Tadbirda so‘zga chiqqan direktor o‘rinbosari X.I.Turdibekov 2023 yil 28 iyul kuni Farg‘ona shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyovning Ichki ishlar vazirligining kengaytirilgan hay’at yig‘ilishida keltirgan tahliliy ma’lumotlar bilan tanishtirib o‘tdi. Jumladan, Yig‘ilishda jinoyat qilgan shaxslarning har uchinchisini yoshlar tashkil qilayotgani ta’kidlandi. Ular tomonidan sodir etilgan jinoyatlarning 32 foizi o‘g‘rilik va firibgarlik hisoblanadi. Yoshlar jinoyatining har yettinchisi guruh tarkibida sodir qilingan, 1 ming 100 nafar yoshlar takroran jinoyatga qo‘l urgan.talaba yoshlar tomonidan qo‘l urilgan ma’muriy huquqbuzarliklar, ularning huquqiy oqibatlari xususida so‘z yuritib, har qanday g‘ayriqonuniy xatti-harakat sodir etgan shaxsga yoshi va ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, javobgarlik muqarrarligi xususida aniq misollar asosida qator ma’lumotlar berdi.
TDIU SFning talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlashga ma’sul bo‘lgan direktor maslaxatchisi G‘.Qurbonov bugun yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ma’nan yetuk bo‘lib kamol topishlari uchun davlat tomonidan barcha shart-sharoitlar yaratib berilayotganligini. imkoniyatlardan oqilona foydalanish va to‘kis bilim olish esa har kimning o‘ziga bog‘liqligini, talabalar orasida ham yoshlik qilib, bilib-bilmay nojo‘ya qadam bosib, oqibatda mulzam bo‘lib qolish hollari ham uchrab turganligini, keng jamoatchilikni ham yoshlar tarbiyasiga jalb qilish zarurligini ta’kidlab o‘tdi.
Yig‘ilish davomida Korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens nazorat” tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i A.Axmedov talabalarga internetdagi tahdidlardan, zamonaviy tahdidlardan ogoh bo‘lish bo‘yicha ma’lumotlar berib o‘tdi. Talabalarni qiziqtiruvchi savollarga tushuntirishlar berildi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета было организовано мероприятие на тему «Профилактика преступности среди молодежи».
31 июля текущего года в информационно-ресурсном центре Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета было организовано мероприятие на тему «Профилактика преступности среди молодежи». В мероприятии приняли участие преподаватели и студенты, преподаватели и студенты.
Выступая на мероприятии, заместитель директора Х.И.Турдибеков представил аналитическую информацию, представленную Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиевым на расширенном заседании коллегии МВД 28 июля 2023 года в Фергане. В частности, на совещании было отмечено, что каждый третий человек, совершивший преступление, – это молодые люди. 32% совершенных ими преступлений – это кражи и мошенничества. Каждое седьмое преступление молодежи совершается в составе группы, 1100 молодых людей совершают преступления повторно. Говоря об административных правонарушениях, совершенных студентами, их правовых последствиях, любом противоправном поведении, на конкретных примерах дан ряд сведений о неотвратимости ответственности лицо, его совершившее, независимо от возраста и социального происхождения.
Г.Гурбанов, советник директора ТДИУ СФ, отвечающий за обеспечение стабильности социальной и духовной среды среди студентов, сегодня обеспечивает все условия для того, чтобы молодежь была всесторонне поддержана и взрослела со стороны государства. условия создаются. что каждый должен мудро использовать возможности и получить полные знания, что есть также случаи, когда молодые люди делают неверный шаг, не зная об этом, и в конечном итоге становятся рабами, и что широкая общественность также участвует в воспитании молодые люди подчеркнули необходимость участия.
В ходе встречи начальник отдела управления системы «Комплаенс-контроль» по противодействию коррупции А.Ахмедов дал информацию студентам о том, как быть в курсе угроз в сети Интернет и современных угроз. Были разъяснены вопросы, интересующие студентов.