Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali respublika iqtisoditotining barcha tarmoq va sohalariga zamonaviy, intellectual yetuk kadrlarni etkazib berishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘ygan.
Mehnat yarmarkasida 50 dan ortiq ish beruvchi korxona, muassasa, tashkilot, yirik tadbirkorlik subyektlar vakillari ko‘rgazmali material va taqdimotlar bilan ishtirok etishdi. Jumladan, viloyat kambag‘allikni qisqartirish va bandlik bosh boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari, viloyat iqtisodiyot va moliya boshqarmasi, viloyat g‘aznachilik boshqarmasi, viloyat statistika boshqarmasi, shahar davlat soliq inspeksiyasi, viloyat investitsiyalar, sanoat va tashqi savdo boshqarmasi, viloyat qishloq xo‘jaligi boshqarmasi, Uztelekom AK Samarqand filiali, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, IT Park Samarqand viloyat filiali, Markaziy bank viloyat boshqarmasi, ATB “Ipotekabank”, ATB “Hamkorbank”, ATB “Mikrokreditbank”, AT “Xalq banki”, ATB “Tenge Bank”, “SAM ANTEP GILAM” qo‘shma korxonasi MChJ “Siyob Group Companies holding” MChJ, “Farm Lyuks Invest” MChJ, “Network Techno Servise” MChJ, “Dil Rizo Garant” MChJ, “My House Group” MChJ, “TMS-Miracle” MChJ, “Mini Maks Finance” buxgalterlik firmasi kabi tashkilot rahbar va mutaxassislari bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etishdi.
Bu kabi mehnat yarmarkalari an’anaviy tarzda har yili bo‘lib o‘tadi. Yarmarkadan ko‘zlangan maqsad – bitiruvchi va tashkilot o‘rtasida aloqa ko‘prigini yaratish, bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishish hamda yosh mutaxassislarning bandligini ta’minlashdir. Bitiruvchilarni mehnat bozoridagi yangi talablar bilan tanishtirish, amaliyot o‘tash va ishga joylashishlari uchun sharoit yaratishdan iborat. Soha vakillari davlatimiz tomonidan yoshlarga yaratib berilgan imkoniyatlar, shart-sharoitlar, amalga oshirilayotgan ishlar va o‘zgarishlar haqida o‘z fikrlari bilan bo‘lishishdi.
Joriy o‘quv yilida filialni 405 nafar talaba bitirmoqda. Karyera kunida talabalar to‘g‘ridan to‘g‘ri ish beruvchilar bilan muloqot qilib qiziqtirgan savollariga atroflicha ma’lumot va yangiliklar olishdi. Buning natijasida 52 nafar bitiruvchi ishga joylashish uchun yo‘llanma oldi. Bitiruvchilarning 34 nafari bilan uch tomonlama shartnoma imzolashga erishildi.

Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета поставил перед собой цель обеспечить современными, интеллектуально развитыми кадрами все отрасли и отрасли экономики республики.
Более 50 работодателей, учреждений, организаций, представителей крупного бизнеса приняли участие в ярмарке труда с выставочными материалами и презентациями. В частности, областной отдел по вопросам борьбы с бедностью и занятости и районные отделы, областной отдел экономики и финансов, областной отдел казначейства, областной отдел статистики, городскую государственную налоговую инспекцию, областной отдел инвестиций, промышленности и внешней торговли, областной отдел сельского хозяйства. Джалигинское отделение, Самаркандский филиал АК «Узтелеком», Самаркандское областное отделение Агентства по управлению госактивами, Самаркандский областной филиал «ИТ Парк», Региональное управление Центрального банка, АБР «Ипотекабанк», АБР «Хамкорбанк», АБР «Микрокредитбанк», АО «Халк Банк», АТБ «Тенге Банк», СП «SAM ANTEP GILAM» ООО «Сиеб Групп Холдинг», ОсОО «Фарм Люкс Инвест», ОсОО «Network Techno Servise», ОсОО «Дил Ризо Гарант», ОсОО «My House Group», ООО «ТМС-Миракл», бухгалтерская фирма «Мини Макс Финанс», менеджеры и специалисты участвовали с вакансиями.
Такие ярмарки вакансий традиционно проводятся каждый год. Цель ярмарки – создать мост связи между выпускником и организацией, ознакомиться с вакансиями и обеспечить трудоустройство молодых специалистов. Она призвана ознакомить выпускников с новыми требованиями рынка труда, создать им условия для прохождения стажировки и трудоустройства. Представители отрасли поделились своим мнением о возможностях, условиях, проводимой работе и изменениях, созданных нашей страной для молодежи.
В этом учебном году филиал заканчивают 405 студентов. В течение дня карьеры студенты напрямую общались с работодателями и получали подробную информацию и новости по интересующим их вопросам. В результате трудоустроены 52 выпускника. Трехсторонний договор заключен с 34 выпускниками.