2024-yil 15-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Samarqand filialida “ОRCID Global Participation Fund-Community development and Outreach in Uzbekistan” xalqaro loyihasi ishga tushirildi. Ushbu loyihaning maqsadi O'zbekiston bo'ylab ORCID foydalanuvchilari hamjamiyatini yaratishdir.Loyiha tadqiqotchilar uchun profil yaratish/sertifikatlash tizimi sifatida ORCID va uning ishonchliligi haqidagi ma'lumotlarni tarqatish uchun targ'ibot va trening dasturlarini o'tkazadi. Loyihaga "Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari" kafedrasi professori Praveen B. Malla rahbarlik qiladi. Loyihani maʼmuriy qoʻllab-quvvatlash universitetning ilmiy ishlar  va innovatsiyalar boʻyicha direktor oʻrinbosari Zafar Abdullayev tomonidan amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, “O‘zbek tili va chet tillar” kafedrasi katta o‘qituvchisi Rafiyeva Bunafsha, hamda ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'limi ish yurituvchi kotibi  Yo‘ldoshev Mirzohidlar loyihaning asosiy jamoasini tashkil qiladi.
ORCID nima?
ORCID, yoki Open Researcher and Contributor ID, tadqiqotchilar, ilmiy mualliflar va boshqa ilmiy faoliyat ko'rsatadigan shaxslar uchun xususiy raqam tizimi. Bu raqamlar, ularning ilmiy faoliyatlarini yoritish, identifikatsiya qilish va integratsiya qilishda yordam beradi.
ORCID tizimi 2012-yilda tashkil etilgan ma'lumotlar bazasidir. Uning asosiy maqsadi, ilmiy mualliflar va tadqiqotchilar uchun xususiy raqamlar taqdim etish orqali ularning ilmiy faoliyatlarini aniq va universal tarzda yoritishdir. Bu raqamlar ilmiy jurnallarda, konferensiyalarda, grantlar uchun ariza topishda va boshqa ilmiy faoliyatlar uchun ma'lumot almashishda foydalaniladi.
ORCID xususiy raqamlarini qo'llash orqali, tadqiqotchilar o'zlarining ilmiy faoliyatlarini raqamlangan, ularni boshqa platformalarda identifikatsiya qilish, o'rganishni osonlashtirish va ma'lumotlarini integratsiya qilish imkoniyatiga ega bo'ladi. Bu raqamlar, ilmiy jurnallarda, konferensiyalarda, grantlar uchun ariza topishda va boshqa ilmiy faoliyatlar uchun ma'lumot almashishda foydalaniladi.

The "ORCID Global Participation Fund-Community development and Outreach in ...
The international project "ORCID Global Participation Fund-Community development and Outreach in Uzbekistan" was launched at the branch.
On February 15, 2024, the international project "ORCID Global Participation Fund-Community development and Outreach in Uzbekistan" was launched at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. The goal of this project is to create a community of ORCID users across Uzbekistan. The project will conduct outreach and training programs to disseminate information about ORCID and its reliability as a profiling/certification system for researchers. The project is headed by Professor Praveen B. Malla of the Department of "Digital Economy and Information Technologies". The administrative support of the project is carried out by Zafar Abdullayev, the deputy director of the university for scientific affairs and innovations. In addition, the senior teacher of the "Uzbek language and foreign languages" department, Rafiyeva Bunafsha, and the working secretary of the department of scientific affairs and innovations Yoldoshev Mirzohidlar form the main team of the project.
What is ORCID?
ORCID, or Open Researcher and Contributor ID, is a private number system for researchers, scientific authors, and other individuals engaged in scientific activities. These figures help to illuminate, identify and integrate their scientific activities.
The ORCID system is a database established in 2012. Its main goal is to cover scientific activities in a clear and universal way by providing private numbers for scientific authors and researchers. These numbers are used in scientific journals, conferences, finding applications for grants and exchanging information for other scientific activities.
By using ORCID private numbers, researchers will be able to digitize their scientific activities, identify them on other platforms, facilitate learning and integrate their data. These numbers are used in scientific journals, conferences, finding applications for grants and exchanging information for other scientific activities.