Filialda “Yurtimiz kelajagiga befarq emasmiz” shiori ostida targ‘ibot tadbiri ...
2023-yil 27-mart kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Yurtimiz kelajagiga befarq emasmiz” shiori ostida tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialining 950 dan ziyod talaba-yoshlari, professor-o‘qituvchilar va  ta’lim-tarbiya maslahatchilari ishtirok etishdi. Tadbirda filial deriktori O.Murtazayev, yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiyishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.I.Turdibekov, tabiiy, ijtimoiy va jismoniy madaniyat kafedrasi mudiri U. Xudayarov, tabiiy, ijtimoiy va jismoniy madaniyat kafedrasi o’qituvchisi S.Abduvoxidov, oziq ovqat va qishloq xujalik iqtisodiyoti kafedrasi o’qituvchisi S.Fazliyev va talabalari so‘zga chiqib, Konstitutsiyamizning mazmun-mohiyati va referendumning ahamiyati haqida so‘z yuritishdi. Ma’ruza davomida yangilanayotgan Konstitutsiyaning 50, 51, 52 va 53-moddalari ta’limga xususan Oliy ta’limga  akademik erkinlik berilishi, o’zini-o’zini boshqarish, tadqiqotlar va oqitish erkinligi berilganligini aytib o’tdilar. Shuningdek davlat o’qituvchilarning sha’ni va qadr-qimmatini himoya qilish, ularning ijtimoiy va moddiy faravonligi, har kimga ilmiy, texnikaviy va badiiy ijod erkinligi berilayotganligi haqida ham to’xtalib o’tildi.
Ma’ruzachilar o’z ma’ruzalaridan so’ng 30 aprel kuni Konistitutsiya qonun loyihasi bo‘yicha o‘tkaziladigan Referendumda faol qatnashishini va o‘zining kelajagiga befarq bo’lmagan  barchani faol bo‘lishga chaqirdi. Vatanparvarlik ruhidagi kuy-qo‘shiqlarga ulanib ketgan mazkur tadbir barchaga birdek xush kayfiyat ulashdi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета была организована рекламная акция под слоганом «Нам не безразлично будущее нашей страны».
27 марта 2023 года в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось мероприятие под девизом «Нам не безразлично будущее нашей страны». В нем приняли участие более 950 студентов, профессоров, преподавателей и педагогических консультантов Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета. Директор филиала О. Муртазаев, первый заместитель директора по делам молодежи и духовному воспитанию Х. И. Турдибеков, заведующий кафедрой естественной, социальной и физической культуры У. Худаяров, преподаватель кафедры природной, социальной и физической культуры С. Абдувохидов , продукты питания и С.Фазлиев, преподаватель кафедры экономики сельского хозяйства, и его студенты рассказали и рассказали о сути нашей Конституции и важности референдума. Во время лекции они упомянули, что статьи 50, 51, 52 и 53 обновленной Конституции предоставляют академическую свободу образованию, особенно высшему, свободу самоуправления, исследования и преподавания. Также были затронуты вопросы защиты чести и достоинства государственных педагогов, их социального и материального благополучия, свободы научного, технического и художественного творчества каждому.
После своих лекций спикеры призвали всех, кому не безразлично их будущее, принять активное участие в состоявшемся 30 апреля референдуме по законопроекту о Конституции. Это мероприятие, сопровождавшееся песнями в духе патриотизма, подарило всем хорошее настроение.