Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Kutubxonachilar kuni" ga bag'ishlab taqdirlash marosimi o'tkazildi.
21-may – Kutubxonachilar kuni sifatida har yili butun O'zbekiston bo'ylab yuqori kayfiyatda nishonlanib kelinadi. Shu munosabat bilan mazkur sana Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida ham alohida etibor bilan nishonlandi.
Ushbu kasb egalarini filial direktori, professor O. Murtazayev, "Oziq-ovqat va qishloq xo'jalik iqtisodiyoti" kafedrasi mudiri Ozoda Pardayeva va filialning bir qator professor-o'qituvchilari bayramona tabrikladilar.
Ma'lumot o'rnida aytib o'tish joiz,Oʼzbekiston hududida miloddan avvalgi 1-ming yillikning soʼnggi asrlarida dastlabki kutubxonalar paydo boʼlgan. Bular ilk kutubxonalar boʼlib, kutub – arabcha «kitoblar», xona – forscha «uy», yaʼni kitob va hujjatlar saqlanadigan joy maʼnosini anglatadi.
Buxoroda X asrda mashhur kutubxona mavjud boʼlib, mazkur kutubxona juda boy fondga ega boʼlgan, kitoblar fan sohalari boʼyicha sandiqlarda saqlangan. Unga faqat amir ruxsati bilangina kitobxon kirardi. Shuningdek, yirik kutubxonalar Xorazmda ham xorazmshohlar, maʼmuniylar va anushtageniylar zamonida barpo etilgan.
Yana bir bor filial jamoasi nomidan "Axborot resurs markazi" xodimlarini kasb bayramlari bilan tabriklaymiz va kelajak ishlarida omad tilaymiz!

An event dedicated to "May 21 - Day of ...
An award ceremony dedicated to "Librarians' Day" was held at the Samarkand branch of Tashkent State University of Economics.
May 21 - librarians' day is celebrated every year in high spirits all over Uzbekistan. In this regard, this day was celebrated with special attention at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
The branch director, professor O. Murtazayev, the head of the "Food and agricultural economy" department, Ozoda Pardayeva, and a number of professors and teachers of the branch congratulated the holders of these professions.
For information, it is worth mentioning that the first libraries appeared in the territory of Uzbekistan in the last centuries of the 1st millennium BC. These are the first libraries, kutub means "books" in Arabic, khana means "house" in Persian, that is, a place where books and documents are stored.
There was a famous library in Bukhara in the 10th century, and this library had a very rich fund, books were kept in chests by scientific fields. A reader entered it only with the emir's permission. Also, large libraries were established in Khorezm during the time of Khorezmshahs, Mamunis and Anushtageni.
Once again, on behalf of the branch team, we congratulate the employees of the "Information Resource Center" on their professional holidays and wish them good luck in their future work!