2024-yil 15-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetining Samarqand filialida “ОRCID Global Participation Fund-Community development and Outreach in Uzbekistan” xalqaro loyihasi ishga tushirildi. Ushbu loyihaning maqsadi O'zbekiston bo'ylab ORCID foydalanuvchilari hamjamiyatini yaratishdir.Loyiha tadqiqotchilar uchun profil yaratish/sertifikatlash tizimi sifatida ORCID va uning ishonchliligi haqidagi ma'lumotlarni tarqatish uchun targ'ibot va trening dasturlarini o'tkazadi. Loyihaga "Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari" kafedrasi professori Praveen B. Malla rahbarlik qiladi. Loyihani maʼmuriy qoʻllab-quvvatlash universitetning ilmiy ishlar  va innovatsiyalar boʻyicha direktor oʻrinbosari Zafar Abdullayev tomonidan amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, “O‘zbek tili va chet tillar” kafedrasi katta o‘qituvchisi Rafiyeva Bunafsha, hamda ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'limi ish yurituvchi kotibi  Yo‘ldoshev Mirzohidlar loyihaning asosiy jamoasini tashkil qiladi.
ORCID nima?
ORCID, yoki Open Researcher and Contributor ID, tadqiqotchilar, ilmiy mualliflar va boshqa ilmiy faoliyat ko'rsatadigan shaxslar uchun xususiy raqam tizimi. Bu raqamlar, ularning ilmiy faoliyatlarini yoritish, identifikatsiya qilish va integratsiya qilishda yordam beradi.
ORCID tizimi 2012-yilda tashkil etilgan ma'lumotlar bazasidir. Uning asosiy maqsadi, ilmiy mualliflar va tadqiqotchilar uchun xususiy raqamlar taqdim etish orqali ularning ilmiy faoliyatlarini aniq va universal tarzda yoritishdir. Bu raqamlar ilmiy jurnallarda, konferensiyalarda, grantlar uchun ariza topishda va boshqa ilmiy faoliyatlar uchun ma'lumot almashishda foydalaniladi.
ORCID xususiy raqamlarini qo'llash orqali, tadqiqotchilar o'zlarining ilmiy faoliyatlarini raqamlangan, ularni boshqa platformalarda identifikatsiya qilish, o'rganishni osonlashtirish va ma'lumotlarini integratsiya qilish imkoniyatiga ega bo'ladi. Bu raqamlar, ilmiy jurnallarda, konferensiyalarda, grantlar uchun ariza topishda va boshqa ilmiy faoliyatlar uchun ma'lumot almashishda foydalaniladi.

В филиале стартовал международный проект «ORCID Global Participation Fund-Развитие и работа с сообществом в Узбекистане».
15 февраля 2024 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета стартовал международный проект «ORCID Global Participation Fund-Развитие и работа с общественностью в Узбекистане». Целью этого проекта является создание сообщества пользователей ORCID по всему Узбекистану. Проект будет проводить информационно-просветительские и обучающие программы для распространения информации об ORCID и ее надежности как системы профилирования/сертификации для исследователей. Проект возглавляет профессор Правин Б. Малла кафедры «Цифровая экономика и информационные технологии». Административную поддержку проекта осуществляет заместитель директора университета по научной работе и инновациям Зафар Абдуллаев. Кроме того, основную команду проекта составляют старший преподаватель кафедры «Узбекский язык и иностранные языки» Рафиева Бунафша и рабочий секретарь отдела по научной работе и инновациям Ёлдошев Мирзохидлар.
Что такое ОРЦИД?
ORCID, или Open Researcher and Contributor ID, — это частная система номеров для исследователей, авторов научных работ и других лиц, занимающихся научной деятельностью. Эти цифры помогают осветить, идентифицировать и интегрировать их научную деятельность.
Система ORCID представляет собой базу данных, созданную в 2012 году. Его основная цель — четко и универсально освещать научную деятельность, предоставляя частные номера авторам и исследователям. Эти номера используются в научных журналах, на конференциях, при поиске заявок на гранты и обмене информацией для другой научной деятельности.
Используя частные номера ORCID, исследователи смогут оцифровать свою научную деятельность, идентифицировать ее на других платформах, облегчить обучение и интегрировать свои данные. Эти номера используются в научных журналах, на конференциях, при поиске заявок на гранты и обмене информацией для другой научной деятельности.