Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Xitoyning Liaoning Neft-Kimyo universiteti bilan hamkorlik o'rnatdi.
Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universitetining Samarqand Filiali va Xitoyning Liaoning Neft-Kimyo Universiteti o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha matbuot bayonoti
2024 yil 13 iyun kuni Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universitetining Samarqand Filiali va Xitoydagi Liaoning Neft-Kimyo Universiteti o‘rtasida xalqaro hamkorlik bo‘yicha memorfndum imzolandi. Liaoning Neft-Kimyo Universiteti neft va neft-kimyo sohasida ixtisoslashgan ko‘p tarmoqli universitet bo‘lib, muhandislik, fan, iqtisodiyot, menejment, adabiyot, huquq, taʼlim va sanʼat kabi 8 ta asosiy fanlar bo‘yicha rivojlanishga erishgan universitetdir. U AQSH, Buyuk Britaniya, Rossiya, Yaponiya, Finlyandiya, Gretsiya va Janubiy Koreya kabi 17 dan ortiq davlatdan 47 ta universitet va tadqiqot institutlari bilan uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Liaoning Neft-Kimyo Universiteti delegatsiyasi tarkibi:
Qian Jianhua - Rektor
Pan Yi - Neft muhandisligi fakulteti dekani
Li Huipeng - O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor
Kong Xianming - Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari
Yang Qian - Chet tillar fakulteti qoshidagi rus tilini o‘qitish va ilmiy tadqiqot bo‘limi direktori
TDIUSF va LNPU o‘rtasidagi hamkorlik quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
TDIUSF bakalavriat talabalari tegishli sohalarda ikki tomonlama diplom olish uchun LNPUda almashishadi va o‘qishadi.
TDIUSF bakalavriat talabalari LNPUda magistraturada tahsil olishadi.
LNPU bitiruvchilari TDIUSF magistratura dasturiga hujjat topshirishadi.
Ikki hamkor universitet professor-o‘qituvchilari o‘rtasida o‘quv va ilmiy almashinuv dasturlarini amalga oshirishga kelishib olindi.
Akademik almashinuvlar, ilmiy konferensiyalarni hamkorlikda tashkil etish va ilmiy tadqiqot hamkorliklari olib boriladi.
TDIUSF talabalari LNPUga xitoy tili dasturini o‘rganish uchun borishadi.
Bu hamkorlik orqali TDIUSF va LNPU o‘rtasidagi aloqalar yanada mustahkamlanadi va talabalarga xalqaro darajada taʼlim olish imkoniyati yaratiladi. Ikki tomon ham bu kelishuvdan qoniqish bildirib, kelgusida hamkorlikni yanada rivojlantirish niyatida ekanliklarini taʼkidlashdi.

Our branch established cooperation with Liaoning Petrochemical University of ...
Samarkand branch of Tashkent State University of Economics established cooperation with Liaoning Petrochemical University of China.
Press release on cooperation between Samarkand Branch of Tashkent State University of Economics and Liaoning Petrochemical University of China
On June 13, 2024, a memorandum on international cooperation was signed between the Samarkand Branch of the Tashkent State University of Economics and Liaoning Petrochemical University in China. Liaoning University of Petroleum and Chemistry is a multi-disciplinary university specializing in the field of petroleum and petrochemicals. It has established long-term cooperation with 47 universities and research institutes from more than 17 countries, such as the USA, Great Britain, Russia, Japan, Finland, Greece and South Korea.
Composition of Liaoning Petrochemical University delegation:
Qian Jianhua - Rector
Pan Yi is the Dean of the Faculty of Petroleum Engineering
Li Huipeng - Vice Chancellor for Academic Affairs
Kong Xianming is the deputy head of the International Relations Department
Yang Qian is the director of the Department of Russian Language Teaching and Research at the Faculty of Foreign Languages
Cooperation between TDIUSF and LNPU includes:
TDIUSF undergraduate students exchange and study at LNPU to earn dual degrees in related fields.
TDIUSF undergraduate students pursue graduate studies at LNPU.
Graduates of LNPU apply to graduate programs at TDIUSF.
It was agreed to implement educational and scientific exchange programs between professors and teachers of the two partner universities.
Academic exchanges, joint organization of scientific conferences and scientific research cooperation are carried out.
TDIUSF students go to LNPU to study the Chinese language program.
Through this partnership, the ties between TDIUSF and LNPU will be further strengthened and students will have the opportunity to study at an international level. Both sides expressed satisfaction with this agreement and noted that they intend to further develop cooperation in the future.