Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida buyuk ajdodlarimiz tavalludiga bag'ishlab badiiy kecha ham tashkil etildi.
Buyuk shoir va mutafakkir, g‘azal mulkining sultoni Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda shoh, shoir va sarkarda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida munosib nishonlandi.
2023-yil 10-fevral kuni Mir Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy tadbirni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali direktori, professor Olim Murtazayev ochib, buyuk shoirlar, mutafakkirlar, atoqli davlat va jamoat arboblarining bebaho ijodiy-ilmiy merosi nafaqat xalqimiz, balki jahon adabiyoti tarixida, milliy madaniyatimiz va adabiy-estetik tafakkurimiz rivojida alohida oʻrin tutishi, ulugʻ shoirlarimiz oʻzlarining sheʼriy va nasriy asarlarida yuksak umuminsoniy gʻoyalarni, ona tilimizning beqiyos soʻz boyligi va cheksiz ifoda imkoniyatlarini butun jozibasi va latofati bilan namoyon etib, yer yuzidagi millionlab kitobxonlar qalbidan munosib va mustahkam oʻrin egallashini ta’kidladi.
Maʼnaviy – maʼrifiy kechada iqtidorli talabalar o‘rtasida allomalarning hayoti va ijodi bo‘yicha bellashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu bellashuvda talabalar 4 ta shart asosida Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur ijodini qanchalik darajada bilishlarini namoyon qilishdi. Bellashuv yakuniga ko‘ra 1-o‘rinni “Moziydan sado” jamoasi, 2-o‘rinni “Avlodlar dovoni ” jamoasi egallashdi. Tadbirda faol qatnashgan talabalar munosib tarzda faxriy yorliq va kitoblar bilan taqdirlanishdi. “Tillar” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan tashkil etilgan Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligi bag‘ishlangan tadbir talabalarning ongu shuuriga chuqur singdirish oqil va bilimli mutaxassislarni, komil insonlarni voyaga yetkazishda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.

В филиале организована «ночь искусств».
Артистический вечер, посвященный дню рождения наших великих предков, также был организован в Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета.
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета отметили 582-летие Алишера Навои, великого поэта и мыслителя, султана газельского имения, и 540-летие царя, поэта и полководца Захириддина Мухаммада Бабура.
10 февраля 2023 года литературно-художественное мероприятие, посвященное 582-летию со дня рождения Мир Алишера Навои и 540-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура, открыл директор Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета. , профессор Олим Муртазаев, великие поэты, мыслители, известные государственные и общественные деятели бесценное творческое и научное наследие не только нашего народа, но и истории мировой литературы, развития нашей национальной культуры и литературно-эстетического мышления, нашего великие поэты в своих поэтических и прозаических произведениях обладали высокими общечеловеческими идеями, несравненным словарным запасом и безграничными возможностями выражения нашего родного языка при всей его прелести и изяществе и подчеркивали, что он занимает достойное и прочное место в сердцах миллионов читателей на земле .
Во время духовно-просветительской ночи среди талантливых студентов был проведен конкурс о жизни и творчестве ученых. В этом конкурсе студенты показали насколько хорошо они знают произведения Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура исходя из 4-х условий. По итогам соревнований 1 место завоевала команда «Мозидан Садо», а 2 место завоевала команда «Авлодлар Довани». Студенты, принявшие активное участие в мероприятии, были награждены грамотами и книгами. Мероприятие, посвященное 582-летию со дня рождения Алишера Навои и 540-летию со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура, организованное профессорами и преподавателями кафедры «Языки», служит важным фактором в развитии умных и знающих специалистов и идеальных людей.