Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Kutubxonachilar kuni" ga bag'ishlab taqdirlash marosimi o'tkazildi.
21-may – Kutubxonachilar kuni sifatida har yili butun O'zbekiston bo'ylab yuqori kayfiyatda nishonlanib kelinadi. Shu munosabat bilan mazkur sana Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida ham alohida etibor bilan nishonlandi.
Ushbu kasb egalarini filial direktori, professor O. Murtazayev, "Oziq-ovqat va qishloq xo'jalik iqtisodiyoti" kafedrasi mudiri Ozoda Pardayeva va filialning bir qator professor-o'qituvchilari bayramona tabrikladilar.
Ma'lumot o'rnida aytib o'tish joiz,Oʼzbekiston hududida miloddan avvalgi 1-ming yillikning soʼnggi asrlarida dastlabki kutubxonalar paydo boʼlgan. Bular ilk kutubxonalar boʼlib, kutub – arabcha «kitoblar», xona – forscha «uy», yaʼni kitob va hujjatlar saqlanadigan joy maʼnosini anglatadi.
Buxoroda X asrda mashhur kutubxona mavjud boʼlib, mazkur kutubxona juda boy fondga ega boʼlgan, kitoblar fan sohalari boʼyicha sandiqlarda saqlangan. Unga faqat amir ruxsati bilangina kitobxon kirardi. Shuningdek, yirik kutubxonalar Xorazmda ham xorazmshohlar, maʼmuniylar va anushtageniylar zamonida barpo etilgan.
Yana bir bor filial jamoasi nomidan "Axborot resurs markazi" xodimlarini kasb bayramlari bilan tabriklaymiz va kelajak ishlarida omad tilaymiz!

Проведено мероприятие, посвященное «21 мая – Дню библиотекарей».
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета прошла церемония награждения, посвященная «Дню библиотекаря».
21 мая – День библиотекарей ежегодно отмечается во всем Узбекистане с приподнятым настроением. В связи с этим в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета этот день отметили с особым вниманием.
Обладателей этих профессий поздравили директор филиала, профессор О.Муртазаев, заведующая кафедрой «Продовольствие и сельскохозяйственная экономика» Озода Пардаева, ряд профессоров и преподавателей филиала.
Для информации стоит отметить, что первые библиотеки появились на территории Узбекистана в последних веках I тысячелетия до нашей эры. Это первые библиотеки, кутуб по-арабски означает «книги», хана по-персидски означает «дом», то есть место, где хранятся книги и документы.
В Бухаре в X веке была знаменитая библиотека, и эта библиотека имела очень богатый фонд, книги хранились в сундуках по научным направлениям. Читатель входил в него только с разрешения эмира. Также крупные библиотеки были созданы в Хорезме во времена хорезмшахов, Мамуниса и Ануштагени.
Еще раз от имени коллектива филиала поздравляем сотрудников «Информационно-ресурсного центра» с профессиональными праздниками и желаем им удачи в дальнейшей работе!