Joriy yilning fevral oyi mamlakatimizda “Yoshlar orasida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar tarqatilishining oldini olish” profilaktik oyligi deb eʼlon qilindi. Shu munosabat filialda joriy yilning 6-fevral kuni “Yoshlar orasida psixotrop moddalar tarqatilishining oldini olish” bo‘yicha tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda filialga biriktirilgan profilaktika inspektori D.Shodmonov, Buxgalteriya hisobi va moliya fakulteti dekan o‘rinbosari L.Eshonqulov, ta’lim-tarbiya maslahatchisi N.Ashirbayeva va 3-kurs  BH-121, BH-221, BH-321 guruh talabalari ishtirok etishdi.
Tadbirni tashkil etishdan asosiy maqsad, talabalarga psixotrop moddalarga qaramlikning salbiy oqibatlari, ma‘naviy va moddiy zararlari hamda qonunda belgilangan jinoiy javobgarliklar toʻgʻrisida maʼlumotlar berib oʻtishdan iborat edi. Profilaktika inspektori D.Shodmonov tomonidan psixotrop vositalar haqida ma‘lumotlar berilib, ularni  ta‘siriga tushib qolish omillari, jarayonlari hamda oqibatlari haqida batafsil tushuntirishlar berib oʻtildi. Shuningdek, psixotrop, narkotik va sarxush qiluvchi vositalar roʻyxatiga kiruvchi dorilar tanishtirilib, ularni tegishli ruxsatlarsiz yetishtirish, saqlash va tarqatganlik uchun belgilangan javobgarliklar tanishtirildi. Psixotrop moddalarga qaram boʻlgan insonni davolash bosqichlari hamda usullari haqida maʼlumot berildi. Tadbir davomida yigʻilganlarga bu illatning nafaqat inson jismoniy va ruhiy holatiga, balki, jamiyat hayotiga koʻrsatadigan salbiy taʼsiri ham ta‘kidlab oʻtildi.

В филиале проведено мероприятие на тему «Профилактика распространения психотропных ...
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие «Профилактика распространения психотропных веществ среди молодежи»
Февраль текущего года объявлен в нашей стране профилактическим месяцем «Профилактика распространения наркотических средств и психотропных веществ среди молодежи». В связи с этим 6 февраля текущего года в филиале было проведено мероприятие на тему «Профилактика распространения психотропных веществ среди молодежи».
Инспектор по профилактике филиала Шодмонов Д., заместитель декана факультета учета и финансов Эшонкулов Л., консультант по образованию Н. Аширбаева и студенты 3 курса группы ВН-121, ВН-221 В мероприятии принял участие BH-321.
Основной целью организации мероприятия было предоставление студентам информации о негативных последствиях пристрастия к психотропным веществам, моральном и материальном ущербе, а также об уголовной ответственности, установленной законом. Инспектор по профилактике Д.Шодмонов предоставил информацию о психотропных средствах и дал подробные разъяснения о факторах, процессах и последствиях попадания под их влияние. Также были введены наркотики, включенные в перечень психотропных, наркотических и одурманивающих средств, и установлена ​​ответственность за их выращивание, хранение и распространение без соответствующих разрешений. Была предоставлена ​​информация об этапах и методах лечения человека, зависимого от психотропных веществ. В ходе мероприятия было подчеркнуто негативное влияние этого заболевания не только на физическое и психическое состояние человека, но и на жизнь общества.