FILIALDA “ISLOM – TINCHLIK VA MAʼRIFAT DINI” HAMDA DINIY ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Islom – tinchlik va maʼrifat dini” hamda diniy asar va risolalar taqdimoti bo'lib o'tdi.
ISLOM – TINCHLIK VA MA’RIFAT DINI
Bugun yurtimizda buzg‘unchi yot mafkuralarga qarshi kurash chora-tadbirlari “Jaholatga qarshi ma’rifat” ulug‘vor g‘oyasi asosida olib borilmoqda. Davlatimiz rahbarining “Diniy-ma’rifiy soha faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonida ta’kidlanganidek, “Jaholatga qarshi ma’rifat” g‘oyasi asosida dinni zo‘ravonlik va qon to‘kish bilan bir qatorga qo‘yadigan buzg‘unchi yot g‘oyalarning asl mohiyati va maqsadlari haqida aholining, ayniqsa yoshlarning xabardorlik darajasini oshirish, jamiyatda milliy va diniy qadriyatlarimizga yot bo‘lgan g‘oyalarga nisbatan toqatsizlik muhitini shakllantirish kabi vazifalarni amalga oshirish nazarda tutilmoqda.
Joriy yil 22-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali va Imom Buxoriy xalqaro ilmiy tadqiqot markazi vakillari bilan hamkorlikda professor-o‘qituvchilar hamda talaba-yoshlar uchun “Islom – tinchlik va ma’rifat dini” mavzusida tadbir tashkil etildi. Unda Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha direktorning birinchi o‘rinbosari X.Turdibekov, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi direktori o‘rinbosari – (PhD), O.Muhammadiev, Imom Buxoriy xaqaro ilmiy tadqiqot markazi bo‘lim boshlig‘i – T.Evadullaev, Ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo‘yicha direktor maslahatchisi G‘.Qurbonov, Yoshlar bilan ishlash, ma’naviyat va ma’rifat bo‘limi boshlig‘i Y.Isomiddinov qatnashdilar va tegishli mavzularda ma’ruzalar qildilar.
Ma’ruzalarda O‘zbekistonda davlatning din va diniy tashkilotlar bilan o‘zaro munosabati, islom dinining tinchlikparvarlik mohiyati hamda islom dinida mutaassiblik va jaholatning qoralanishi, “jaholatga qarshi ma’rifat” bilan kurashish g‘oyasining ahamiyati kabi bugungi kunning bir qator dolzarb masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, tadbirda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikning mohiyati, mutaassiblik, ekstremizm hamda terrorizmning salbiy jihatlari, islom niqobi ostida faoliyat ko‘rsatayotgan buzg‘unchi oqim va harakatlarning yuzaga kelish tarixi, ularning maqsadi, g‘oyaviy-aqidaviy asoslari, moliyaviy manbalari, faoliyat uslublari va g‘ayriislomiy mohiyati keng qamrovli ma’lumotlar va dalillar asosida ochib berildi.

В ФИЛИАЛЕ СОСТОЯЛАСЬ ПРЕЗЕНТАЦИЯ "ИСЛАМ - РЕЛИГИЯ МИРА И ...
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялась презентация «Ислам – религия мира и просвещения» и религиозных произведений и брошюр.
ИСЛАМ — РЕЛИГИЯ МИРА И ПРОСВЕЩЕНИЯ
Сегодня в нашей стране меры по борьбе с деструктивными иноземными идеологиями осуществляются на основе грандиозной идеи «просвещения против невежества». Как сказано в Указе главы нашего государства «О мерах по коренному совершенствованию деятельности религиозно-просветительской сферы», исходя из идеи «просвещения против невежества», религия приравнивается к насилию и кровопролитию. предусматривалось повысить уровень информированности населения, особенно молодежи, об истинной природе и целях деструктивных чуждых идей, создать в обществе атмосферу нетерпимости к идеям, чуждым нашим национальным и религиозным ценностям.
22 февраля текущего года совместно с представителями Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета и Международного исследовательского центра имама Бухари было организовано мероприятие на тему «Ислам – религия мира и просвещения» для профессорско-преподавательского состава и учителя и ученики. Первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе Х.Турдибеков, заместитель директора Международного научно-исследовательского центра имама Бухари - (PhD), О.Мухаммадиев, заведующий отделом Научно-исследовательского центра имама Бухари Хагаро - Т.Эвадуллаев, советник приняли участие и выступили с лекциями на актуальные темы директор по обеспечению стабильности социально-духовной среды Г.Курбанов, начальник отдела по работе с молодежью, духовности и просвещения Ю.Исомиддинов.
В лекциях обсуждаются отношения государства с религией и религиозными организациями в Узбекистане, миролюбивая сущность ислама и осуждение фанатизма и невежества в исламе, важность идеи борьбы «просвещения против невежества». отдельно.обращено внимание.
Также на мероприятии суть межнационального согласия и религиозной терпимости, негативные стороны фанатизма, экстремизма и терроризма, история возникновения деструктивных течений и течений, действующих под прикрытием ислама, их цели, мировоззренческие и мировоззренческие основания, финансовые источники, методы работы и неисламский характер были выявлены на основе обширной информации и доказательств.