Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Xitoyning Liaoning Neft-Kimyo universiteti bilan hamkorlik o'rnatdi.
Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universitetining Samarqand Filiali va Xitoyning Liaoning Neft-Kimyo Universiteti o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha matbuot bayonoti
2024 yil 13 iyun kuni Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universitetining Samarqand Filiali va Xitoydagi Liaoning Neft-Kimyo Universiteti o‘rtasida xalqaro hamkorlik bo‘yicha memorfndum imzolandi. Liaoning Neft-Kimyo Universiteti neft va neft-kimyo sohasida ixtisoslashgan ko‘p tarmoqli universitet bo‘lib, muhandislik, fan, iqtisodiyot, menejment, adabiyot, huquq, taʼlim va sanʼat kabi 8 ta asosiy fanlar bo‘yicha rivojlanishga erishgan universitetdir. U AQSH, Buyuk Britaniya, Rossiya, Yaponiya, Finlyandiya, Gretsiya va Janubiy Koreya kabi 17 dan ortiq davlatdan 47 ta universitet va tadqiqot institutlari bilan uzoq muddatli hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Liaoning Neft-Kimyo Universiteti delegatsiyasi tarkibi:
Qian Jianhua - Rektor
Pan Yi - Neft muhandisligi fakulteti dekani
Li Huipeng - O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor
Kong Xianming - Xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari
Yang Qian - Chet tillar fakulteti qoshidagi rus tilini o‘qitish va ilmiy tadqiqot bo‘limi direktori
TDIUSF va LNPU o‘rtasidagi hamkorlik quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
TDIUSF bakalavriat talabalari tegishli sohalarda ikki tomonlama diplom olish uchun LNPUda almashishadi va o‘qishadi.
TDIUSF bakalavriat talabalari LNPUda magistraturada tahsil olishadi.
LNPU bitiruvchilari TDIUSF magistratura dasturiga hujjat topshirishadi.
Ikki hamkor universitet professor-o‘qituvchilari o‘rtasida o‘quv va ilmiy almashinuv dasturlarini amalga oshirishga kelishib olindi.
Akademik almashinuvlar, ilmiy konferensiyalarni hamkorlikda tashkil etish va ilmiy tadqiqot hamkorliklari olib boriladi.
TDIUSF talabalari LNPUga xitoy tili dasturini o‘rganish uchun borishadi.
Bu hamkorlik orqali TDIUSF va LNPU o‘rtasidagi aloqalar yanada mustahkamlanadi va talabalarga xalqaro darajada taʼlim olish imkoniyati yaratiladi. Ikki tomon ham bu kelishuvdan qoniqish bildirib, kelgusida hamkorlikni yanada rivojlantirish niyatida ekanliklarini taʼkidlashdi.

Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета наладил сотрудничество с Ляонинским нефтехимическим университетом Китая.
Пресс-релиз о сотрудничестве Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета и Ляонинского нефтехимического университета Китая
13 июня 2024 года подписан меморандум о международном сотрудничестве между Самаркандским филиалом Ташкентского государственного экономического университета и Ляонинским нефтехимическим университетом в Китае. Ляонинский университет нефти и химии — многопрофильный университет, специализирующийся в области нефти и нефтехимии. Он наладил долгосрочное сотрудничество с 47 университетами и научно-исследовательскими институтами из более чем 17 стран, таких как США, Великобритания, Россия, Япония, Финляндия, Греция и Южная Корея.
Состав делегации Ляонинского нефтехимического университета:
Цянь Цзяньхуа - ректор
Пан И — декан факультета нефтяной инженерии.
Ли Хуэйпэн - вице-канцлер по академическим вопросам
Кун Сяньмин — заместитель начальника отдела международных отношений.
Ян Цянь — заведующий кафедрой преподавания и исследования русского языка факультета иностранных языков.
Сотрудничество ТДИУСФ и ЛНПУ включает в себя:
Студенты бакалавриата ТДИУСФ обмениваются опытом и учатся в ЛНПУ, чтобы получить двойные степени в смежных областях.
Студенты бакалавриата ТДИУСФ продолжают обучение в аспирантуре ЛНПУ.
Выпускники ЛНПУ поступают в аспирантуру ТДИУСФ.
Была достигнута договоренность о реализации программ образовательного и научного обмена между профессорами и преподавателями двух вузов-партнеров.
Осуществляются академические обмены, совместная организация научных конференций и научно-исследовательское сотрудничество.
Студенты ТДИУСФ едут в ЛНПУ для изучения программы китайского языка.
Благодаря этому партнерству связи между ТДИУСФ и ЛНПУ будут еще больше укрепляться, а студенты получат возможность учиться на международном уровне. Обе стороны выразили удовлетворение данным соглашением и отметили, что намерены и дальше развивать сотрудничество в будущем.