Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurash” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Filial korrupsiyaga qarshi kurash "Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov tomonidan talabalar bilan “Korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurash” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
2023-yil 20-noyabr kuni korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens” nazorat bo'limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov, ta’lim-tarbiya maslahatchisi N.A.Ashirbayeva va BH-121,221,321-guruhi talabalari ishtirokida “Korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurash ” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Davra suhbatida bugungi kunda dolzarb masalalardan biri bo'lgan odam savdosining oldini olish va unga qarshi kurashish borasida O'zbekiston Respublikasida ham qator chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Shu bilan birga, odam savdosi transmilliy, ya'ni hudud va chegara tanlamaydigan jinoyat ekanligi hisobga olinib, davlatimiz 2003 yil 12 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 1950 yilda qabul qilingan “Odam savdosi va fohishalikning uchinchi shaxslar tomonidan ishlatilishiga qarshi kurash to'g'risida”gi Konventsiyaga qo'shildi.Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2000 yil 15 noyabrdagi rezolyutsiyasi bilan qabul qilingan "Transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash to'g'risida"gi Konventsiya, shuningdek, odam savdosi, ayniqsa, ayollar va bolalarni sotishning oldini olish, unga chek qo'yish va buning uchun jazolash to'g'risidagi qo'shimcha protokol ham ratifikatsiya qilindi. Odam savdosi faqatgina O'zbekiston Respublikasining muammosi sifatida qarashimiz noto'g'ri bo'ladi, chunki hozirgi kunda odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlar ko'plab mamlakatlarda keng tarqalib butun dunyo hamjamiyatini xavotirga solmoqda. eng achinarlisi, odam savdosi bog'liq jinoyatchilikning keng quloch yozishiga: aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari - ishsiz yurgan fuqarolar, turmush hayotida ko'p qiyinchilikka uchragan ayollar va ota – onasining e'tibori va qaramog'idan chetda qolgan voyaga etmagan shaxslarning go'yoki ularning muammolarini hal qilgan kabi ko'rinib, o'zlarining g'arazli maqsadlarida foydalanayotganligidadir. Korrupsiyaga qarshi kurash dunyo miqyosida bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan bir boʼlib qolmoqda. Bu illatga qarshi kurash dunyoning koʼplab mamlakatlarini qamrab olmoqda. Oʼzbekiston Respublikasi ham korrupsiyaga qarshi kurashga oʼz hissasini qoʼshib kelmoqda. Hozirgi paytda respublikamizda korrupsiyaga qarshi kurash doirasida bir qator dasturlar qabul qilindi va ular boʼyicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilib kelinmoqda deb ta'kidlab o'tdilar. Davra suhbati davomida talabalar o’zlarini qiziqtirgan barcha savollarga atroflicha javob oldilar.

A roundtable discussion on "Fight against corruption and human trafficking" was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
A. A. Akhmedov, the chief specialist of the Department of Anti-corruption Management of the Branch, held a round-table discussion with students on the topic of "Fighting Corruption and Human Trafficking".
On November 20, 2023, a roundtable discussion on the topic "Fight against corruption and human trafficking" was organized with the participation of A.A. Akhmedov, chief specialist of the anti-corruption "Compliance" control department, education consultant N.A. Ashirbayeva and students of BH-121,221,321 group. done. In the roundtable discussion, a number of measures are being implemented in the Republic of Uzbekistan to prevent and fight against human trafficking, which is one of the most pressing issues today. At the same time, taking into account that human trafficking is a transnational crime, that is, a crime that does not choose territory and borders, our country adopted on December 12, 2003 by the UN General Assembly in 1950 "On Combating Trafficking in Human Beings and the Use of Prostitution by Third Parties" joined the Convention. The Convention on Combating Transnational Organized Crime, adopted by the resolution of the United Nations General Assembly on November 15, 2000, as well as the prevention and control of trafficking in persons, especially women and children additional protocol on putting and punishing for it was also ratified. It would be wrong to consider human trafficking only as a problem of the Republic of Uzbekistan, because nowadays crimes related to human trafficking are widespread in many countries and cause concern to the whole world community. the saddest thing is the widespread crime related to human trafficking: the segments of the population in need of social protection - unemployed citizens, women who have many difficulties in their married life, and minors who are left out of the attention and care of their parents. is that they are using it for their own selfish purposes, pretending to solve their problems. The fight against corruption remains one of the most urgent issues of today's world. The fight against this disease covers many countries of the world. The Republic of Uzbekistan also contributes to the fight against corruption. At present, a number of programs have been adopted in the framework of the fight against corruption in our republic, and extensive work is being carried out on them, he said. During the roundtable discussion, students received detailed answers to all the questions they were interested in.