Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti (TDIU) Samarqand filialida korrupsiyaga qarshi kurashishga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi. Ushbu tadbirda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i M.A.Karimov hamda TDIU hududiy ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i A.Eshnazarovlar ishtirok etishdi.
Davra suhbati davomida korrupsiya va uning yuzaga kelish sabablari, oqibatlari va oldini olish bo‘yicha olib borilayotgan chora-tadbirlar haqida keng qamrovli tushunchalar berildi. Tadbir ishtirokchilari, ya'ni filial xodimlari va professor-o'qituvchilar, orasida korrupsion holatlarga yo‘l qo‘ymaslik, 2024-2025 o‘quv yili uchun qabul jarayonlarini adolatli va shaffof o‘tkazish bo‘yicha batafsil ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, suhbat davomida kelgusi o‘quv yilida TDIU va filial o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, filial talabalarining xalqaro va respublika miqyosidagi turli tanlov va musobaqalarda faol ishtirokini ta’minlash, ilmiy-amaliy konferensiyalardagi ishtirokni sezilarli darajada oshirish, ta’lim sifatini yuksaltirish, o‘quv-uslubiy sohadagi ishlanmalarni yaxshilash va o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlash hamda tyutorlar faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha fikr-mulohazalar tinglandi.
Bu davra suhbati nafaqat korrupsiyaga qarshi kurashish masalalariga, balki universitet va filial o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, ta’lim sifatini oshirish va talabalarning ilmiy-amaliy faoliyatlarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim qadam bo‘ldi.

В филиале организован круглый стол по вопросам противодействия коррупции
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета (ТГЭУ) организован круглый стол по вопросам противодействия коррупции. В мероприятии приняли участие заведующий кафедрой управления системой «Комплаенс-контроль» Ташкентского государственного экономического университета М.А.Каримов и заведующий отделом работы с региональными образовательными учреждениями ТГЭУ А.Эшназаров.
В ходе круглого стола было дано всестороннее понимание коррупции, ее причин, последствий и мер предотвращения. Участникам мероприятия – сотрудникам филиалов и профессорско-преподавательскому составу – были даны подробные инструкции о том, как избежать коррупции и как провести прием на 2024-2025 учебный год справедливо и прозрачно.
Также в ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между ТГЭУ и филиалом в следующем учебном году, обеспечения активного участия студентов филиала в различных конкурсах и олимпиадах международного и республиканского уровня, значительного увеличения участия в научно-практических конференциях, повышения эффективности качества образования, были выслушаны мнения по совершенствованию разработок в учебно-методической сфере и обеспечению учебной литературой и повышению эффективности тьюторской деятельности.
Данный круглый стол стал важным шагом, направленным не только на борьбу с коррупцией, но и на укрепление сотрудничества вуза и филиала, повышение качества образования, поддержку научной и практической деятельности студентов.