Amritdinova Parvina: Assalomu alaykum, Zafar Hasanovich. Sizni va ilmiy loyihada ishtirok etuvchi jamoangizni ORCID Global Participation Fund g'olibi bo'lganingiz bilan tabriklaymiz!
Zafar Hasanovich Abdullayev: Rahmat! Bizning filialimiz ushbu loyihani qo'lga kiritganidan biz juda xursandmiz. Bu O‘zbekistondagi OTMlar orasida qo‘lga kiritgan birinchi bunday loyiha. Shuning uchun bu loyiha biz uchun alohida ahamiyatga ega.
Amritdinova Parvina: ORCID Global Participation Fund qanday loyiha va bu loyihani qanday qo'lga kiritdingiz?
Zafar Hasanovich Abdullayev: ORCID Global Participation Fund dasturining asosiy maqsadi olimlar va tadqiqotchilarning ilmiy ishlarini dunyo bo‘ylab tanishtirish.
SBTSUE 2023-yil sentabr oyida “ORCID Global Participation Fund” uchun tanlovda ishtirok etdi. Biz Oʻzbekiston uchun dasturni qanday bo'lishni xohlayotganimizni koʻrsatuvchi taklifni taqdim etdik. 2024-yil yanvar oyida biz final ishtirokchilar qatorida ekanligimiz haqida xabar oldik va ko‘p o‘tmay biz grant g‘olibi deb e’lon qilindik.
Amritdinova Parvina: Bu juda ta'sirli. Yana bir bor tabriklayman! Loyiha haqida batafsil ma'lumot bera olasizmi?
Zafar Hasanovich Abdullayev: Albatta. Bu bir yillik loyiha boʻlib, universitetimiz Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari kafedrasida ishlaydigan xalqaro professor, doktor Praveen B Malla tomonidan boshqariladi. Professor Malla bosh tadqiqotchi bo'lib tayinlangan, loyihaning umumiy natijalari uchun mas'ul bo'lsa-da, men loyihaning uzluksiz bajarilishini ta'minlash uchun ma'muriy yordamchisi, loyihani amalga oshirish, moliya va loyihani umumiy amalga oshirish jarayoniga mas'ulman. Katta o‘qituvchi Rafiyeva Bunafsha loyihaning barcha ichki va tashqi manfaatdor tomonlarimiz uchun yagona aloqa ma'sulimiz bo‘lib, loyiha bilan bog‘liq veb-seminarlar/seminarlar o‘tkazish uchun ham mas’uldir. Bundan tashqari, u loyiha va uning maqsadlari mazmunini targ'ib qilish bilan shug'ullanadi va manfaatdor tomonlar bilan muloqot qiladi. Loyihaning texnologik qismini ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘limi xodimi Mirzoxhid Yo‘ldoshev boshqaradi. U birinchi navbatda ORCID ning API ish oqimlarini tadqiq qilish va ORCID API larining universitetning elektron tizimlari bilan texnik integratsiyasini ta'minlash uchun javobgar bo'ladi.
Amritdinova Parvina: Batafsil javobingiz uchun katta rahmat. Sizga va jamoaga loyihani amalga oshirishda katta muvaffaqiyatlar tilayman.
Zafar Hasanovich Abdullayev: Rahmat!
(Zafar Hasanovich Abdullayev Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o'rinbosari).

The press service of the branch held an interview to introduce the project "ORCID Global Participation Fund-Community development and Outreach in Uzbekistan".
Parvina Amritdinova: Hello, Zafar Hasanovich. Congratulations to you and your scientific project team for winning the ORCID Global Participation Fund!
Zafar Hasanovich Abdullayev: Thank you! We are very happy that our branch has won this project. This is the first project of this kind that has been won among HEIs in Uzbekistan. Therefore, this project is of special importance for us.
Amritdinova Parvina: What is the ORCID Global Participation Fund project and how did you get this project?
Zafar Hasanovich Abdullayev: The main goal of the ORCID Global Participation Fund program is to introduce the scientific works of scientists and researchers to the world.
SBTSUE participated in the competition for "ORCID Global Participation Fund" in September 2023. We have submitted a proposal that shows how we want the program to be for Uzbekistan. In January 2024, we were notified that we were among the finalists, and shortly thereafter we were announced as the grant winner.
Amritdinova Parvina: This is very impressive. Congratulations again! Can you elaborate on the project?
Zafar Hasanovich Abdullayev: Of course. This is a one-year project led by Dr. Praveen B Malla, an international professor working in our university's Department of Digital Economy and Information Technology. While Professor Malla was appointed Principal Investigator, responsible for the overall project outcomes, I am the administrative assistant, project implementation, finance and overall project implementation process to ensure the smooth running of the project. Senior Lecturer Rafiyeva Bunafsha is our single point of contact for all our internal and external project stakeholders and is also responsible for conducting project-related webinars/seminars. In addition, he promotes the content of the project and its objectives and communicates with stakeholders. The technological part of the project is managed by Mirzokhhid Yoldoshev, an employee of the department of scientific affairs and innovations. He will primarily be responsible for researching ORCID API workflows and ensuring technical integration of ORCID APIs with the University's electronic systems.
Amritdinova Parvina: Thank you very much for your detailed answer. I wish you and the team great success in the implementation of the project.
Zafar Hasanovich Abdullayev: Thank you!
(Zafar Hasanovich Abdullayev is the deputy director for scientific affairs and innovations of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics).