Filialda “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv kursi darslari o'tildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “2030-yilgacha Oʻzbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga oʻtishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 2022-yil 2-dekabrdagi PQ-436-son qarori 3-ilovasi bilan tasdiqlangan “Harakatlar rejasi”ning 14-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv kursini joriy yil 26-yanvardan 4-fevralgacha rejalashtirilgan.
Filialda “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv kursini malakali professor-o‘qituvchilarni jalb qilgan holda tashkil etildi. Ushbu fandan filial 3-bosqich talabalariga dotsent Z.Bobomuradov tamonidan ma’ruza darslari tashkil etilmoqda, dars jarayonidan lavhalar.
“Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” maxsus kursi o’quv dasturi
Ushbu maxsus kursining o‘quv dasturi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 2-dekabrdagi “2030-yilgacha O‘zbekiston Respublikasining “Yashil” iqtisodiyotga o‘tishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi PQ-436-son qarorida keltirilgan “2030-yilgacha O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va “yashil” o‘sishni ta’minlash bo‘yicha” Harakatlar rejasida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlashga, shuningdek talabalarda iqlim o‘zgarishining sabablari va omillari to‘g‘risida bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan.
Bugungi kunda dunyo boʻyicha tabiatga boʻlgan tabiiy va antropogen taʼsirlarning ortib borish tendensiyasi kuzatilmoqda, natijada biosferaning ekologik holatining oʻzgarishi va iqlim oʻzgarishi vujudga kelmoqda. Iqlim oʻzgarishi, uning barqaror emasligi nafaqat olimlar nigohida, balki butun dunyo jamoatchiligi koʻz oʻngida yorqin aks etmoqda. Ob-havoning keskin oʻzgarishi natijasida yuz berayotgan toʻfonlar, suv toshqinlari, sunamilar bir tomondan qurgʻoqchilik, jazirama issiqlar, muzliklarning jadal erishlari ikkinchi tomondan anomal, yaʼni noodatiy koʻrinishga ega boʻlmoqda.
Shu sohaning mutaxassisi boʻlmagan kishilarga bunday iqlim oʻzgarishlarini idrok etish va tushunish oson emas, albatta. Tabiiy ofatlar keskin oʻzgarishlar boʻlmagan kishilik jamiyati davrlarida ham ozmi-koʻpmi ularni tashvishga solib turgan. Nima uchun aynan keyingi 20-30 yil mobaynida yuz berayotgan iqlim isishi odamlarni xavotirga solib qoʻydi. Tabiiy ofatlar, iqlimning isib ketishi toʻgʻrisidagi turli mish-mishlar qanday yuzaga kelmoqda. Global miqyosda sodir boʻlayotgan iqlim oʻzgarishlar navbatdagi “muz davri” boshlanmoqda, yoinki uning aksi sodir boʻlmoqda degan gaplar qanchalik toʻgʻri?
Savollar koʻp, ammo javoblar inson ongi va tafakkuridan tashqarida joylashgan boʻlsa? Agarda Internet saytlari, roʻznomalarda tinimsiz bosilayotgan maqolalar, teleekranlarda aytilayotgan gaplar, radioeshittirishlarni tinglasangiz, unda butunlay boshqa manzara koʻz oʻngimizda gavdalanadi. Goʻyoki butunlay tinch va halovatli davrda yashayotgandek. Planetamizning turli mintaqalarida sodir boʻlayotgan halokatlarning bizlarga daxli yoʻqdek koʻrinadi.
Iqlim va uning oʻzgarishiga oid turli koʻrinish va shakldagi maʼlumotlarni sodda va ravon tilda, ortiqcha shov-shuvlarsiz, keskin siyosiy va iqtisodiy mulohazalarsiz oʻquvchiga tushintirib berish orqali yoshlarning ekologik ong va madaniyatini shakllantirish. Iqlim va ob-havo tushunchasi, uning oʻzgarish mexanizmi, obyektiv va subyektiv sabablari va oqibatlari hamda global, mintaqaviy va milliy hududiy muammolar doirasidagi xalqaro hamkorlik toʻgʻrisida soʻz yuritiladi. Bundan tashqari, hozirgi xavotirli damlarda oʻquvchilar oʻzlarini qanday tutishlari va qay tarzda harakat qilishlari kerakligi tushuntiriladi.
Asosiysi, har bir inson, u kim boʻlishi va qanday ijtimoiy mavqega ega boʻlishidan qatʼiy nazar, iqlim hodisalarini toʻgʻri anglashi, ongli ravishda toʻgʻri qaror chiqarishi orqali atrof muhitni asrash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va buzilgan tabiat majmualarini qayta tiklashga yoʻnaltirilgan kundalik faoliyatiga koʻmaklashadi. Keling, bir oʻylab koʻraylik, kundalik hayotimiz qanday kechadi?
Biz uygʻongach, chiroqni yoqamiz. Soʻngra yuvinish uchun suvni, nonushta tayyorlash uchun gazni yoqamiz. Kiyimimizni dazmollash uchun dazmoldan, soch quritish uchun fen yoqib turmagimizni toʻgʻrilaymiz, televizorni yoqib soʻnggi yangiliklardan boxabar boʻlamiz, shuningdek, bugungi turmush tarzimizni shu kabi texnik asboblarsiz mutlaqo tasavvur boʻlmaydigan yana boshqa koʻplab anjomlardan foydalanamiz. Keyin esa har tong oʻqishga shoshamiz, koʻzlagan manzilimizga albatta biror transport vositasida, deylik, avtobus, tramvay, trolleybus, metroda borishga toʻgʻri keladi. Bizga oʻxshagan minglab yoʻlovchilar transport vositalaridan foydalanishadi.
Oʻqishdan qaytgach esa yana televizor murvatini buraymiz, kompyuterda ishlaymiz va yana boshqa koʻplab elektr asboblarini ishga solamiz. Biz to uyquga ketguncha elektr bilan ishlaydigan vositalar ishlab turadi. Xullas, hayotimizni elektr energiyasisiz tasavvur qilib boʻlmaydi. Xonadonimizga elektr energiyasi turli koʻrinishdagi elektr stansiyalaridan keladi va uni ishlab chiqarish uchun koʻmir, neft va gaz yoqiladi. Energiyani tejab ishlatish oʻz vaqtida mazkur qazilma boyliklarni ham tejashda qoʻl keladi.
Bundan tashqari, elektr energiyasidan foydalanish samaradorligini oshirish - bu elektr tarmoqlari uchun toʻlanadigan toʻlovlarni ham kamaytiradi. Axir, bejizga elektr energiyasiga toʻlovlar kundan-kunga oshib bormayapti, chunki energiya hosil qilish uchun yoqiladigan yonilgʻilar hajmining ortishi bunga sabab boʻladi. Bizning yashab qolishimiz yer sayyorasining bir-birimiz va tabiat bilan oʻzaro uzviy aloqa bogʻlashimizga bogʻliq. Bizning zimmamizga tabiatni, oʻsimliklar, hayvonot olamini saqlab qolish va kelajak uchun asrashdek masʼuliyatli vazifa yuklangan. Biz energiyasiz yashashishimiz mumkin.
Kelajak taraqqiyotimiz atrof-muhitga va iqlim oʻzgarishiga mutlaqo zarar yekazmaydigan energiya manbalarini ishlab chiqarishga ham bogʻliqligini unutmang. Biz duch kelgan muammo gʻoyat ulkan, ammo unga yechim toppish uchun biz avvalo, tejamkorlikka, masʼuliyat hissini tuyishga yoʻnaltirilgan boʻlishi kerak. Biz eng oddiy narsalarga: masalan, oʻz ixtiyorimizdagi energiyani tejab ishlatishga, energiyaning atrof-muhitga bezarar va samarali turlarini qoʻllashga harakat qilishimiz kerak.

Самаркандский филиал Ташкентского государственного экономического университета провел специальный курс обучения на тему «Изменение климата и адаптация к окружающей среде».
14 «Плана мероприятий», утвержденного Приложением 3 к Постановлению РП-436 от 2 декабря 2022 года Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению эффективности реформ, направленных на переход Республики Узбекистан к «зеленая» экономика к 2030 году» В целях обеспечения выполнения задач, указанных в пункте, с 26 января по 4 февраля т.г. планируется проведение специального учебного курса «Изменение климата и экологическая адаптация».
В филиале организован специальный курс обучения «Изменение климата и экологическая адаптация» с привлечением квалифицированных профессоров и преподавателей. Доцент З.Бобомурадов организует лекции по данной теме для студентов 3-го уровня, видеоролики с учебного процесса.
Программа спецкурса «Изменение климата и экологическая адаптация».
Учебная программа данного спецкурса основана на указе Президента Республики Узбекистан от 2 декабря 2022 года «О мерах по повышению эффективности реформ, направленных на переход Республики Узбекистан к «Зеленой» экономике к 2030 году». ". Обеспечить выполнение задач, указанных в Плане мероприятий "О переходе к "зеленой" экономике и обеспечении "зеленого" роста в Республике Узбекистан до 2030 года", а также изменения климата среди обучающихся, направленных на формирование знаний и навыки о причинах и факторах изменений.
Сегодня во всем мире наблюдается тенденция усиления природных и антропогенных воздействий на природу, в результате которых происходят изменения экологического состояния биосферы и изменения климата. Изменение климата и его нестабильность ярко отражаются не только в глазах ученых, но и в глазах всей мировой общественности. Тайфуны, наводнения, цунами, засухи, аномальная жара, быстрое таяние ледников, с одной стороны, в результате резких изменений погоды, с другой стороны, становятся аномальными, т. е. необычными.
Конечно, людям, не являющимся специалистами в этой области, нелегко воспринимать и понимать такие климатические изменения. Природные катаклизмы беспокоили их более или менее даже в периоды без резких изменений человеческого общества. Почему потепление климата, происходящее в ближайшие 20-30 лет, беспокоит людей? Как появляются различные слухи о стихийных бедствиях и потеплении климата? Насколько верно то, что глобальное изменение климата — это начало следующего «ледникового периода», а происходит обратное?
Что, если вопросов много, а ответы лежат за пределами человеческого разума и мышления? Если послушать интернет-сайты, статьи, которые постоянно печатаются в газетах, о чем говорится с экранов телевизоров, радиопередачи, то перед глазами воплощается совсем другая картина. Как будто живет в совершенно мирное и мирное время. Кажется, что катастрофы, происходящие в разных регионах нашей планеты, не имеют к нам никакого отношения.
Формирование экологического сознания и культуры молодежи путем объяснения учащемуся сведений о климате и его изменениях в различных видах и формах простым и доступным языком, без излишней суеты, без острых политических и экономических соображений. Обсуждаются понятие климата и погоды, механизм их изменения, объективные и субъективные причины и следствия, международное сотрудничество в рамках глобальных, региональных и национальных территориальных проблем. Кроме того, в нем объясняется, как учащиеся должны вести себя и действовать в эти стрессовые времена.
Главное, что каждый человек, независимо от того, кто он и какой у него социальный статус, может помочь своей повседневной деятельности, направленной на охрану окружающей среды, рациональное использование природных ресурсов, восстановление нарушенных природных комплексов, правильно понимая климатические явления. , принятие осознанных решений. Давайте подумаем о том, как проходит наша повседневная жизнь.
Просыпаясь, мы включаем свет. Затем включаем воду для стирки и газ для приготовления завтрака. Мы пользуемся утюгом, чтобы погладить одежду, включаем фен, чтобы высушить волосы, включаем телевизор, чтобы быть в курсе последних новостей, а также используем множество других устройств, которые не могут представить наш современный образ жизни без таких технических приспособлений. А потом каждое утро мы мчимся на учебу, нам нужно ехать до места назначения на каком-то транспорте, скажем, на автобусе, трамвае, троллейбусе, метро. Тысячи пассажиров, как и мы, пользуются общественным транспортом.
А когда мы возвращаемся из школы, мы включаем телевизор, работаем на компьютере и включаем множество других электроприборов. Электроинструменты работают, пока мы не заснем. Итак, нашу жизнь невозможно представить без электричества. Электричество для наших домов поступает от различных типов электростанций, и для его производства сжигают уголь, нефть и газ. Со временем экономия энергии также поможет сохранить эти ископаемые ресурсы.
Кроме того, повышение эффективности использования электроэнергии также сократит счета, оплачиваемые электросетям. Ведь не зря счета за электроэнергию увеличиваются день ото дня, из-за увеличения объема топлива, сжигаемого для выработки энергии. Наше выживание зависит от нашей взаимосвязанности друг с другом и с природой на планете Земля. На нас возложена ответственная задача по сохранению природы, флоры и фауны и сохранению их для будущего. Мы можем жить без энергии.
Не забывайте, что наше будущее развитие также зависит от производства источников энергии, не наносящих вреда окружающей среде и изменению климата. Проблема, с которой мы сталкиваемся, огромна, но чтобы найти ее решение, мы должны в первую очередь ориентироваться на экономию и чувство ответственности. Мы должны стараться делать самые простые вещи: например, экономно использовать имеющуюся в нашем распоряжении энергию, использовать экологически чистые и эффективные виды энергии.