi hamda talabalar gavjum bo‘ladigan joylarda elektron (QR – kod) doskasi tashkil etilgan. Axborot-resurs markaz uchun ajratilgan barcha xonalar video kuzatuvi moslamasi bilan jihozlangan.

• Information resource center
· connecting with national and foreign higher education institutions, the Ministry of Higher and Secondary Special Education, foreign similar centers, regional ARMs and constantly increasing the ARM library fund;
· control of all bibliographic works;
· Organization of subscription to local and foreign newspapers and magazines for ARM;
· Conducting mutual cooperation relations with HEI ARMs and other ARMs;
· organization of book fairs in the information resource center;
· development of prospective and current work plans;
· Organization of the formation of the fund of the information resource center, its arrangement and maintenance;
· Providing the information resource center with the necessary equipment, as well as its computerization;
· To provide the information resource center with qualified employees, to make proper use of the knowledge and experience of the employees, to take measures to increase their responsibility for the assigned work;
· selection and placement of employees, control of labor and production discipline;
· to authorize the work of the processing and assembly department;
· participation in the development and verification of publishing plans;
· engages in the collection of literature in bibcollectors and bookstores, establishing contact with network OTM and mail order stores to fully integrate the funds of the information resource center;
Directly supervise the cancellation of literature in the information-resource center and receive other books instead of lost ones;
- verification of settlement documents.
About TDIU Samarkand Branch Information Resource Center
General information
Tashkent State University of Economics, Samarkand Branch, General Fund of the Information Resource Center -1447 names, 15,540 copies.
Of which: textbooks in 168 titles, 4887 copies,
educational manuals in 451 titles, 6203 copies
scientific literature in 14 titles, 49 copies,
fiction in 359 titles, 2603 copies,
foreign literature in 83 titles, 140 copies,
other literature in 1658 titles in 372 copies,
E-books are 2787.
By a student of our university (former RI-219 group student Bakhranov Ravshan) in order to transfer the Information Resource Center to a modern automated library system starting from the new academic year (2023).
“Onlayn kutubxona” (https://play.google.com/store/apps/details?id=uz.ravshanbaxranov.tdiusfkutubxonasi)   program was developed and this program was purchased. All the national and foreign literature available in ARM is fully included in this program. Users can enter the program and find out the author, category, language, publisher, number of pages, year and book number of the selected book. The advantage of the program is that it is possible to get information from the general fund in the center anywhere and use the book you want to read by visiting the Information - resource center. The information resource center is connected to the Internet at a speed of 150 Mb/ps. 1 internet (Wi-Fi) zone is created in ARM.
A total of 2,658 users use the service of the Information Resource Center, of which 112 professors and teachers, 24 researchers and researchers, 2,347 undergraduate students, and 102 employees have subscribed. 73 people subscribed from nearby schools and neighborhoods
The information resource center offers the following types of services:
Registration of readers; giving and receiving books; service in the study hall; use of press releases; use, search and presentation of electronic information resources; providing requested books through Telegram groups and channels; introduction to fiction; processing of newly received books; providing services to the population; providing service based on cooperation; repair and quality storage of books; converting printed literature into electronic form; presentation of newly accepted fiction; providing services to users with physical disabilities.
Complete educational literature, general literature and newly accepted literature in the ARM fund are gradually being transferred to electronic form, and an electronic catalog of them has been created. At the moment, Unilibrary, the only "Electronic Library" platform under the ministry for ARM users (https://unilibrary.uz/) has been launched, and on this platform, the electronic form of all the books of the Higher Education Information Resource Center of our Republic is being entered into this platform. As of March, 988 books have been scanned and uploaded to the platform and the process is ongoing. Users can freely use the necessary literature for
The material and technical base of the information resource center, 2 modern classrooms, 1 storage room, 1 computer room (50 new computers), new tables and chairs, book and catalog shelves, cooling devices (air conditioner), 1/3 scanner and 1 CZUR fast scanner were purchased. Employees are provided with separate tables and chairs and computers.
The TDIU Samarkand Branch Information Resource Center has created sufficient conditions for independent research for physically disabled users, there is a set of Braille State Symbols and an information corner, (https://t.me/TDIU_SF_Elektron_kibeters),  TDIU_SF_Elektron_kibeters discussion group, (http://lib.sbtsue.uz).  it is possible to find the necessary literature through the site and telegram channels, 2036 audio books, poems, stories are included in the telegram channel. Guides for those interested in the English language, art books in English, dictionaries, audio forms of art books in Russian are uploaded. Audio books are constantly replenished
There are 2,437 main and additional educational literature (textbooks and manuals) in the syllabi of 331 subjects taught at the branch, of which 2,178 are available in electronic form and 619 in printed form. (The level of provision of literature in electronic form is 100%)
In 2020-2023, 664 new modern textbooks, textbooks, political and fiction literature in 224 titles were purchased for 102,779,644 soums (136 textbooks in 25 titles, 339 textbooks in 87 titles, 103 179 literary works, 10 political works in 9 works). The information resource center has a material and technical base, the level of supply of literature, and an electronic (QR - code) board has been established in places where students are crowded. All rooms reserved for the information resource center are equipped with a video surveillance device.