“Iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda raqamli texnologiyalar: muammolar, innovatsiya va yechimlar” mavzusida ilmiy-amaliy anjumani to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maʼmuriy islohotlar doirasida oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar sohasida davlat boshqaruvini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2023 yil 4 iyuldagi PQ-200 qarori  ijrosini taʼminlash  maqsadida 2024 yil 18-19 aprel kunlari Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida  “Iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda raqamli texnologiyalar: muammolar, innovatsiya va yechimlar” mavzusidagi Respublika  ilmiy-amaliy anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjuman ochilishi TDIU Samarqand filiali direktori, professor O.Murtazayevning kirish so‘zi bilan boshlandi. O.Murtazayev anjuman dasturida muhokama etilishi rejalashtirilgan muammolarning dolzarbligi va ularning amaliy ahamiyatini qayd etib, anjuman ishtirokchilariga muvaffaqiyatlar tiladi.
Anjuman dasturi bo‘yicha asosiy yalpi majlisda ishtirokchilar  tomonidan  quyidagi yo‘nalishlarda maʼruzalar tinglandi:
Ø Iqtisodiyotni raqamlashtirish sharoitida iqtisodiy jarayonlar va moliyaviy munosabatlarning transformatsiyasi;
Ø Raqamli iqtisodiyot sharoitida raqamli texnologiyalar va yechimlar;
Ø Biznes va tadbirkorlikning raqamli ko‘nikmalarini rivojlantirish;
Ø Raqamli iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda sunʼiy intellekt, robotlashtirish, IoT va smart texnologiyalar;
Ø Raqamli iqtisodiyotda axborot texnologiyalar, neyron tarmoqlar, modellashtirish va katta maʼlumotlar bazasi tahlili;
Ø Yashil iqtisodiyotni barqaror rivojlanishida innovatsion yondashuvlar;
Ø Raqamli iqtisodiyot sharoitida jamiyatni barqaror rivojlanishining huquqiy asoslari: hozirgi holat va rivojlanish istiqbollari.
Anjuman ochilishda xorijiy mutaxassislar, respublikamizda faoliyat yuritayotgan o‘nlab oliy taʼlim muassasalaridan va hamkor tashkilotlardan 60 dan ishtirokchilar qatnashdi. Bundan tashqari, ZOOM platformasi orqali onlayn maʼruzalar  muhokama qilindi.
Anjuman 19 aprel kuni o‘z ishini davom ettirdi va dasturga kiritilgan maʼruzalar tinglandi va muhokama qilindi.
Anjuman ishida 100 ortiq maʼruzalar muhokama etildi. Anjuman yakunida so‘zga chiqqanlar ushbu tadbirning yuqori saviyada tashkil etilgani va xorijlik olimlarning ishtiroki uning nufuzini yana-da oshirganligini taʼkidladilar.
Ushbu anjumanda o‘z maʼruzalari bilan ishtirok etgan doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, magistrant va iqtidorli talaba-yoshlarimizning aksariyati ingliz tilida chiqish qilishlari Davlatimiz tomonidan yoshlarga bo‘lgan eʼtibor va yaratilayotgan imkoniyatlarning yorqin natijasi sifatida qayd etildi.
Anjuman ishtirokchilari muhokama qilgan mavzular bo‘yicha taklif va tavsiyalarni bildirishdi.
Anjuman yopilishida so‘zga chiqqan TDIU Samarqand filiali  ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Z.X Abdullayev muhokama etilgan maqolalar bugungi kunda  raqamli texnologiyalarning hayotimizning barcha sohalarida faol qo‘llanilishi va yechimini bag‘ishlanganligini yana bir bor taʼkidlab o‘tdi.
Tashkiliy qo‘mita anjuman ishida o‘z  ilmiy natijalari bilan faol ishtirok etgan barcha ishtirokchilarga muvaffaqiyatlar tilab qoladi.

18-19 апреля 2024 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного ...
О научно-практической конференции на тему «Цифровые технологии в устойчивом развитии экономики: проблемы, инновации и решения»
В целях обеспечения реализации решения Президента Республики Узбекистан PQ-200 «О мерах по эффективной организации государственного управления в сфере высшего образования, науки и инноваций в рамках административной реформы» от 4 июля 2023 года , 18-19 апреля 2024 года, Ташкентская область В Самаркандском филиале Экономического университета прошла республиканская научно-практическая конференция на тему «Цифровые технологии в устойчивом развитии экономики: проблемы, инновации и решения».
Открытие конференции началось со вступительного слова директора Самаркандского филиала ТДИУ, профессора О.Муртазаева. О.Муртазаев отметил актуальность вопросов, запланированных к обсуждению в программе конференции, и их практическую значимость и пожелал успехов участникам конференции.
На основном пленарном заседании участники прослушали лекции по следующим направлениям:
Ø Трансформация экономических процессов и финансовых отношений в условиях цифровизации экономики;
Ø Цифровые технологии и решения в цифровой экономике;
Ø Развитие цифровых навыков бизнеса и предпринимательства;
Ø Искусственный интеллект, роботизация, Интернет вещей и умные технологии в устойчивом развитии цифровой экономики;
Ø Информационные технологии, нейронные сети, моделирование и анализ больших баз данных в цифровой экономике;
Ø Инновационные подходы к устойчивому развитию зеленой экономики;
Ø Правовые основы устойчивого развития общества в условиях цифровой экономики: современное состояние и перспективы развития.
В открытии конференции приняли участие иностранные специалисты, 60 участников из десятков высших учебных заведений и партнерских организаций, действующих в нашей республике. Кроме того, через платформу ZOOM обсуждались онлайн-лекции.
Конференция продолжила свою работу 19 апреля, были заслушаны и обсуждены включенные в программу лекции.
На конференции было обсуждено более 100 докладов. Выступившие по итогам конференции отметили, что данное мероприятие было организовано на высоком уровне, а участие зарубежных ученых еще больше повысило его престиж.
Большинство наших докторантов, независимых исследователей, магистрантов и талантливых студентов, принявших участие в этой конференции со своими лекциями, говорили на английском языке, что является ярким результатом внимания нашего государства к молодежи и созданным возможностям.
Участники конференции высказали предложения и рекомендации по обсуждаемым темам.
Выступая на закрытии конференции, заместитель директора Самаркандского филиала ТДИУ по научной работе и инновациям З.Х Абдуллаев еще раз подчеркнул, что обсуждаемые статьи посвящены активному использованию и решению цифровых технологий во всех сферах нашей сегодняшней жизни.
Оргкомитет желает успехов всем участникам, принявшим активное участие в работе конференции своими научными результатами.