Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida buyuk ajdodlarimiz tavalludiga bag'ishlab badiiy kecha ham tashkil etildi.
Buyuk shoir va mutafakkir, g‘azal mulkining sultoni Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda shoh, shoir va sarkarda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida munosib nishonlandi.
2023-yil 10-fevral kuni Mir Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligiga bag‘ishlangan adabiy-badiiy tadbirni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali direktori, professor Olim Murtazayev ochib, buyuk shoirlar, mutafakkirlar, atoqli davlat va jamoat arboblarining bebaho ijodiy-ilmiy merosi nafaqat xalqimiz, balki jahon adabiyoti tarixida, milliy madaniyatimiz va adabiy-estetik tafakkurimiz rivojida alohida oʻrin tutishi, ulugʻ shoirlarimiz oʻzlarining sheʼriy va nasriy asarlarida yuksak umuminsoniy gʻoyalarni, ona tilimizning beqiyos soʻz boyligi va cheksiz ifoda imkoniyatlarini butun jozibasi va latofati bilan namoyon etib, yer yuzidagi millionlab kitobxonlar qalbidan munosib va mustahkam oʻrin egallashini ta’kidladi.
Maʼnaviy – maʼrifiy kechada iqtidorli talabalar o‘rtasida allomalarning hayoti va ijodi bo‘yicha bellashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu bellashuvda talabalar 4 ta shart asosida Alisher Navoiy hamda Zahiriddin Muhammad Bobur ijodini qanchalik darajada bilishlarini namoyon qilishdi. Bellashuv yakuniga ko‘ra 1-o‘rinni “Moziydan sado” jamoasi, 2-o‘rinni “Avlodlar dovoni ” jamoasi egallashdi. Tadbirda faol qatnashgan talabalar munosib tarzda faxriy yorliq va kitoblar bilan taqdirlanishdi. “Tillar” kafedrasi professor-o‘qituvchilari tomonidan tashkil etilgan Alisher Navoiy tavalludining 582 yilligi hamda Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 540 yilligi bag‘ishlangan tadbir talabalarning ongu shuuriga chuqur singdirish oqil va bilimli mutaxassislarni, komil insonlarni voyaga yetkazishda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.

An "art night" was organized in the branch
An artistic evening dedicated to the birthday of our great ancestors was also organized at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
The 582nd anniversary of Alisher Navoi, the great poet and thinker, the sultan of the ghazal estate, and the 540th anniversary of the king, poet and general Zahiriddin Muhammad Babur were celebrated at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On February 10, 2023, the literary and artistic event dedicated to the 582nd anniversary of the birth of Mir Alisher Navoi and the 540th anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur was opened by the director of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, professor Olim Murtazayev, and the great poets, thinkers, famous state and public figures the invaluable creative and scientific heritage of not only our people, but also the history of world literature, the development of our national culture and literary-aesthetic thinking, our great poets in their poetic and prose works have high universal ideas, the incomparable vocabulary and limitless possibilities of expression of our mother tongue with all its charm and elegance and emphasized that it occupies a worthy and strong place in the hearts of millions of readers on earth.
During the spiritual and educational evening, a competition was held among talented students on the life and work of scholars. In this competition, students showed how much they know the works of Alisher Navoi and Zahiriddin Muhammad Babur based on 4 conditions. According to the end of the competition, the 1st place was won by the "Mozidan Sado" team, and the 2nd place was won by the "Avlodlar Dovani" team. Students who actively participated in the event were duly awarded with certificates and books. The event dedicated to the 582nd anniversary of the birth of Alisher Navoi and the 540th anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur, organized by the professors and teachers of the "Languages" department, serves as an important factor in the development of intelligent and knowledgeable specialists and perfect people.