Filial psixologi tomonidan tyutorlar uchun o'quv-seminar tashkil etildi
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Z.Oripov tomonidan tyutorlari uchun o‘quv-seminari tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 4-fevraldagi 4/18-105-sonli xati ijrosini ta’minlash hamda tyutorlar faoliyatini yanada jadallashtirish va ularning talabalar bilan ishlash salohiyatini takomillashtirish maqsadida 2023-yil 13-fevral sanasida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali psixologi Z.Oripov tomonidan tyutorlari uchun o‘quv-seminari tashkil etildi.
Bunda talabaning ruhiy holatini o‘rganish, uni kuzatib borish, stress, depressiya, suitsid, nevroz, turli shaxsiyatning og‘ishishi, huquqbuzarlik, zo‘ravonlik singari holatlarning oldini olish, vaqtida aniqlash hamda davolash maqsadida tashkil etildi. Talabaning individual psixologik xarakter va temperament tiplariga atroflicha to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, talabalar uchun sog‘lom psixologik muhit va ular shaxsining rivojlanishi uchun optimal shart-sharoitlar yaratish, intellektual taraqqiyot bo‘sag‘asida vujudga kelishi mumkin bo‘lgan psixologik nuqsonlar va buzilishlarni o‘z vaqtida oldini olish, nevrotik holatlarni bartaraf etish, tarbiyasi og‘ir talabalar bilan ishlash, jamoalarda eng qulay psixologik muhitni yuzaga keltirish uchun talabaning kasbiy yaroqliligi, shaxs xislatlari, irodaviy sifatlari, his-tuyg‘ulari, o‘zini-o‘zi boshqarish imkoniyatlarini yaratish asosiy maqsad ekanligi alohida ta’kidlandi.

Psychologist Z. Oripov of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics organized a training seminar for tutors.
February 13, 2023 in order to ensure the implementation of the letter of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan No. 4/18-105 dated February 4, 2023 and to further accelerate the activities of tutors and improve their potential to work with students A training seminar for tutors was organized by psychologist Z. Oripov of Samarkand branch of Tashkent State University of Economics.
It was organized in order to study the student's mental state, monitor it, prevent, timely identify and treat situations such as stress, depression, suicide, neurosis, various personality disorders, delinquency, and violence. The student's individual psychological character and temperament types were thoroughly discussed.
Also, creating a healthy psychological environment for students and optimal conditions for their personality development, timely prevention of psychological defects and disorders that may arise at the threshold of intellectual development, elimination of neurotic conditions, education it was emphasized that the main goal of working with difficult students, creating the most comfortable psychological environment in the teams, is to create the student's professional fitness, personal qualities, willpower, emotions, and self-management capabilities.