2021 yil davomida Toshkent davlatiqtisodiyot universiteti Samarqand filialida murojaatlar bilan ishlash «Ta’lim to‘g‘risida» gi qonunlarga, 2017 yil 11-sentyabrdagi “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalari kiritish haqida”gi O‘RQ-445 son Qonun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qaror va Farmonlariga, Vazirlar Mahkamasining qaror va farmoyishlari talablariga amal qilgan xolda olib borildi. Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqilishini to‘liq ta’minlash, rasmiyatchilik va ma’suliyatsizlik holatlari hamda ko‘rib chiqish muddatlarining asossiz buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik choralarini ko‘rish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar belgilanib, ma’lum ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda. Joriy yilning 12 oyi davomida filialga filial o‘qituvchisining filialdagi faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan hatti-harakatlari ustidan ariza 1 ta, Ta’lim shaklini o‘zgartirish to‘g‘risida 2 ta, turlimasalalarda 2ta, ortiqcha to‘langan kontrakt pulini qaytarish to‘g‘risida 2 ta, Qozog‘iston Respublikasidan o‘qishini ko‘chirgan talabaning Qozog‘istonda talabalarsafida bo‘lmaganligi aniqlangandan keyin TDIU Samarqand filialiga to‘lagan kontrakt pulini qaytarib olish to‘g‘risida 1ta, magistr.edu.uz platformasida ko‘rsatilgan maqsadli qabulnatijalaridan noroziligi to‘g‘risida 2ta, mos va turdosh bo‘lmagan ta’lim yo‘nalishiga o‘qishini ko‘chirish to‘g‘risida 1ta, bir guruh TDIU Samarqand filiali bilan Germaniyaning Vaynshtefan-Triyezdorf amaliy bilimlar universiteti hamkorligidagi qo‘shma dastur 3-bosqich talabalarining 3 va 4 bosqichni TDIU Samarqand filialida o‘qish to‘g‘risida 2 ta, Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi tomonidan taqdim etilgan ro‘yxatda no‘rin olmagan qo‘shni davlatlarning OTMdan TDIU Samarqand filialiga o‘qishini ko‘chirish to‘g‘risida 4 tamurojaat kelib tushgan bo‘lib, jami 17 tani tashkil etdi.
Ushbu murojaatlarning barchasi qat’iy nazoratga olinib, tegishli mutasaddi raxbarlar tomonidan o‘rganib chiqilib, qonun doirasida ijobiy hal etilgan. Filial vakolatlariga taalluqli bo‘lmaganligi sababli Qonunan ijobiy hal etishning iloji bo‘lmagan murojaatlar bo‘yicha belgilangan tartib va muddatlarda asoslantirilgan huquqiy tushuntirishlar bilan javob xatlari yuborilgan, ortiqcha to‘langan kontrakt pullari tegishli xisob raqamiga o‘tkazib berilgan. Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ro‘yxatdan o‘tkazish, qat’iy hisobga olish va ularning ijrosini ta’minlab borish ishlari ustidan doimiy nazorat o‘rnatilgan.

Информация о поступивших заявлениях в Самаркандский филиал ТГЭУ в ...
Работа с обращениями в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета в 2021 году Изменения и дополнения в Закон «Об образовании», Закон Республики Узбекистан от 11 сентября 2017 года «Об обращениях физических и юридических лиц» и изменения и дополнения. к Закону Республики Узбекистан № ЗРУ-445, Постановлениям и Указам Президента Республики Узбекистан, постановлениям и распоряжениям Кабинета Министров. Определены соответствующие меры для обеспечения полного рассмотрения обращений физических и юридических лиц, принятия мер по недопущению случаев формальности и безответственности, а также необоснованных нарушений сроков рассмотрения. Ведется позитивная работа. За 12 месяцев текущего года в филиал поступило 1 заявление о действиях преподавателя филиала, не связанных с деятельностью филиала, 2 об изменении формы обучения, 2 по разным вопросам, переплаченный договор 2 о возврате денег , 1 о возврате договорных денег, уплаченных Самаркандскому филиалу ТГЭУ после выяснения того, что студент, переведенный из Республики Казахстан, не входит в число студентов в Казахстане, magistr.edu 2 по неудовлетворенности целевым приемом на Платформа, 1 по переводу обучения в соответствующую и не связанную сферу обучения, группа с Самаркандским филиалом ТГЭУ в Вайнштейне, Германия. Совместная программа Тридорфского университета прикладных наук по обучению студентов 3 и 4 курсов 3 и 4 ступеней в Самаркандском филиале ТГЭУ не вошла в список, предоставленный Государственной инспекцией по контролю качества в образовании. От вузов поступило 17 заявок на перевод студентов из вузов в Самаркандский филиал ТГЭУ.
Все эти обращения строго отслеживаются, рассматриваются соответствующими должностными лицами и разрешаются в соответствии с законом. Были отправлены ответы с юридическими объяснениями, основанными на процедурах и сроках подачи апелляций, которые не могли быть разрешены юридически из-за неподсудности филиала, а переплаченные деньги по контракту были переведены на соответствующий счет. Постоянный контроль за регистрацией, строгим учетом и исполнением обращений физических и юридических лиц.