2022-yil 10-may kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Agrobiznes va investitsion faoliyat” ta’lim yoʻnalishi talabalari “Agrobiznesda innovatsion faoliyat” fanidan “Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi” kafedrasining assistenti O.Muydinov rahbarligida yangi innovatsion oʻsimliklar va texnologiyalar bilan tanishish maqsadida Toshkent davlat agrar universiteti Samarqand filialida boʻldi.
Mehmonlar qishloq xoʻjaligi boʻyicha falsafa doktori Anvar Shamsiev tomonidan kutib olindi. Dastlab A.Shamsiyev TDAU Samarqand filialida ilmiy izlanishlar olib borilayotgan yangi innovatsion oʻsimliklar koʻrgazmasi bilan tanishtirib oʻtdi.
Shundan soʻng filial olimlari tomonidan yaratilgan qishloq xo’jalik agregatlari bilan tanishtirdi.
Talabalarda yangi innovatsion Pavloniya daraxti, biogumus yetishtirish texnologiyasi, “Innovatsion resurs-tejamkor kichik yopiq maydo” startap loyihalari katta qiziqish uygʻotdi.
Shundan so’ng issiqxonada yetishtirilayotgan batat (shirin kartoshka) koʻchatlari bilan tanishtirildi. Bu oʻsimlik Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligida noanʼanaviy tuganak mevali ekinlardan biri boʻlib talabalarda juda katta qiziqish uygʻotdi. Batat asli kelib chiqishi Janubiy Amerika boʻlib, hozirda Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya kabi Osiyo mamlakatlarida ham sevib iste’mol qilinadi.
Bundan tashqari talabalar oʻsimliklar zararkunandalariga qarshi biologik kurash laboratoriyasida olib borilayotgan ilmiy izlanishlar bilan ham yaqindan tanishdi.
Filialda Germaniyadan keltirilgan sutni qayta ishlash texnologiyasi yordamida kuniga 1 000 litr sutni qayta ishlash orqali sut mahsulotlari olinmoqda.
Tashrif soʻngida filialllar oʻrtasida kelgusida olib borilishi mumkin boʻlgan ilmiy ishlar to’g’risida kelishib olindi.

On May 10, 2022 students of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics "Agribusiness and investment activity" with new innovative plants and technologies under the guidance of the assistant of the department "Food and Agriculture" O.Muydinov on the subject "Innovative activity in agribusiness" In order to get acquainted, he visited the Samarkand branch of the Tashkent State Agrarian University.
The guests were welcomed by Anvar Shamsiev, Doctor of Philosophy in Agriculture. First, A. Shamsiyev presented a new exhibition of innovative plants, which is being conducted at the Samarkand branch of TSUE.
After that, the branch introduced the agricultural units created by scientists.
New innovative Pavlonia tree, biohumus cultivation technology, “Innovative resource-saving small indoor field” startup projects aroused great interest among students.
After that, he was introduced to the sweet potato seedlings grown in the greenhouse. This plant is one of the most non-traditional fruit crops in Uzbek agriculture and has aroused great interest among students. Originally from South America, the sweet potato is now popular in Asian countries such as China, South Korea and Japan.
The students also got acquainted with the research carried out in the laboratory of biological control of plant pests.
The branch produces dairy products by processing 1,000 liters of milk per day using milk processing technology imported from Germany.