TDIU SF o‘quv-uslubiy bo‘limi boshlig‘i Bobomuradov Z.S. amaliy mashg‘ulot haqida slaydlar orqali bugungi mavzuni tushuntirib berdi.
Amaliy mashg‘ulot maqsadi:
Tinglovchilarda kredit-modul tizimida o‘quv jarayonining uslubiy taminotini, jumladan mutaxassislikning O‘quv-uslubiy majmuasi, o‘quv reja va o‘quv fanlari dasturlari, tanlov fanlar katologi xamda fanning O‘quv-uslubiy majmuasini shakllantirish bo‘yicha malaka va kunikmalarini shakllantirish.
Amaliy mashg‘ulotni o‘tkazish tartibi:
Mashg‘ulot rejasi bo‘yicha materiallar tahlil kilinib, kichik guruxdar yoki juftliklarda yangi pedagogik texnologiyalar yoki interaktiv usullardan foydalangan xolda berilgan topshiriklar bajariladi.
Mutaxassislikning o‘quv-uslubiy majmuasi. Kredit ta’lim tizimi sharoitida talabiar va professor-o‘kituvchilar mobilligi ta’lim muassasasining akademik erkinligi va vakolatlarini kengaytirish orqali taminlanadi. Bunda talabalarning akademik erkinligi ularning ta’lim dasturiga kirgan fanlarni o‘zlashtirishida mustakil ishlarning ahamiyatini yuksaltirish orqali o‘z faoliyatini va mustaqil bilim olishini tashkil etish qobiliyatlarini rivojlantiradi.
Ta’lim tizimida mutaxassis tayyorlash modelini o‘zida aks ettiruvchi rasmiy jujjat — mutaxassislikning o‘quv-uslubiy majmuasi (MO‘O‘M) hisoblanadi.
MO‘O‘M bakalavr, magistr va doktorantlar tayyorlash konsepsiyasini aniqlovchi jujjatdir. MO‘O‘M jar bir mugaxassislik bo‘yicha talabalarni o‘qitishning maqsadlari, mazmuni va usullarini aniklaydi.
MO‘O‘M o‘z ichiga quyidagilarni oladi:
• davlat ta’lim standartlari;
• malaka talablari;
• o‘quv rejalari;
• tanlov fanlari katalogi;
• fanning o‘quv-uslubiy majmuasi.
Davlat ta’lim standartlari. Davlat ta’lim standartlari (DTS) ta’lim soxalari bo‘yicha «Ta’lim to‘grisida»gi O‘zbekiston Respublikasining qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 8 oktyabrdagi PF-5847-son Farmoni bilan tasdiqlangan «O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi»da oliy ta’limni tizimli islox qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, zamonaviy bilim va yuksak manaviy-axlokiy fazilatlarga ega, mustaqil fikrlaydigan yukori malakali kadrlar tayyorlash jarayonini sifat jixatidan yangi bosqichga ko‘tarish, oliy ta’limni modernizatsiya qilish, ilg‘or ta’lim texnologiyalariga asoslangan xolda ta’lim soxalari tarmoqlarini rivojlantirish kabi maqsadlar va oliy ta’lim soxasini tartibga soluvchi turli normativ-xukukiy xujjatlarga xamda xalkaro tajribalarga muvofik ishlab chikilgan.
Ta’lim soxalarining davlat ta’lim standarti o‘quv jarayonini, ta’lim muassasalari faoliyatini, kadrlar, darslik va o‘quv qo‘llanmalar tayyorlash sifatini baxolashni tartibga soluvchi tegishli normativ xujjatlar bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari uchun malaka talablari, o‘quv rejalari, fanlar dasturlari va boshkalarni yaratish uchun asos xisoblanadi.
Bir o‘quv yili uchun kunduzgi ta’limda amalga oshiriladigan ta’lim dasturining xajmi 60 kreditga teng deb olingan. Ta’lim shaklidan kat’iy nazar ta’lim dasturining umumiy jajmi me’yoriy muddati bir yil bo‘lganda 60 kreditni, ikki yil bo‘lganda — 120 kreditni, uch yil bo‘lganda — 180 kreditni, turg yil bo‘lganda — 240 kreditni tashkil etadi.
Ta’lim dasturlarini amalga oshirishda oliy o‘quv yurti elektron o‘kitish va masofaviy ta’lim texnologiyalardan keng foydalanishi tavsiya etilgan. Xususan, jismoniy cheklangan, nogiron talabalarni o‘kitishda elektron o‘kitish va masofaviy ta’lim texnologiyalari orqali o‘quv materiallarini erkin shaklda olish va uzatish imkoniyati ta’minlanishi zarurligi ta’kidlagngan.

On January 18, the branch held a training seminar ...
Bobomuradov Z.S., the head of the educational-methodical department of  SB TSUE explained today's topic through slides about the workshop.
Objectives of the workshop:
Students will be able to master the methodological support of the educational process in the credit-module system, including the skills and competencies in the formation of the educational-methodical complex of specialties, curricula and curricula, catalog of elective sciences and educational-methodical complex of science formation
How to conduct practical training:
Curriculum materials are analyzed and assignments are given in small groups or pairs using new pedagogical technologies or interactive methods.
Educational-methodical complex of specialties. In the context of the credit education system, the mobility of students and faculty is ensured by expanding the academic freedom and powers of the educational institution. At the same time, students' academic freedom develops their ability to organize their activities and independent learning by increasing the importance of independent work in mastering the subjects included in their curriculum.
The official document, which reflects the model of training in the education system, is the educational-methodical complex of specialties.
MOOM is a document that defines the concept of training bachelors, masters and doctoral students. The MOE defines the goals, content, and methods of teaching students in a particular field.
MOOM includes:
• state educational standards;
• qualification requirements;
• curricula;
• catalog of elective sciences;
• Educational-methodical complex of science.
State Education Standards. The Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" in the field of state educational standards (SES), approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 8, 2019 No PF-5847 "O ' The Concept of Development of the Higher Education System of the Republic of Uzbekistan until 2030 defines the priorities of the systemic reform of higher education, raises the process of training highly qualified personnel with modern knowledge and high spiritual and moral qualities to a qualitatively new level , has been developed in accordance with various normative and legal acts regulating the field of higher education and international experience, such as the modernization of higher education, the development of networks of education based on advanced educational technologies.
Relevant normative documents regulating the state educational standard of the educational process, the evaluation of the educational process, the activities of educational institutions, the quality of training of personnel, textbooks and manuals Qualifications for bachelor's and master's specialties requirements, curricula, science programs, and more.
The full-time tuition program for one academic year is estimated at 60 credits. The total amount of the educational program, regardless of the form of education, is 60 credits for one year, 120 credits for two years, 180 credits for three years, and four years. 240 credits.
It is recommended that the university make extensive use of e-learning and distance learning technologies in the implementation of educational programs. In particular, the need to provide free access to and transfer of teaching materials through e-learning and distance learning technologies in the education of students with disabilities.