Filialda “Yurtimiz kelajagiga befarq emasmiz” shiori ostida targ‘ibot tadbiri ...
2023-yil 27-mart kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Yurtimiz kelajagiga befarq emasmiz” shiori ostida tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining 950 dan ziyod talaba-yoshlari, professor-o‘qituvchilar va  ta’lim-tarbiya maslahatchilari ishtirok etishdi. Tadbirda filial deriktori O.Murtazayev, yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiyishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.I.Turdibekov, tabiiy, ijtimoiy va jismoniy madaniyat kafedrasi mudiri U. Xudayarov, tabiiy, ijtimoiy va jismoniy madaniyat kafedrasi o’qituvchisi S.Abduvoxidov, oziq ovqat va qishloq xujalik iqtisodiyoti kafedrasi o’qituvchisi S.Fazliyev va talabalari so‘zga chiqib, Konstitutsiyamizning mazmun-mohiyati va referendumning ahamiyati haqida so‘z yuritishdi. Ma’ruza davomida yangilanayotgan Konstitutsiyaning 50, 51, 52 va 53-moddalari ta’limga xususan Oliy ta’limga  akademik erkinlik berilishi, o’zini-o’zini boshqarish, tadqiqotlar va oqitish erkinligi berilganligini aytib o’tdilar. Shuningdek davlat o’qituvchilarning sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, ularning ijtimoiy va moddiy faravonligi, har kimga ilmiy, texnikaviy va badiiy ijod erkinligi berilayotganligi haqida ham to’xtalib o’tildi.
Ma’ruzachilar o’z ma’ruzalaridan so’ng 30 aprel kuni Konistitutsiya qonun loyihasi bo‘yicha o‘tkaziladigan Referendumda faol qatnashishini va o‘zining kelajagiga befarq bo’lmagan  barchani faol bo‘lishga chaqirdi. Vatanparvarlik ruhidagi kuy-qo‘shiqlarga ulanib ketgan mazkur tadbir barchaga birdek xush kayfiyat ulashdi.

A promotion event was organized in the branch under ...
At the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, a promotional event was organized under the slogan "We are not indifferent to the future of our country".
On March 27, 2023, an event was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics under the slogan "We are not indifferent to the future of our country." More than 950 students, professors, teachers and educational consultants of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics took part in it. Branch director O. Murtazayev, first deputy director for youth issues and spiritual education Kh. I. Turdibekov, head of the department of natural, social and physical culture U. Khudayarov, teacher of the department of natural, social and physical culture S. Abduvokhidov, food and S. Fazliyev, a teacher of the Department of Agricultural Economics, and his students spoke and talked about the essence of our Constitution and the importance of the referendum. During the lecture, they mentioned that the articles 50, 51, 52 and 53 of the updated Constitution grant academic freedom to education, especially higher education, freedom of self-management, research and teaching. It was also touched on the protection of the honor and dignity of state teachers, their social and material well-being, and the freedom of scientific, technical and artistic creation to everyone.
After their lectures, the speakers called on everyone who is not indifferent to their future to take an active part in the Referendum held on April 30 on the Constitution bill. This event, which was accompanied by songs in the spirit of patriotism, shared a good mood with everyone.