Joriy yilning 6-fevral kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand fililaida Oʻzbekiston ekologik partiyasi Samarqand viloyati kengashi va Samarqand shahridagi oliy taʼlim muassasalari olimlari hamkorligida "Ekologik muammolar olimlar nigohida" mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Bahs-munozaralarga boy boʻlgan ushbu tadbirda ekologik muammolarni bartaraf etish, shu bilan birga muammolarni hal qilish orqali iqtisodiy samaradorlikni oshirish chora-tadbirlarini ishlab chiqish yuzasidan takliflar, loyihalar taqdimoti taqim etildi.
Ushbu tadbirda TDIU Samarqand filiali direktori, professor O. Murtazayev kirish so'zi bilan ochib berdi.
Davra suhbatida olimlar bilan birgalikda hamkor tashkilotlar, tadbirkorlar ham ishtirok etishdi hamda olimlarning ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan loyihalarni amaliyotga joriy qilish, moliyalashtirsh kabi masalalarni kelishib olishdi.
Davra suhbatida ko'rib chiqilgan masalalar:
Yashil makon doirasida Samarqand viloyatidagi dolzarb ekologik masalalar;
Veterinariya va chorvachilikdagi ekologik muammolar;
Barqaror rivojlanish tamoyillari;
Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash va organik dehqonchilikka eʼtibor (no’xat ekini misolida)
Qishloq xo‘jalik ekinlari zararkunanda va kasalliklariga qarshi kurashdagi ekologik muammolar va uyg‘unlashgan (IPM) tizimi;
Maishiy va sanoat oqova suvlarini biologik tozalashda o'simliklardan foydalanish masalalari;
O‘zbekiston mustaqillikka erishgan vaqtdan boshlab, mamlakatni barqaror rivojlantirishga erishish, xalq farovonligini oshirishga yo‘naltirilgan ijtimoiy-siyosiy, sotsial-iqtisodiy o‘zgarishlar va keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlarini izchil amalga oshirilmoqda.
O‘tmishda atrof muhit holatiga eʼtiborsiz munosabatda bo‘lish, tabiiy resurslardan meʼyordan ortiq foydalanish va ekologik talablarga bepisand munosabatda bo‘lish, Orol dengizi qurishi, cho‘llanish, yer va suv resurslarining tanazzuli, o‘simlik va hayvonot dunyosi genofondining yomonlashuvi, biologik xilma-xillikning qisqarishi, ko‘p miqdordagi sanoat, maishiy va boshqa chiqindilarning hosil bo‘lishi kabi bir qator global va mintaqaviy ekologik muammolarni paydo bo‘lishiga olib keldi.
Mustaqil rivojlanish yillarida mamlakatimizda ekologik muammolarni hal etish va ularning salbiy oqibatlarini bartaraf qilish borasida muayyan tajriba orttirildi. Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va tabiiy resurslardan oqilona foydalanish sohasida ilg‘or xalqaro talablarga javob beradigan fundamental normativ-huquqiy baza shakllantirildi. Mazkur sohada 30 ga yaqin qonunlar qabul qilindi va 300 dan ortiq normativ hujjatlar tasdiqlandi. Biroq, mazkur sohadagi vazifalar ning ko‘lami mamlakatda ekologik holatni yaxshilash va yuzaga kelgan muammolarni yaxlit holda hal etishda jamiyatning barcha kuch va saʼy-harakatlarini birlashtirishga yo‘naltirilgan davlat siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish zaruratini qo‘ymoqda. Bu yuksak vazifani atrof muhit va aholi salomatligini saqlash sohasida faoliyat yuritayotgan milliy va xorijiy jamoatchilik tashkilotlari va harakatlari ning ijobiy tajribalarini, olimlar fikrlarini o‘zida mujassamlagan O‘zbekiston Ekologik partiyasi bajarishga qodir va yo‘lboshchi bo‘ladi.
O‘zbekiston Ekologik partiyasining asosiy maqsadlari quyidagilardan iborat:
- Mamlakatning barqaror rivojlanishiga, ekologik xavfsizligiga erishish, hozirgi va kelajak avlod uchun qulay atrof muhitni yaratish hamda tabiiy resurslarni saqlashga yo‘naltirilgan davlat siyosatini ro‘yobga chiqarishni taʼminlash;
- Аtrof-muhit muhofaza qilish va tabiiy resurslarni saqlash davlat, jamiyat va mamlakat har bir fuqarosining vazifasi bo‘lishiga erishishga ko‘maklashish.
Partiyaning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kenesidagi va mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlaridagi partiya guruhlari va deputatlari orqali siyosiy tashabbuslarni ilgari surish;
Mamlakatda «yashil iqtisodiyot»ga o‘tishga, qayta tiklanuvchi va boshqa muqobil energiya manbalarini, ekologik toza chiqitsiz (kam chiqitli) texnologiyalar va innovatsion yechimlarni tadbiq etish jarayonlarini faollashtirish; atrof muhitni va aholi salomatligini muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish bo‘yicha amaliy tadbirlarni amalga oshirishda davlat organlari, korxonalar va muassasalar, siyosiy partiyalar, NNT, OАV, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari bilan hamkorlikni rivojlantirish;
O‘zbekiston Ekologik partiyasi «Biz kelajak uchun javobgarmiz!» g‘oyasini o‘zining bosh shiori hisoblagan holda o‘z faoliyatida ustuvor yo‘nalishlarni belgilab olgan:

In cooperation with the Samarkand Regional Council of the Ecological Party of Uzbekistan and scientists of higher educational institutions in the city of Samarkand, a roundtable discussion was organized on the topic "Ecological problems from the eyes of scientists".
On February 6 of this year, a roundtable discussion on the topic "Ecological problems from the eyes of scientists" was held in the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics in cooperation with the Samarkand Regional Council of the Environmental Party of Uzbekistan and scientists of higher educational institutions in the city of Samarkand.
At this controversial event, proposals and projects were presented to eliminate environmental problems and, at the same time, to develop measures to increase economic efficiency by solving problems.
At this event, the director of TDIU Samarkand branch, professor O. Murtazayev opened with an introduction.
Collaborating organizations and businessmen took part in the roundtable discussion together with scientists and agreed on issues such as implementation and financing of scientists' projects aimed at solving environmental problems.
Issues discussed at the roundtable discussion:
Current environmental issues in the Samarkand region within the green space;
Environmental problems in veterinary and animal husbandry;
Principles of sustainable development;
Focus on food security and organic farming (in the case of chickpeas)
Environmental problems and integrated (IPM) system in the fight against pests and diseases of agricultural crops;
Issues of using plants in biological treatment of domestic and industrial wastewater;
Since the independence of Uzbekistan, socio-political, socio-economic changes and large-scale creative work aimed at achieving sustainable development of the country and increasing the welfare of the people have been carried out consistently.
In the past, neglecting the state of the environment, excessive use of natural resources and neglecting ecological requirements, drying up of the Aral Sea, desertification, degradation of land and water resources, deterioration of the gene pool of flora and fauna, biological It has led to the emergence of a number of global and regional environmental problems, such as the reduction of diversity, the generation of large amounts of industrial, domestic and other waste.
During the years of independent development, our country has gained a certain experience in solving environmental problems and eliminating their negative consequences. In the field of ecology, environmental protection and rational use of natural resources, a fundamental regulatory legal framework has been formed that meets advanced international requirements. About 30 laws were adopted in this field and more than 300 normative documents were approved. However, the scale of the tasks in this field requires the development and implementation of a state policy aimed at improving the ecological situation in the country and uniting all the efforts of the society in solving the problems that have arisen. The Ecological Party of Uzbekistan, which embodies the positive experiences and actions of national and foreign public organizations and actions in the field of environment and public health protection, and the opinions of scientists, is able to fulfill this high task and will be the leader.
The main goals of the Ecological Party of Uzbekistan are as follows:
- Ensuring the realization of the state policy aimed at achieving the sustainable development of the country, environmental security, creating a comfortable environment for the current and future generations, and preserving natural resources;
- Helping to ensure that environmental protection and preservation of natural resources become the duty of the state, society and every citizen of the country.
Promotion of political initiatives through the faction of the party in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, party groups and deputies in the Dzhokorgi Kenesi of the Republic of Karakalpakstan and representative bodies of local state power;
Activation of processes of transition to "green economy" in the country, implementation of renewable and other alternative energy sources, environmentally friendly (low-emission) technologies and innovative solutions; development of cooperation with state bodies, enterprises and institutions, political parties, NGOs, mass media, citizens' self-government bodies and other institutions of civil society in the implementation of practical measures for the protection of the environment and public health, rational use of natural resources ;
Ecological Party of Uzbekistan "We are responsible for the future!" considering the idea as his main motto, he defined the priority directions in his activity:
This roundtable aimed at solving environmental problems and reducing their impact on the health of the environment will undoubtedly help to protect the ecology of the region and our republic!