Korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha tadbir tashkil etildi
2023-yil 15-iyun filial Faollar zalida bo'lib o'tgan ushbu tadbirda, "Talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlashga mas’ul bo‘lgan direktor maslahatchisi" - Qurbonov G‘.M, filial yuriskonsulti Xolmatov M, filial profilaktika noziri Shodmonov D hamda talaba-yoshlar ishtirok etishdi.
Talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlashga mas’ul bo‘lgan direktor maslahatchisi G‘.M. Qurbonov so'zga chiqib, quyidagicha fikrlarni bildirib o'tdi:
- bugun yig‘ilishimizning asosiy sababi korripsiyaga qarshi kurashish ya’ni korrupsiyaga yo‘l qo‘ymaslik kabi masalalar qo‘yilgan. Korrupsiya davlatni yemiruvchi va insonni tubanlashtiruvchi illat hisoblanadi.Darhaqiqat, korrupsiyaga qarshi kurashishda aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlarining huquqiy savodxonligini oshirish, ta’lim muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy ta’lim va tarbiya masalalari Qonunning 16, 17, 18-moddalarida oʻz ifodasini topgan. Chunki huquqiy ong va huquqiy madaniyati yuksak boʻlgan va huquqiy ta’lim va tarbiya jihatdan yetuk boʻlgan insonlar salbiy illat boʻlmish korrupsiyaga yoʻl qoʻymaydilar.
Muhtaram prezidentimiz Mirziyoyev Shavkat Miromonovich shunday degan edilar “Korrupsiya va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, shuningdek, huquqbuzarliklaming oldini olish masalalarini samarali yechish ustuvor vazifalarimizdan biri bo‘lib qoladi” degan edilar.
Korrupsiya-shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeidan shaxsiy manfaatlarini yoxud o‘zga shaxslaming manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishi tushuniladi. Tarixda Arastu shunday degan ekan “Har qanday davlat tuzumida eng muhimi - bu qonunlar va tartib-qoidalar vositasida ishni shunday tashkil etishki, mansabdor shaxslar qing‘ir yo‘l bilan boylik orttira olmasin” degan ekan.
Korrupsiyaviy jinoyatlaming sodir etilishiga sharoit yaratuvchi omillar bu illat ustidan tashkiliy-boshqaruv va ijtimoiy nazorat yetarli emasligi hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasida korrupsiyaga qarshi kurashish vazifasi belgilanishi olib borilayotgan islohotlar samarasini oshirish, davlat va jamiyatning har tomonlama va jadal rivojlanishi uchun shart-sharoitlar yaratish, mamlakatimizni modemizatsiya qilish hamda hayotning barcha sohalarini liberallashtirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni amalga oshirish maqsadida 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 7 fevralda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasi to‘g‘risidagi PF- 4947-son farmoni qabul qilindi. Korrupsiyaga qarshi kurashishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish va korrupsiyaga qarshi kurashish tadbirlarining samaradorligini oshirish vazifasi belgilangan.
Hurmatli professor-o‘qituvchilar bugungu ma’ruzamizdan o‘zingizga tegishli xulosalar chiqarib olasizlar degan umiddamiz.
Tadbir davomida so'zga chiqqan filial yuristkonsulti M.Xolmatov quyidagicha fikrlarni bildirib o'tdi:
Assalomu alaykum hurmatli majlis qatnashchilari. Korruptsiya bir necha ming yillik tarixga ega. Yozma manbalarda korruptsiya haqida eramizdan avvalgi Shumer podsholigi davrida eslatib o‘tiladi. Korruptsiya bizning kunlargacha etib kelganligi shundan dalolat beradiki, boshqa illatlar kabi, uni ham tag-tugi bilan yo‘qotib bo'lmaydi. Hatto rivojlangan g‘arb davlatlari ham korruptsiyadan butkul xalos bo‘la olmagan. Biroq jamiyat rivojiga xavf soluvchi korruptsiyaning oldini olish, unga qarshi kurashish yer yuzidagi barcha davlatlarda hamisha va hamma zamonda davom etmoqda. Korrupsiya – nihoyatda ijtimoiy-siyosiy vayronkor kuch, uning oqibatida milliy iqtisodiyotga putur yetadi, ijtimoiy tengsizlik chuqurlashadi, xalqning davlat boshqaruvi hokimiyati organlariga ishonchi yo‘qoladi, uyushgan jinoyatchilik kuchayadi, jamiyatda ma’naviyat izdan chiqa boshlaydi. Korrupsiya oqibatida kelib chiqadigan noxush hodisalar ro‘yxatini yana davom ettirish mumkin. Korrupsiya buzg‘unchilik tabiatiga ega ekani uchun ham insoniy jamiyat qadim zamonlardan boshlab unga qarshi kurashib keldi. Korrupsiyaning  shakllari  turlicha, ammo korrupsiya oqibatlari har qanday mamlakatning iqtisodiy va ijtimoiy  rivojlanishiga, mamlakat aholisiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.Shu sababli bugungi kunda     korrupsiyaga  qarshi  kurashda  jamiyatda  korrupsiyaga  qarshi  huquqiy  ongni        shakllantirishga  alohida  e‘ibor  qaratilmoqda,  ya’ni  korrupsiyaning  har  qanday    ko‘rinishlariga qarshi insonning o‘zida ichki  rad etishni shakllantirmoq kerak.
Ushbu tadbir yakunida talaba-yoshlar o'zlarini qiziqtirgan savollariga mas'ullar tomonidan atroflicha javob olishdi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета было организовано мероприятие на тему «Коррупция – болезнь, разрушающая государство и уничтожающая людей».
15 июня 2023 года на данном мероприятии, которое состоялось в Доме активистов филиала, «Советник директора, ответственный за обеспечение стабильности социально-нравственной среды среди студентов» - Курбанов Г.М., юрисконсульт филиала Холматов М, руководитель профилактики филиала Шодмонов Д и студенты приняли участие.
Г.М., советник директора, ответственный за обеспечение стабильности социальной и духовной среды среди студентов. Курбанов выступил и высказал следующие мысли:
- Основная цель нашей сегодняшней встречи - борьба с коррупцией, то есть предотвращение коррупции. Коррупция - это порок, который разрушает государство и уничтожает людей.В действительности в борьбе с коррупцией,повышении правового сознания и правовой культуры населения,формировании бескомпромиссного отношения к коррупции в обществе,повышении правовой грамотности сотрудников государственных органов и других организаций, правовое образование в сфере противодействия коррупции в образовательных учреждениях, вопросы образования и обучения отражены в статьях 16, 17, 18 Закона. Потому что люди с высоким уровнем правосознания и правовой культуры, зрелым юридическим образованием и воспитанием не допускают коррупции, а это негативный порок.
Наш уважаемый Президент Мирзиёев Шавкат Миромонович заявил, что «Борьба с коррупцией и организованной преступностью, а также эффективное решение вопросов профилактики преступности останутся одной из наших приоритетных задач».
Коррупция определяется как незаконное использование своего положения или служебного положения в целях личных интересов или интересов другого лица, в целях получения материальной или нематериальной выгоды, а также незаконное представление такого положения. В истории Аристотель говорил: «Самое главное в любом государственном строе — это организовать работу посредством законов и постановлений таким образом, чтобы чиновники не могли приобретать богатства грязным путем».
Факторами, создающими условия для совершения коррупционных преступлений, является недостаточный организационно-управленческий и общественный контроль над этим злом.
В стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан задача борьбы с коррупцией определена как приоритетное направление повышения эффективности проводимых реформ, создания условий для всестороннего и быстрого развития государства и общества, модернизации нашей страны. и либерализовать все сферы жизни.В целях реализации направлений принята Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы – Указ №4947. Определена задача совершенствования организационно-правовых механизмов борьбы с коррупцией и повышения эффективности антикоррупционных мер.
Уважаемые профессора, надеемся, что из сегодняшней лекции вы сделаете свои выводы.
Выступая в ходе мероприятия, юрисконсульт филиала М. Холматов высказал следующие мысли:
- Здравствуйте, уважаемые участники встречи. Коррупция имеет историю, насчитывающую несколько тысяч лет. В письменных источниках коррупция упоминается во времена Шумерского царства до нашей эры. Тот факт, что коррупция дошла до наших дней, показывает, что, как и другие пороки, ее невозможно полностью искоренить. Даже развитые страны Запада не смогли полностью избавиться от коррупции. Однако предотвращение коррупции, угрожающей развитию общества, и борьба с ней продолжаются во всех странах мира во все времена. Коррупция является чрезвычайно разрушительной общественно-политической силой, в результате которой подрывается национальная экономика, углубляется социальное неравенство, теряется доверие людей к органам государственного управления, растет организованная преступность, начинает ухудшаться моральный дух в обществе. Список неприятных событий, вызванных коррупцией, можно продолжить. Человеческое общество борется с коррупцией с древних времен. Существуют разные формы коррупции, но последствия коррупции оказывают негативное влияние на экономическое и социальное развитие любой страны, а также на население страны.Поэтому сегодня в борьбе с коррупцией особое внимание уделяется формирование правосознания против коррупции в обществе, то есть любая форма коррупции необходима для формирования внутреннего неприятия у человека против их проявления.