Joriy yilning 22 - aprel kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida professor-o'qituvchi va talaba-yoshlari bilan Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi bo'limi bilan hamkorlikda o'tkazilgan “Umr tezlikdan muximdir” va “Havfsizlik kamari - Hayot garovi” tadbiri bo'lib o'tdi .
Tadbirni filial o'quv ishlari bo'yicha direktor o'rinbosari F. Axrorov ochib berdi va kun tartibidagi mavzu bilan ishtirokchilarni tanishtirdi.
Shundan so'ng, so'z navbatini Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi bo'limi boshlig'i podpolkovnik Z.T.Axmedovga berildi.
TADBIRDA: Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi bo'limi boshlig'i podpolkovnik Z.T.Axmedov so'zga chiqib, yig'ilganlarga yo'l harakati xodislari va yangi tahrirdagi Yo'l harakati qoidalari to'g'risida ma'lumot berdi unga ko'ra:
yengil avtomobillarda yuk tashishga ularning tom qismiga o'rnatilgan yukxonadagi yukning balandligi 1 metrdan (maxsus moslamalar bilan mustahkamlangan holda velosipedlarni tashish bundan mustasno) va uzunligi avtomobilning gabaritidan 0,5 metrdan oshmagan taqdirda yo'l qo'yilishi;
yuk avtomobillari, ayrim istisnolardan tashqari barcha holatlarda, yo'lning faqat o'ng qatnov qismidan harakatlanishi shart bo'lishi;
transport vositalarining qayrilib olish joylarida va unga 30 metr yetmasdan yoki o'tib to'xtash taqiqlanishi;
sutkaning qorong'i vaqtida va yetarlicha ko'rinmaydigan sharoitda velosiped yo'lkasi bo'lmagan holda yo'lning qatnov qismida harakatlanayotgan velosipedchilar nur qaytargichli kamzulda yoki nur qaytaruvchi elementlar bo'lgan ustki kiyimda bo'lishi lozimligi haqida tushunchalar berildi.
Shundan so'ng talaba-yoshlar tomonidan berilgan savollarga Samarqand shahar bo'yicha ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish yo'l harakati havsizligi xodimimlari tomonidan to'liq javob berib o'tdilar.
Qizg'in savol-javoblardan so'ng Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Yoshlar bilan ishlash ma'naviyat va ma'rifat bo'limi boshlig'i Y.Yu.Isomiddinov tadbir qatnashchilariga minnadorchilik bildirib, bu kabi uchrashuvlarni filialda doimiy ravishda o'tkazish foydadan holi bo'lmasligini ta'kidladi.

Пояс безопасности – залог жизни
«Жизнь важнее скорости» прошла 22 апреля в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета совместно с профессорско-преподавательским составом и студентами по согласованию с кафедрой безопасности дорожного движения г. Самарканда и «Пояс безопасности – залог жизни». ."
Мероприятие открыл заместитель директора по учебной работе филиала Ф.Ахроров, который ознакомил участников с повесткой дня.
После этого слово было предоставлено начальнику отдела безопасности дорожного движения города Самарканда подполковнику З.Т. Ахмедову.
На мероприятии выступил подполковник Ахмедов З.Т., начальник Управления безопасности дорожного движения КВД по г.Самарканду, по его словам:
Перевозка грузов в автомобилях допускается, если высота груза в багажнике, закрепленном на их крыше, не более 1 метра (за исключением перевозки велосипедов со специальными приспособлениями), а длина не превышает 0,5 метра от габаритов кузова. автомобиль;
грузовики, за исключением некоторых случаев, должны двигаться только по правой стороне дороги;
Запрещение остановки транспортных средств на поворотах и ​​до или после 30 метров;
в темное время суток и в условиях недостаточной видимости велосипедистам, передвигающимся по проезжей части без велосипедной дорожки, было дано указание носить светоотражающую куртку или верхнюю одежду со светоотражающими элементами.
После этого на заданные студентами вопросы в полном объеме ответили сотрудники ГИБДД, координирующие деятельность правоохранительных органов Самарканда.
После оживленной сессии вопросов и ответов заведующий кафедрой духовности и просвещения Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета Ю.Ю.Исомиддинов поблагодарил участников и сказал, что подобные встречи должны проводиться в филиале регулярно. что бы не было без пользы.