filial direktori, professor O.Murtozayev bilan Iqtisodiyot fakulteti ...
2024-yil 30-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2024-yil 5-fevralda “Ta’lim, sog‘liqni saqlash, raqamlashtirish, madaniyat va sport yo‘nalishlari bo‘yicha 2024-yilgi ustuvor vazifalarga bag‘ishlab o‘tkazilgan yig‘ilish bayonida belgilangan vazifalar” ijrosini ta’minlash maqsadida  Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali direktori O.Murtozayev hamda Iqtisodiyot fakulteti professor-o‘qituvchilari jamoasi ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvni fakultet dekani G‘.A.Ibragimov ochib berib, mazkur uchrashuv suhbat shaklida o‘tkazilishli, uchrashuvdan maqsad, undan kelib chiqib belgilanadigan vazifalar to‘g‘risida axborot berib, so‘zni filial direktori, professor O.Murtazayevga berdi.
Filial direktori O.Murtazayev o‘z so‘zida jamoaning bugungi kundagi olib borayotgan mehnati uchun minnatdorchilik bildirgan holda, jamoa oldida turgan kelgusidagi vazifalar, filial faoliyatini yanada rivojlantirish, ta’lim sifatini yanada oshirish, moddiy-texnik bazani yanada takomillashtirish, jamoada ilmiy salohiyatni oshirish, jamoadagi yutuqlar, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, hamfikrlikni ta’minlash va hokazolar borasida o‘z munosabatini bildirib o‘tdi.  Notiq o‘z so‘zida hozirgi kunda Oliy ta’limga talab har qachongidan yuqoriligi, tizim jamiyat ma’naviy hayotiga ham ziyo tarqatishi kerakligi, oliy ta’limda qamrov keskin oshib borayotganligi, tarmoqqa xususiy sektor ham jadal kirib kelayotganligi, bu borada raqobatni oshirishi, shu sabab endilikda bor e’tiborni ta’lim sifatiga qaratish, talabalar ta’limi va professor-o‘qituvchilar faoliyati uchun sharoitlarni yanada yaxshilash borasida bosh qotirish rahbariyatning birlamchi vazifalaridan bo‘lib kelayotganligini hamda bu borada davlat rahbarining e’tibori va talabi kuchayotganligini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda so‘zga chiqqan Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha direktor o‘rinbosari Z.X.Abdullayev filialda ilmiy sohada olib borilayotgan faoliyat, SCOPUS tizimida maqolalar nashr qilishda yangiliklar va imkoniyatlar, 18-19 aprel kunlarida tashkil etilayotgan “Iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda raqamli texnologiyalar: muammolar, innovatsiya va yechimlar” mavzusida ilmiy-amaliy anjumani,  6-7-May kunlari tashkil etilayotgan “Markaziy Osiyoda barqaror mintaqaviy rivojlanish”  Ii-Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaga tayyorgarlikning borishi, jamoaning bu konferensiyalarda faolligi haqida so‘z yuritdi.
Ochiq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tkazilgan uchrashuvda professor-o‘qituvchilar ham o‘zlarini qiziqtirgan savollari, taklif va tashabbuslari bilan direktorga murojaat qildilar. Ko‘tarilgan masalalarning aksariyati bo‘yicha shu joyning o‘zida maslahatlar berilib ijobiy hal etildi. Bildirilgan takliflar filial direktori tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.

30 марта 2024 года под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева 5 февраля 2024 года утверждены «Приоритетные задачи на 2024 год в сферах образования, здравоохранения, цифровизации, культуры и спорта» проведено совещание с участием директора Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, коллектива профессоров и преподавателей экономического факультета с целью обеспечения реализации задач, определенных в протоколе профильного заседания .
Декан факультета Ибрагимов Г.А. открыл заседание, дал информацию о цели заседания, задачах, которые будут определены на его основе, и предоставил слово директору филиала, профессору Муртазаеву О.А.
Директор филиала О.Муртазаев выразил благодарность коллективу за сегодняшнюю работу и будущие задачи коллектива, дальнейшее развитие деятельности филиала, дальнейшее повышение качества образования, дальнейшее совершенствование материально-технической базы, научный потенциал коллектива, выразил свое отношение к улучшениям, достижениям в коллективе, недостаткам, обеспечению консенсуса и т.д. По его словам, спикер отметил, что сегодня спрос на высшее образование выше, чем когда-либо, система должна наносить вред духовной жизни общества, масштабы высшего образования резко увеличиваются, в сеть стремительно входит частный сектор, усиление конкуренции в этом плане., по этой причине сейчас одной из первоочередных задач руководства является обращение внимания на качество образования, улучшение условий обучения студентов и работы профессорско-преподавательского состава, а также внимания и В этой связи требования главы государства возрастают, подчеркнул он.
Выступая на заседании, заместитель директора по научной работе и инновациям З.Х.Абдуллаев рассказал о деятельности, проводимой в филиале в научной сфере, новостях и возможностях публикации статей в системе SCOPUS «Цифровые технологии в устойчивом развитии Казахстана». экономика: проблемы, «инновации и решения» научно-практическая конференция «Устойчивое региональное развитие в Центральной Азии» 2-я Международная научно-практическая конференция, организованная 6-7 мая, рассказала о ходе подготовки, деятельности коллектива на этих конференциях.
В ходе встречи, которая прошла в открытой, искренней и дружеской атмосфере, профессора и преподаватели обратились к директору со своими вопросами, предложениями и инициативами. Большинство возникших вопросов были положительно решены путем предоставления консультаций на месте. Предложения были поддержаны директором филиала.