TDIU SF o‘quv-uslubiy bo‘limi boshlig‘i Bobomuradov Z.S. amaliy mashg‘ulot haqida slaydlar orqali bugungi mavzuni tushuntirib berdi.
Amaliy mashg‘ulot maqsadi:
Tinglovchilarda kredit-modul tizimida o‘quv jarayonining uslubiy taminotini, jumladan mutaxassislikning O‘quv-uslubiy majmuasi, o‘quv reja va o‘quv fanlari dasturlari, tanlov fanlar katologi xamda fanning O‘quv-uslubiy majmuasini shakllantirish bo‘yicha malaka va kunikmalarini shakllantirish.
Amaliy mashg‘ulotni o‘tkazish tartibi:
Mashg‘ulot rejasi bo‘yicha materiallar tahlil kilinib, kichik guruxdar yoki juftliklarda yangi pedagogik texnologiyalar yoki interaktiv usullardan foydalangan xolda berilgan topshiriklar bajariladi.
Mutaxassislikning o‘quv-uslubiy majmuasi. Kredit ta’lim tizimi sharoitida talabiar va professor-o‘kituvchilar mobilligi ta’lim muassasasining akademik erkinligi va vakolatlarini kengaytirish orqali taminlanadi. Bunda talabalarning akademik erkinligi ularning ta’lim dasturiga kirgan fanlarni o‘zlashtirishida mustakil ishlarning ahamiyatini yuksaltirish orqali o‘z faoliyatini va mustaqil bilim olishini tashkil etish qobiliyatlarini rivojlantiradi.
Ta’lim tizimida mutaxassis tayyorlash modelini o‘zida aks ettiruvchi rasmiy jujjat — mutaxassislikning o‘quv-uslubiy majmuasi (MO‘O‘M) hisoblanadi.
MO‘O‘M bakalavr, magistr va doktorantlar tayyorlash konsepsiyasini aniqlovchi jujjatdir. MO‘O‘M jar bir mugaxassislik bo‘yicha talabalarni o‘qitishning maqsadlari, mazmuni va usullarini aniklaydi.
MO‘O‘M o‘z ichiga quyidagilarni oladi:
• davlat ta’lim standartlari;
• malaka talablari;
• o‘quv rejalari;
• tanlov fanlari katalogi;
• fanning o‘quv-uslubiy majmuasi.
Davlat ta’lim standartlari. Davlat ta’lim standartlari (DTS) ta’lim soxalari bo‘yicha «Ta’lim to‘grisida»gi O‘zbekiston Respublikasining qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 8 oktyabrdagi PF-5847-son Farmoni bilan tasdiqlangan «O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi»da oliy ta’limni tizimli islox qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, zamonaviy bilim va yuksak manaviy-axlokiy fazilatlarga ega, mustaqil fikrlaydigan yukori malakali kadrlar tayyorlash jarayonini sifat jixatidan yangi bosqichga ko‘tarish, oliy ta’limni modernizatsiya qilish, ilg‘or ta’lim texnologiyalariga asoslangan xolda ta’lim soxalari tarmoqlarini rivojlantirish kabi maqsadlar va oliy ta’lim soxasini tartibga soluvchi turli normativ-xukukiy xujjatlarga xamda xalkaro tajribalarga muvofik ishlab chikilgan.
Ta’lim soxalarining davlat ta’lim standarti o‘quv jarayonini, ta’lim muassasalari faoliyatini, kadrlar, darslik va o‘quv qo‘llanmalar tayyorlash sifatini baxolashni tartibga soluvchi tegishli normativ xujjatlar bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari uchun malaka talablari, o‘quv rejalari, fanlar dasturlari va boshkalarni yaratish uchun asos xisoblanadi.
Bir o‘quv yili uchun kunduzgi ta’limda amalga oshiriladigan ta’lim dasturining xajmi 60 kreditga teng deb olingan. Ta’lim shaklidan kat’iy nazar ta’lim dasturining umumiy jajmi me’yoriy muddati bir yil bo‘lganda 60 kreditni, ikki yil bo‘lganda — 120 kreditni, uch yil bo‘lganda — 180 kreditni, turg yil bo‘lganda — 240 kreditni tashkil etadi.
Ta’lim dasturlarini amalga oshirishda oliy o‘quv yurti elektron o‘kitish va masofaviy ta’lim texnologiyalardan keng foydalanishi tavsiya etilgan. Xususan, jismoniy cheklangan, nogiron talabalarni o‘kitishda elektron o‘kitish va masofaviy ta’lim texnologiyalari orqali o‘quv materiallarini erkin shaklda olish va uzatish imkoniyati ta’minlanishi zarurligi ta’kidlagngan.

Бобомурадов З.С., начальник учебно-методического отдела СФ ТГЭУ, разъяснил сегодняшнюю тему через слайды о семинаре.
Цели семинара:
Студенты смогут освоить методическое обеспечение учебного процесса в кредитно-модульной системе, в том числе навыки и компетенции по формированию учебно-методического комплекса специальностей, учебных планов и программ, каталога элективных наук и учебно-методического комплекса. формирования науки
Как проводить практические занятия:
Учебные материалы анализируются и задания даются в малых группах или парах с использованием новых педагогических технологий или интерактивных методов.
Учебно-методический комплекс специальностей. В условиях кредитной системы образования мобильность обучающихся и ППС обеспечивается за счет расширения академической свободы и полномочий образовательного учреждения. В то же время академическая свобода студентов развивает их способность к организации своей деятельности и самостоятельного обучения за счет повышения значения самостоятельной работы в освоении предметов, включенных в их учебную программу.
Официальным документом, отражающим модель обучения в системе образования, является учебно-методический комплекс специальностей.
MOOM — документ, определяющий концепцию подготовки бакалавров, магистров и докторантов. МО определяет цели, содержание и методы обучения студентов в той или иной области.
МООМ включает в себя:
• государственные образовательные стандарты;
• квалификационные требования;
• учебные программы;
• каталог элективных наук;
• Учебно-методический комплекс науки.
Государственные стандарты образования. Закон Республики Узбекистан «Об образовании» в области государственных образовательных стандартов (ГОС), утвержденный Указом Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года № ПФ-5847 «О’Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года определяет приоритеты системной реформы высшего образования, поднимает на качественно новый уровень процесс подготовки высококвалифицированных кадров, обладающих современными знаниями и высокими духовно-нравственными качествами. в соответствии с различными нормативно-правовыми актами, регулирующими сферу высшего образования и международным опытом, например, модернизация высшего образования, развитие сетей образования на основе передовых образовательных технологий.
Соответствующие нормативные документы, регламентирующие государственный образовательный стандарт образовательного процесса, оценку образовательного процесса, деятельности образовательных учреждений, качества подготовки кадров, учебники и учебные пособия Квалификационные требования по специальностям бакалавриата и магистратуры, учебные планы, научные программы, более.
Программа очного обучения за один учебный год оценивается в 60 кредитов. Общий объем образовательной программы, независимо от формы обучения, составляет 60 кредитов на один год, 120 кредитов на два года, 180 кредитов на три года и четыре года. 240 кредитов.
Вузу рекомендуется широко использовать электронное обучение и дистанционные технологии обучения при реализации образовательных программ. В частности, необходимость обеспечения свободного доступа и передачи учебно-методических материалов посредством электронного обучения и дистанционных технологий обучения при обучении учащихся с ограниченными возможностями здоровья.