Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurash” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Filial korrupsiyaga qarshi kurash "Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov tomonidan talabalar bilan “Korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurash” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
2023-yil 20-noyabr kuni korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens” nazorat bo'limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov, ta’lim-tarbiya maslahatchisi N.A.Ashirbayeva va BH-121,221,321-guruhi talabalari ishtirokida “Korrupsiya va odam savdosiga qarshi kurash ” mavzusida davra suhbati tashkil etildi. Davra suhbatida bugungi kunda dolzarb masalalardan biri bo'lgan odam savdosining oldini olish va unga qarshi kurashish borasida O'zbekiston Respublikasida ham qator chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda. Shu bilan birga, odam savdosi transmilliy, ya'ni hudud va chegara tanlamaydigan jinoyat ekanligi hisobga olinib, davlatimiz 2003 yil 12 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 1950 yilda qabul qilingan “Odam savdosi va fohishalikning uchinchi shaxslar tomonidan ishlatilishiga qarshi kurash to'g'risida”gi Konventsiyaga qo'shildi.Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 2000 yil 15 noyabrdagi rezolyutsiyasi bilan qabul qilingan "Transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash to'g'risida"gi Konventsiya, shuningdek, odam savdosi, ayniqsa, ayollar va bolalarni sotishning oldini olish, unga chek qo'yish va buning uchun jazolash to'g'risidagi qo'shimcha protokol ham ratifikatsiya qilindi. Odam savdosi faqatgina O'zbekiston Respublikasining muammosi sifatida qarashimiz noto'g'ri bo'ladi, chunki hozirgi kunda odam savdosi bilan bog'liq jinoyatlar ko'plab mamlakatlarda keng tarqalib butun dunyo hamjamiyatini xavotirga solmoqda. eng achinarlisi, odam savdosi bog'liq jinoyatchilikning keng quloch yozishiga: aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari - ishsiz yurgan fuqarolar, turmush hayotida ko'p qiyinchilikka uchragan ayollar va ota – onasining e'tibori va qaramog'idan chetda qolgan voyaga etmagan shaxslarning go'yoki ularning muammolarini hal qilgan kabi ko'rinib, o'zlarining g'arazli maqsadlarida foydalanayotganligidadir. Korrupsiyaga qarshi kurash dunyo miqyosida bugungi kunning eng dolzarb masalalaridan bir boʼlib qolmoqda. Bu illatga qarshi kurash dunyoning koʼplab mamlakatlarini qamrab olmoqda. Oʼzbekiston Respublikasi ham korrupsiyaga qarshi kurashga oʼz hissasini qoʼshib kelmoqda. Hozirgi paytda respublikamizda korrupsiyaga qarshi kurash doirasida bir qator dasturlar qabul qilindi va ular boʼyicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilib kelinmoqda deb ta'kidlab o'tdilar. Davra suhbati davomida talabalar o’zlarini qiziqtirgan barcha savollarga atroflicha javob oldilar.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялся круглый стол на тему «Борьба с коррупцией и торговлей людьми».
Главный специалист отдела антикоррупционного управления филиала А.А.Ахмедов провел со студентами круглый стол на тему «Борьба с коррупцией и торговлей людьми».
20 ноября 2023 года был организован круглый стол на тему «Борьба с коррупцией и торговлей людьми» с участием главного специалиста отдела антикоррупционного контроля «Комплаенс» Ахмедова А.А., консультанта по образованию Аширбаевой Н.А. и студентов БХ. -121 221 321 группа. сделано. В ходе круглого стола в Республике Узбекистан реализуется ряд мер по предотвращению и борьбе с торговлей людьми, которая является сегодня одной из наиболее актуальных проблем. В то же время, учитывая, что торговля людьми является транснациональным преступлением, то есть преступлением, не выбирающим территории и границ, нашей страной было принято 12 декабря 2003 года Генеральной Ассамблеей ООН в 1950 году «О борьбе с торговлей людьми». Существ и использование проституции третьими лицами» присоединились к Конвенции. Конвенция о борьбе с транснациональной организованной преступностью, принятая резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 15 ноября 2000 года, а также о предотвращении торговли людьми и борьбе с ней, особенно женщин и детей, также был ратифицирован дополнительный протокол о помещении и наказании за это. Было бы неправильно рассматривать торговлю людьми только как проблему Республики Узбекистан, поскольку в настоящее время преступления, связанные с торговлей людьми, широко распространены во многих странах и вызывают обеспокоенность всего мирового сообщества. самое печальное – широкое распространение преступности, связанной с торговлей людьми: слои населения, нуждающиеся в социальной защите – неработающие граждане, женщины, испытывающие много трудностей в семейной жизни, и несовершеннолетние, оставшиеся без внимания и заботы родителей .. в том, что они используют это в своих корыстных целях, делая вид, что решают свои проблемы. Борьба с коррупцией остается одной из самых актуальных проблем современного мира. Борьба с этим заболеванием охватывает многие страны мира. Республика Узбекистан также вносит свой вклад в борьбу с коррупцией. В настоящее время в рамках борьбы с коррупцией в нашей республике принят ряд программ, по ним ведется обширная работа, сказал он. В ходе круглого стола студенты получили подробные ответы на все интересующие их вопросы.