"Liderlar uchrashuvi" tashkil etildi.
- "O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat xizmatini rivojlantirish agentligi Samarqand viloyati filiali bosh inspektori", Xudoyorova Farangiz - "Kelajak liderlari klubi vitse-prezidenti, "Navoiy" nomidagi davlat stipendiyasi sohibasi", Pardayeva Ozoda Mamayunusovna - iqtisod fanlari bo'yicha falsafa doktori (PhD) "Oziq-ovqat va qishloq xo'jalik iqtisodiyoti" kafedrasi mudiri, Fazliyev Saloxiddin Shavkatovich - "Oziq-ovqat va qishloq xo'jalik iqtisodiyoti" kafedrasi katta o'qituvchisi kabi spiker va moderatorlar hamda professor-o'qituvchilar, talabalar va qiziquvchilar qatnashishdi.
Ushbu tadbirdan maqsad, ayni "Liderlar klubi" qoshida davlat xizmati uchun yangi avlod kadrlarini shakllantirish, yoshlarni, ayniqsa, yosh xotin-qizlarni davlat xizmatiga keng jalb etish, davlat xizmatining jozibadorligini oshirish hamda yosh istiqbolli kadrlardan rahbarlik lavozimlariga zaxira shakllantirish iborat bo'lib, xozirgi kunga qadar "Kleajak liderlari" dasturi doirasida 100 nafar davlat tashkilotlari yosh kadrlarining malakasi oshirilgan bo'lsa, "Kelajak liderlari" klubi hududiy filiallarida 750 nafar davlat xizmatchilari hamda Oliy ta'lim muassasalari bitiruvchilarining doimiy malakasini oshirib borish to'g'risidagi tushuntirishlar berish va yo'l-yo'riqlar ko'rsatishdan iborat bo'ldi.
Tadbir davomida yuqorida ismlari keltirilgan spiker va moderatorlardan yoshlar uchun foydali ma'lumotlarga boy ma'ruzalar o'qib eshittirildi, talaba-yoshlarni qiziqtirgan savollariga javob berishdi.

The "Leaders' Meeting" event was organized at the branch
The event "Leaders' meeting" was organized at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On February 22 of this year at 3:00 p.m. in the Samarkand region branch of the Agency for the Development of Public Service under the President of the Republic of Uzbekistan, members of the club "Leaders of the Future", "Scientific Girls of Samarkand" and the "Logeeka science" intellectual center in cooperation with the branch activists' hall
"Leaders' meeting" was organized.
At this organized event: Umarova Rano Sunnatkhanovna - "Chief inspector of the Samarkand region branch of the State Service Development Agency under the President of the Republic of Uzbekistan", Akhatov Foziljon
- "Chief inspector of the Samarkand region branch of the Agency for the Development of Public Service under the President of the Republic of Uzbekistan", Khudoyorova Farangiz - "Vice-president of the Club of Future Leaders, owner of the state scholarship named after Navoi", Pardayeva Ozoda Mamayunusovna - doctor of philosophy in economics Speakers and moderators such as (PhD) Head of the Department of "Food and Agricultural Economics", Fazliyev Salokhiddin Shavkatovich - senior lecturer of the Department of "Food and Agricultural Economics" and professors, students and interested parties participated.
The purpose of this event is to form a new generation of personnel for the public service under the "Leaders' Club", to attract young people, especially young women, to the public service, to increase the attractiveness of the public service, and to form a reserve of young promising personnel for leadership positions. until today, within the framework of the "Kleajak leaders" program, 100 young personnel of state organizations have been trained, and in the regional branches of the "Leaders of the future" club, 750 civil servants and graduates of higher education institutions have been given explanations about continuous training and was to provide guidance.
During the event, the above-mentioned speakers and moderators read lectures full of useful information for young people, and answered the questions of students and young people.