Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi tomonidan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirilgan Hukumat qarori bilan talabalarni alohida qobiliyat va iqtidorlari uchun stipendiyalarga qoʻshimcha ravishda 50 foizgacha miqdorda ragʻbatlantirish uchun saralab olish mezonlari tasdiqlanishi kutilmoqda.
Unga koʻra, talabalarning iqtidor va qobiliyatlari quyidagi mezonlar asosida baholanadi:
- oliy taʼlim muassasasidagi tahsil davrida respublika va xalqaro miqyosdagi ilmiy jurnallarda yakka mualliflikda maqolalar chop etganligi uchun;
- yaratgan innovatsion yechimlari va ishlanmalari turli grantlarga nomzod sifatida taqdim etilganligi va unga loyiq topilganligi uchun;
- taklif qilayotgan (ishtirok etayotgan) startap loyihalari uchun;
- intellektual mulk obʼektlari, jumladan sanoat mulki obʼektlarini yaratishdagi ishtiroki uchun;
- xalqaro va respublika miqyosidagi yakka va jamoaviy tartibda oʻtkazilgan sport musobaqalari, koʻrik-tanlovlar, fan olimpiadalaridagi ishtiroki va sovrinli oʻrinlardan birini egallaganligi uchun;
- axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi erishgan yutuqlari, jumladan dasturiy taʼminot mahsulotlari, veb-ilovalar va boshqalarni ishlab chiqayotganligi uchun;
- oʻzi taʼlim olayotgan oliy taʼlim muassasasini respublika miqyosida tanilishida qoʻshayotgan hissasi uchun.
- “Moddiy ragʻbatlantirishga tavsiya etilgan talabalarning koʻrsatkichlari ushbu mezonlarning istalgan biriga toʻgʻri kelgan taqdirda ularga nisbatan ragʻbatlantirish berilishi mumkin”, deyiladi, hujjat loyihasida.
- Qayd etish lozim, amaldagi tartibga muvofiq, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqining boshlangʻich tashkilot yetakchisi boʻlgan bakalavr va magistratura bosqichi talabalariga bazaviy stipendiyaning besh baravari miqdorida har oylik qoʻshimcha haq toʻlanadi.
- Shuningdek,
- toʻliq davlat taʼminotida boʻlgan yetim bolalar;
- ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan bolalarga taʼlim olish va oʻzlashtirish koʻrsatkichidan qatʼi nazar bazaviy stipendiyaning 50 foizi miqdorida har oylik qoʻshimcha haq toʻlanadi.

Ожидается, что Министерство высшего и среднего специального образования утвердит критерии отбора для поощрений до 50% в дополнение к стипендиям для студентов с особыми способностями и талантами, которые будут размещены на портале для обсуждения проекта нормативных актов.
В соответствии с ним таланты и способности студентов оцениваются по следующим критериям:
- За публикацию статей в национальных и международных научных журналах во время обучения в вузе;
- за то, что его инновационные решения и разработки были номинированы и награждены различными грантами;
- для предлагаемых (участвующих) стартап-проектов;
- за участие в создании объектов интеллектуальной собственности, в том числе промышленной собственности;
- Участие в международных и национальных индивидуальных и командных спортивных соревнованиях, олимпиадах, научных олимпиадах и получение одного из призов;
- за достижения в области информационных и коммуникационных технологий, включая разработку программных продуктов, веб-приложений и др .;
- за вклад в признание высшего учебного заведения, в котором он учится, в стране.
«Студенты, которые имеют право на финансовое стимулирование, могут быть вознаграждены, если они соответствуют любому из этих критериев», - говорится в проекте.
- Следует отметить, что согласно действующему порядку, студентам и аспирантам, которые являются руководителями первичной организации Союза молодежи Узбекистана, выплачивается ежемесячная доплата в пятикратном размере базовой стипендии.
- Также
- Дети-сироты с полной государственной поддержкой;
- Детям, лишенным родительской опеки, выплачивается ежемесячная надбавка в размере 50% от базовой стипендии, независимо от уровня образования и успеваемости.