FILIALDA “ISLOM – TINCHLIK VA MAʼRIFAT DINI” HAMDA DINIY ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Islom – tinchlik va maʼrifat dini” hamda diniy asar va risolalar taqdimoti bo'lib o'tdi.
ISLOM – TINCHLIK VA MA’RIFAT DINI
Bugun yurtimizda buzg‘unchi yot mafkuralarga qarshi kurash chora-tadbirlari “Jaholatga qarshi ma’rifat” ulug‘vor g‘oyasi asosida olib borilmoqda. Davlatimiz rahbarining “Diniy-ma’rifiy soha faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonida ta’kidlanganidek, “Jaholatga qarshi ma’rifat” g‘oyasi asosida dinni zo‘ravonlik va qon to‘kish bilan bir qatorga qo‘yadigan buzg‘unchi yot g‘oyalarning asl mohiyati va maqsadlari haqida aholining, ayniqsa yoshlarning xabardorlik darajasini oshirish, jamiyatda milliy va diniy qadriyatlarimizga yot bo‘lgan g‘oyalarga nisbatan toqatsizlik muhitini shakllantirish kabi vazifalarni amalga oshirish nazarda tutilmoqda.
Joriy yil 22-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali va Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi vakillari bilan hamkorlikda professor-o‘qituvchilar hamda talaba-yoshlar uchun “Islom – tinchlik va ma’rifat dini” mavzusida tadbir tashkil etildi. Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi direktori o‘rinbosari – (PhD), O.Muhammadiev, Imom Buxoriy xaqaro ilmiy tadqiqot markazi bo‘lim boshlig‘i – T.Evadullaev, Ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo‘yicha direktor maslahatchisi G‘.Qurbonov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Y.Isomiddinov qatnashdilar va tegishli mavzularda ma’ruzalar qildilar.
Ma’ruzalarda O‘zbekistonda davlatning din va diniy tashkilotlar bilan o‘zaro munosabati, islom dinining tinchlikparvarlik mohiyati hamda islom dinida mutaassiblik va jaholatning qoralanishi, “jaholatga qarshi ma’rifat” bilan kurashish g‘oyasining ahamiyati kabi bugungi kunning bir qator dolzarb masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, tadbirda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikning mohiyati, mutaassiblik, ekstremizm hamda terrorizmning salbiy jihatlari, islom niqobi ostida faoliyat ko‘rsatayotgan buzg‘unchi oqim va harakatlarning yuzaga kelish tarixi, ularning maqsadi, g‘oyaviy-aqidaviy asoslari, moliyaviy manbalari, faoliyat uslublari va g‘ayriislomiy mohiyati keng qamrovli ma’lumotlar va dalillar asosida ochib berildi.

A PRESENTATION OF "ISLAM - THE RELIGION OF PEACE ...
A presentation of "Islam - the religion of peace and enlightenment" and religious works and pamphlets was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
ISLAM IS A RELIGION OF PEACE AND ENLIGHTENMENT
Today, in our country, measures to fight against destructive foreign ideologies are carried out based on the grand idea of "enlightenment against ignorance". As stated in the Decree of the head of our state "On measures to fundamentally improve the activities of the religious and educational sphere", based on the idea of "enlightenment against ignorance", religion is equated with violence and bloodshed. It is envisaged to increase the level of awareness of the population, especially the youth, about the true nature and goals of destructive alien ideas, and to create an atmosphere of intolerance in the society towards ideas alien to our national and religious values.
On February 22 of this year, in cooperation with representatives of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics and the Imam Bukhari International Research Center, an event was organized on the topic "Islam - the religion of peace and enlightenment" for professors and teachers and students. First Deputy Director of Youth Affairs and Spiritual-Education Affairs H. Turdibekov, Deputy Director of Imam Bukhari International Scientific Research Center - (PhD), O. Muhammadiev, Imam Bukhari Khagaro Scientific Research Center head of the department - T.Evadullaev, adviser to the director on ensuring the stability of the social and spiritual environment G'.Kurbanov, head of the youth work, spirituality and enlightenment department Y. Isomiddinov participated and gave lectures on relevant topics.
In the lectures, the relations of the state with religion and religious organizations in Uzbekistan, the peace-loving essence of Islam and the condemnation of bigotry and ignorance in Islam, the importance of the idea of fighting "enlightenment against ignorance" are discussed separately. attention was drawn.
Also, at the event, the essence of inter-ethnic harmony and religious tolerance, the negative aspects of bigotry, extremism and terrorism, the history of the emergence of destructive currents and movements operating under the guise of Islam, their goals, ideological and ideological bases, financial sources, operating methods and un-Islamic nature were revealed on the basis of extensive information and evidence.