Filial psixologi tomonidan tyutorlar uchun o'quv-seminar tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Z.Oripov tomonidan tyutorlari uchun o‘quv-seminari tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 4-fevraldagi 4/18-105-sonli xati ijrosini ta’minlash hamda tyutorlar faoliyatini yanada jadallashtirish va ularning talabalar bilan ishlash salohiyatini takomillashtirish maqsadida 2023-yil 13-fevral sanasida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Z.Oripov tomonidan tyutorlari uchun o‘quv-seminari tashkil etildi.
Bunda talabaning ruhiy holatini o‘rganish, uni kuzatib borish, stress, depressiya, suitsid, nevroz, turli shaxsiyatning og‘ishishi, huquqbuzarlik, zo‘ravonlik singari holatlarning oldini olish, vaqtida aniqlash hamda davolash maqsadida tashkil etildi. Talabaning individual psixologik xarakter va temperament tiplariga atroflicha to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, talabalar uchun sog‘lom psixologik muhit va ular shaxsining rivojlanishi uchun optimal shart-sharoitlar yaratish, intellektual taraqqiyot bo‘sag‘asida vujudga kelishi mumkin bo‘lgan psixologik nuqsonlar va buzilishlarni o‘z vaqtida oldini olish, nevrotik holatlarni bartaraf etish, tarbiyasi og‘ir talabalar bilan ishlash, jamoalarda eng qulay psixologik muhitni yuzaga keltirish uchun talabaning kasbiy yaroqliligi, shaxs xislatlari, irodaviy sifatlari, his-tuyg‘ulari, o‘zini-o‘zi boshqarish imkoniyatlarini yaratish asosiy maqsad ekanligi alohida ta’kidlandi.

Семинар-тренинг для тьюторов организовал психолог филиала
Психолог Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета З.Орипов организовал обучающий семинар для тьюторов.
13 февраля 2023 года в целях обеспечения выполнения письма Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан № 4/18-105 от 4 февраля 2023 года и дальнейшего ускорения деятельности тьюторов и улучшения их потенциал для работы со студентами Обучающий семинар для тьюторов организовал психолог Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета З.Орипов.
Она была организована с целью изучения психического состояния студента, наблюдения за ним, предупреждения, своевременного выявления и лечения таких ситуаций, как стресс, депрессия, суицид, невроз, различные расстройства личности, правонарушения, насилие. Подробно обсуждались индивидуально-психологический характер и типы темперамента студента.
Также создание здоровой психологической среды для студентов и оптимальных условий для развития их личности, своевременная профилактика психологических дефектов и расстройств, которые могут возникнуть на пороге интеллектуального развития, устранение невротических состояний, воспитание подчеркивалось, что основная цель работы с трудных студентов, создание максимально комфортной психологической обстановки в коллективах, заключается в формировании у студента профессиональной подготовленности, личностных качеств, силы воли, эмоций, способности к самоорганизации.