Joriy yilning 22 - aprel kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida professor-o'qituvchi va talaba-yoshlari bilan Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi bo'limi bilan hamkorlikda o'tkazilgan “Umr tezlikdan muximdir” va “Havfsizlik kamari - Hayot garovi” tadbiri bo'lib o'tdi .
Tadbirni filial o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari F. Axrorov ochib berdi va kun tartibidagi mavzu bilan ishtirokchilarni tanishtirdi.
Shundan so'ng, so'z navbatini Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi bo'limi boshlig'i podpolkovnik Z.T.Axmedovga berildi.
TADBIRDA: Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi bo'limi boshlig'i podpolkovnik Z.T.Axmedov so'zga chiqib, yig'ilganlarga yo'l harakati xodislari va yangi tahrirdagi Yo'l harakati qoidalari to'g'risida ma'lumot berdi unga ko'ra:
yengil avtomobillarda yuk tashishga ularning tom qismiga o'rnatilgan yukxonadagi yukning balandligi 1 metrdan (maxsus moslamalar bilan mustahkamlangan holda velosipedlarni tashish bundan mustasno) va uzunligi avtomobilning gabaritidan 0,5 metrdan oshmagan taqdirda yo'l qo'yilishi;
yuk avtomobillari, ayrim istisnolardan tashqari barcha holatlarda, yo'lning faqat o'ng qatnov qismidan harakatlanishi shart bo'lishi;
transport vositalarining qayrilib olish joylarida va unga 30 metr yetmasdan yoki o'tib to'xtash taqiqlanishi;
sutkaning qorong'i vaqtida va yetarlicha ko'rinmaydigan sharoitda velosiped yo'lkasi bo'lmagan holda yo'lning qatnov qismida harakatlanayotgan velosipedchilar nur qaytargichli kamzulda yoki nur qaytaruvchi elementlar bo'lgan ustki kiyimda bo'lishi lozimligi haqida tushunchalar berildi.
Shundan so'ng talaba-yoshlar tomonidan berilgan savollarga Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi xodimimlari tomonidan to'liq javob berib o'tdilar.
Qizg'in savol-javoblardan so'ng Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Yoshlar bilan ishlash ma'naviyat va ma'rifat bo'limi boshlig'i Y.Yu.Isomiddinov tadbir qatnashchilariga minnadorchilik bildirib, bu kabi uchrashuvlarni filialda doimiy ravishda o'tkazish foydadan holi bo'lmasligini ta'kidladi.

"Life is more important than speed" was held on April 22 at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics in collaboration with professors and students in coordination with the Department of Traffic Safety of the city of Samarkand. and "Safety Belt - The Pledge of Life."
The event was opened by the Deputy Director for Academic Affairs of the branch F. Akhrorov, who introduced the participants to the agenda.
After that, the floor was given to the head of the department of traffic safety of the city of Samarkand, Lieutenant Colonel ZT Akhmedov.
Lt. Col. ZT Akhmedov, Head of the Traffic Safety Department for Coordination of the Activities of the Internal Affairs Bodies in Samarkand, spoke at the event. According to him:
Carriage of goods in cars is allowed if the height of the cargo in the trunk mounted on their roof is not more than 1 meter (except for the transport of bicycles with special devices) and the length does not exceed 0.5 meters from the dimensions of the car;
trucks, except in some cases, must move only on the right side of the road;
Prohibition of stopping vehicles at turning points and before or after 30 meters;
in the dark of the day and in insufficiently visible conditions, cyclists traveling on the carriageway without a bicycle lane were given the notion that they should wear a reflective jacket or outerwear with reflective elements.
After that, the questions asked by students were answered in full by traffic police officers who coordinate the activities of law enforcement agencies in Samarkand.
After a lively question and answer session, the head of the Department of Spirituality and Enlightenment of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics Y.Yu. Isomiddinov thanked the participants and said that such meetings should be held regularly at the branch. stressed that it would not be without benefits.