Amritdinova Parvina: Assalomu alaykum, Zafar Hasanovich. Sizni va ilmiy loyihada ishtirok etuvchi jamoangizni ORCID Global Participation Fund g'olibi bo'lganingiz bilan tabriklaymiz!
Zafar Hasanovich Abdullayev: Rahmat! Bizning filialimiz ushbu loyihani qo'lga kiritganidan biz juda xursandmiz. Bu O‘zbekistondagi OTMlar orasida qo‘lga kiritgan birinchi bunday loyiha. Shuning uchun bu loyiha biz uchun alohida ahamiyatga ega.
Amritdinova Parvina: ORCID Global Participation Fund qanday loyiha va bu loyihani qanday qo'lga kiritdingiz?
Zafar Hasanovich Abdullayev: ORCID Global Participation Fund dasturining asosiy maqsadi olimlar va tadqiqotchilarning ilmiy ishlarini dunyo bo‘ylab tanishtirish.
SBTSUE 2023-yil sentabr oyida “ORCID Global Participation Fund” uchun tanlovda ishtirok etdi. Biz Oʻzbekiston uchun dasturni qanday bo'lishni xohlayotganimizni koʻrsatuvchi taklifni taqdim etdik. 2024-yil yanvar oyida biz final ishtirokchilar qatorida ekanligimiz haqida xabar oldik va ko‘p o‘tmay biz grant g‘olibi deb e’lon qilindik.
Amritdinova Parvina: Bu juda ta'sirli. Yana bir bor tabriklayman! Loyiha haqida batafsil ma'lumot bera olasizmi?
Zafar Hasanovich Abdullayev: Albatta. Bu bir yillik loyiha boʻlib, universitetimiz Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari kafedrasida ishlaydigan xalqaro professor, doktor Praveen B Malla tomonidan boshqariladi. Professor Malla bosh tadqiqotchi bo'lib tayinlangan, loyihaning umumiy natijalari uchun mas'ul bo'lsa-da, men loyihaning uzluksiz bajarilishini ta'minlash uchun ma'muriy yordamchisi, loyihani amalga oshirish, moliya va loyihani umumiy amalga oshirish jarayoniga mas'ulman. Katta o‘qituvchi Rafiyeva Bunafsha loyihaning barcha ichki va tashqi manfaatdor tomonlarimiz uchun yagona aloqa ma'sulimiz bo‘lib, loyiha bilan bog‘liq veb-seminarlar/seminarlar o‘tkazish uchun ham mas’uldir. Bundan tashqari, u loyiha va uning maqsadlari mazmunini targ'ib qilish bilan shug'ullanadi va manfaatdor tomonlar bilan muloqot qiladi. Loyihaning texnologik qismini ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘limi xodimi Mirzoxhid Yo‘ldoshev boshqaradi. U birinchi navbatda ORCID ning API ish oqimlarini tadqiq qilish va ORCID API larining universitetning elektron tizimlari bilan texnik integratsiyasini ta'minlash uchun javobgar bo'ladi.
Amritdinova Parvina: Batafsil javobingiz uchun katta rahmat. Sizga va jamoaga loyihani amalga oshirishda katta muvaffaqiyatlar tilayman.
Zafar Hasanovich Abdullayev: Rahmat!
(Zafar Hasanovich Abdullayev Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o'rinbosari).

В пресс-службе филиала было проведено интервью, посвященное проекту «Фонд глобального участия ORCID – Развитие и работа с общественностью в Узбекистане».
Парвина Амритдинова: Здравствуйте, Зафар Хасанович. Поздравляем вас и вашу команду научного проекта с победой в Глобальном фонде участия ORCID!
Зафар Гасанович Абдуллаев: Спасибо! Мы очень рады, что наш филиал выиграл этот проект. Это первый проект такого рода, выигранный среди вузов Узбекистана. Поэтому этот проект имеет для нас особое значение.
Амритдинова Парвина: Что такое проект Глобального фонда участия ORCID и как вы получили этот проект?
Зафар Гасанович Абдуллаев: Основная цель программы ORCID Global Participation Fund – представить миру научные труды учёных и исследователей.
СБТЭУ принял участие в конкурсе «Глобальный фонд участия ORCID» в сентябре 2023 года. Мы представили предложение, которое показывает, какой мы хотим видеть программу для Узбекистана. В январе 2024 года нас уведомили о том, что мы вошли в число финалистов, и вскоре после этого нас объявили победителем гранта.
Амритдинова Парвина: Это очень впечатляет. Поздравляем еще раз! Можно подробнее о проекте?
Зафар Гасанович Абдуллаев: Конечно. Это годовой проект, возглавляемый доктором Правином Б. Маллой, международным профессором, работающим на кафедре цифровой экономики и информационных технологий нашего университета. Хотя профессор Малла был назначен главным исследователем, ответственным за общие результаты проекта, я являюсь помощником по административным вопросам, отвечающим за реализацию проекта, финансы и общий процесс реализации проекта, чтобы обеспечить бесперебойную работу проекта. Старший преподаватель Рафиева Бунафша является нашим единственным контактным лицом для всех наших внутренних и внешних заинтересованных сторон проекта, а также отвечает за проведение вебинаров/семинаров, связанных с проектом. Кроме того, он продвигает содержание проекта и его цели, а также общается с заинтересованными сторонами. Технологической частью проекта руководит сотрудник отдела по научной работе и инновациям Мирзоххид Ёлдошев. В первую очередь он будет отвечать за исследование рабочих процессов API ORCID и обеспечение технической интеграции API ORCID с электронными системами университета.
Амритдинова Парвина: Большое спасибо за подробный ответ. Желаю Вам и команде больших успехов в реализации проекта.
Зафар Гасанович Абдуллаев: Спасибо!
(Абдуллаев Зафар Хасанович – заместитель директора по научной работе и инновациям Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета).