Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi faoliyatini samarali tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2023-yil 31-maydagi PQ-171-son qarori bilan tasdiqlangan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi masalalariga bagʻishlangan muhim sanalar boʻyicha oʻtkaziladigan tadbirlar kalendar rejasining 4-bandiga muvofiq, 2024-yil 20-mart kuni respublikamizda “Yer kuni” nishonlanish, 5-bandiga muvofiq 2024-yil 23-mart kuni respublikamizda “Butunjahon meteorologiya kuni”ni nishonlash belgilangan.
Shu munosabat bilan TDIU Samarqand filialida yoshlar oʻrtasida “Yer sharini asraylik” shiori ostida yer muhofazasiga qaratilgan tadbirlar va aksiyalar, yoshlarning meteorologiya sohasidagi bilimlarini oshirishga qaratilgan davra suhbatlari oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
2024 yil 26-mart kuni soat 11 30 da filial faollar zalida “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” hamda “Yashil iqtisodiyot va barqaror biznes” kafedralari qoshida olib boralayotgan “EKOLOGIYA VA YASHIL IQTISODIYOT” talabalar ilmiy fan klubining navbatdagi “Yer sharini asraylik” shiori ostida yer muhofazasiga qaratilgan yoshlarning meteorologiya sohasidagi bilimlarini oshirishga qaratilgan davra suhbati bo’lib o’tdi.
Davra suhbatida “EKOLOGIYA VA YASHIL IQTISODIYOT” talabalar ilmiy fan klubining raisi, dotsent Z.S.Bobomuradov “Yer sharini asraylik” shiori ostida davra suhbatida munozarali chiqishni amalga oshirdi.
Davra suhbatida mavzuga mos qo’yidagi savollar ko’rib chiqildi:
“Yer sharini asraylik” shiori ostida davra suhbatida suhbatidagi muhokama va takliflarida;
atrof-muhitni muhofaza qilish;
kelajak avlodga tabiiy boyliklarini bus-butun yetkazish;
ekologik muammolarni bartaraf etishga hissa qo‘shish;
Ona tabiat. Uning sofligi, tabiiyligini asrab-avaylash masalalari to’g’risida ma’lumotlar keltirildi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета был организован круглый стол под лозунгом «Защитим Землю».
Посвящен вопросам экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, утвержденным постановлением Президента Республики Узбекистан № PQ-171 от 31 мая 2023 года «О мерах по эффективной организации деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды». и изменение климата» в соответствии с пунктом 4 календарного плана мероприятий, проводимых в важные даты, 20 марта 2024 года в нашей республике будет отмечаться «День Земли», а в нашей республике — «Всемирный день метеорологии». 23 марта 2024 года согласно пункту 5.
В связи с этим Самаркандским филиалом ТДИУ будут проводиться мероприятия и акции, направленные на защиту Земли под лозунгом «Защитим Землю», круглые столы, направленные на повышение знаний молодежи в области метеорологии.
26 марта 2024 года в 11:30 в отраслевом зале актива на базе «Естественные, социальные науки и физическая культура» состоится очередное «Спасем планету» студенческого научного клуба «ЭКОЛОГИЯ И ЗЕЛЕНАЯ ЭКОНОМИКА». » и «Зеленая экономика и устойчивый бизнес». Под лозунгом защиты Земли прошел круглый стол, направленный на повышение знаний молодежи в области метеорологии.
На круглом столе под лозунгом «Защитим Землю» выступил председатель студенческого научного клуба «ЭКОЛОГИЯ И ЗЕЛЕНАЯ ЭКОНОМИКА», доцент З.С.Бобомурадов.