2021 yil davomida Toshkent davlatiqtisodiyot universiteti Samarqand filialida murojaatlar bilan ishlash «Ta’lim to‘g‘risida» gi qonunlarga, 2017 yil 11-sentyabrdagi “Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalari kiritish haqida”gi O‘RQ-445 son Qonun, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qaror va Farmonlariga, Vazirlar Mahkamasining qaror va farmoyishlari talablariga amal qilgan xolda olib borildi. Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko‘rib chiqilishini to‘liq ta’minlash, rasmiyatchilik va ma’suliyatsizlik holatlari hamda ko‘rib chiqish muddatlarining asossiz buzilishiga yo‘l qo‘ymaslik choralarini ko‘rish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar belgilanib, ma’lum ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda. Joriy yilning 12 oyi davomida filialga filial o‘qituvchisining filialdagi faoliyati bilan bog‘liq bo‘lmagan hatti-harakatlari ustidan ariza 1 ta, Ta’lim shaklini o‘zgartirish to‘g‘risida 2 ta, turlimasalalarda 2ta, ortiqcha to‘langan kontrakt pulini qaytarish to‘g‘risida 2 ta, Qozog‘iston Respublikasidan o‘qishini ko‘chirgan talabaning Qozog‘istonda talabalarsafida bo‘lmaganligi aniqlangandan keyin TDIU Samarqand filialiga to‘lagan kontrakt pulini qaytarib olish to‘g‘risida 1ta, magistr.edu.uz platformasida ko‘rsatilgan maqsadli qabulnatijalaridan noroziligi to‘g‘risida 2ta, mos va turdosh bo‘lmagan ta’lim yo‘nalishiga o‘qishini ko‘chirish to‘g‘risida 1ta, bir guruh TDIU Samarqand filiali bilan Germaniyaning Vaynshtefan-Triyezdorf amaliy bilimlar universiteti hamkorligidagi qo‘shma dastur 3-bosqich talabalarining 3 va 4 bosqichni TDIU Samarqand filialida o‘qish to‘g‘risida 2 ta, Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi tomonidan taqdim etilgan ro‘yxatda no‘rin olmagan qo‘shni davlatlarning OTMdan TDIU Samarqand filialiga o‘qishini ko‘chirish to‘g‘risida 4 tamurojaat kelib tushgan bo‘lib, jami 17 tani tashkil etdi.
Ushbu murojaatlarning barchasi qat’iy nazoratga olinib, tegishli mutasaddi raxbarlar tomonidan o‘rganib chiqilib, qonun doirasida ijobiy hal etilgan. Filial vakolatlariga taalluqli bo‘lmaganligi sababli Qonunan ijobiy hal etishning iloji bo‘lmagan murojaatlar bo‘yicha belgilangan tartib va muddatlarda asoslantirilgan huquqiy tushuntirishlar bilan javob xatlari yuborilgan, ortiqcha to‘langan kontrakt pullari tegishli xisob raqamiga o‘tkazib berilgan. Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ro‘yxatdan o‘tkazish, qat’iy hisobga olish va ularning ijrosini ta’minlab borish ishlari ustidan doimiy nazorat o‘rnatilgan.

Work with appeals in the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics in 2021 Amendments to the Law "On Education", the Law of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2017 "On Appeals of Individuals and Legal Entities" and amendments and additions to the Law of the Republic of Uzbekistan No. ZRU-445, Resolutions and Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan, resolutions and orders of the Cabinet of Ministers. Appropriate measures have been identified to ensure full consideration of appeals of individuals and legal entities, to take measures to prevent cases of formality and irresponsibility, as well as unreasonable violations of the terms of consideration. Positive work is being done. During 12 months of the current year, the branch received 1 application on the actions of the branch teacher not related to the activities of the branch, 2 on changing the form of education, 2 on various issues, overpaid contract 2 on the return of money, 1 on the return of the contract money paid to the Samarkand branch of TSUE after finding out that the student who transferred from the Republic of Kazakhstan was not in the ranks of students in Kazakhstan, magistr.edu 2 on dissatisfaction with the targeted admissions on the platform, 1 on the transfer of study to the appropriate and non-related field of study, a group with the Samarkand branch of TSUE in Weinstein, Germany. The joint program of the Triezdorf University of Applied Sciences on the study of 3rd and 4th year students of the 3rd and 4th stages in the Samarkand branch of TSUE did not appear in the list provided by the State Inspectorate for Quality Control in Education A total of 17 applications were received from universities for the transfer of students from universities to the Samarkand branch of TSUE.
All of these appeals have been strictly monitored, reviewed by the relevant officials and resolved in accordance with the law. Responses were sent with legal explanations based on the procedures and deadlines for appeals that could not be resolved legally due to non-jurisdiction of the branch, and the overpaid contract money was transferred to the appropriate account. There is a constant control over the registration, strict accounting and enforcement of appeals of individuals and legal entities.