Filialda “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv kursi darslari o'tildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining “2030-yilgacha Oʻzbekiston Respublikasining “yashil” iqtisodiyotga oʻtishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish boʻyicha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” 2022-yil 2-dekabrdagi PQ-436-son qarori 3-ilovasi bilan tasdiqlangan “Harakatlar rejasi”ning 14-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv kursini joriy yil 26-yanvardan 4-fevralgacha rejalashtirilgan.
Filialda “Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” mavzusidagi maxsus o‘quv kursini malakali professor-o‘qituvchilarni jalb qilgan holda tashkil etildi. Ushbu fandan filial 3-bosqich talabalariga dotsent Z.Bobomuradov tamonidan ma’ruza darslari tashkil etilmoqda, dars jarayonidan lavhalar.
“Iqlim o‘zgarishi va ekologik moslashuv” maxsus kursi o’quv dasturi
Ushbu maxsus kursining o‘quv dasturi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 2-dekabrdagi “2030-yilgacha O‘zbekiston Respublikasining “Yashil” iqtisodiyotga o‘tishiga qaratilgan islohotlar samaradorligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi PQ-436-son qarorida keltirilgan “2030-yilgacha O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va “yashil” o‘sishni ta’minlash bo‘yicha” Harakatlar rejasida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlashga, shuningdek talabalarda iqlim o‘zgarishining sabablari va omillari to‘g‘risida bilim va ko‘nikmalarni shakllantirishga qaratilgan.
Bugungi kunda dunyo boʻyicha tabiatga boʻlgan tabiiy va antropogen taʼsirlarning ortib borish tendensiyasi kuzatilmoqda, natijada biosferaning ekologik holatining oʻzgarishi va iqlim oʻzgarishi vujudga kelmoqda. Iqlim oʻzgarishi, uning barqaror emasligi nafaqat olimlar nigohida, balki butun dunyo jamoatchiligi koʻz oʻngida yorqin aks etmoqda. Ob-havoning keskin oʻzgarishi natijasida yuz berayotgan toʻfonlar, suv toshqinlari, sunamilar bir tomondan qurgʻoqchilik, jazirama issiqlar, muzliklarning jadal erishlari ikkinchi tomondan anomal, yaʼni noodatiy koʻrinishga ega boʻlmoqda.
Shu sohaning mutaxassisi boʻlmagan kishilarga bunday iqlim oʻzgarishlarini idrok etish va tushunish oson emas, albatta. Tabiiy ofatlar keskin oʻzgarishlar boʻlmagan kishilik jamiyati davrlarida ham ozmi-koʻpmi ularni tashvishga solib turgan. Nima uchun aynan keyingi 20-30 yil mobaynida yuz berayotgan iqlim isishi odamlarni xavotirga solib qoʻydi. Tabiiy ofatlar, iqlimning isib ketishi toʻgʻrisidagi turli mish-mishlar qanday yuzaga kelmoqda. Global miqyosda sodir boʻlayotgan iqlim oʻzgarishlar navbatdagi “muz davri” boshlanmoqda, yoinki uning aksi sodir boʻlmoqda degan gaplar qanchalik toʻgʻri?
Savollar koʻp, ammo javoblar inson ongi va tafakkuridan tashqarida joylashgan boʻlsa? Agarda Internet saytlari, roʻznomalarda tinimsiz bosilayotgan maqolalar, teleekranlarda aytilayotgan gaplar, radioeshittirishlarni tinglasangiz, unda butunlay boshqa manzara koʻz oʻngimizda gavdalanadi. Goʻyoki butunlay tinch va halovatli davrda yashayotgandek. Planetamizning turli mintaqalarida sodir boʻlayotgan halokatlarning bizlarga daxli yoʻqdek koʻrinadi.
Iqlim va uning oʻzgarishiga oid turli koʻrinish va shakldagi maʼlumotlarni sodda va ravon tilda, ortiqcha shov-shuvlarsiz, keskin siyosiy va iqtisodiy mulohazalarsiz oʻquvchiga tushintirib berish orqali yoshlarning ekologik ong va madaniyatini shakllantirish. Iqlim va ob-havo tushunchasi, uning oʻzgarish mexanizmi, obyektiv va subyektiv sabablari va oqibatlari hamda global, mintaqaviy va milliy hududiy muammolar doirasidagi xalqaro hamkorlik toʻgʻrisida soʻz yuritiladi. Bundan tashqari, hozirgi xavotirli damlarda oʻquvchilar oʻzlarini qanday tutishlari va qay tarzda harakat qilishlari kerakligi tushuntiriladi.
Asosiysi, har bir inson, u kim boʻlishi va qanday ijtimoiy mavqega ega boʻlishidan qatʼiy nazar, iqlim hodisalarini toʻgʻri anglashi, ongli ravishda toʻgʻri qaror chiqarishi orqali atrof muhitni asrash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va buzilgan tabiat majmualarini qayta tiklashga yoʻnaltirilgan kundalik faoliyatiga koʻmaklashadi. Keling, bir oʻylab koʻraylik, kundalik hayotimiz qanday kechadi?
Biz uygʻongach, chiroqni yoqamiz. Soʻngra yuvinish uchun suvni, nonushta tayyorlash uchun gazni yoqamiz. Kiyimimizni dazmollash uchun dazmoldan, soch quritish uchun fen yoqib turmagimizni toʻgʻrilaymiz, televizorni yoqib soʻnggi yangiliklardan boxabar boʻlamiz, shuningdek, bugungi turmush tarzimizni shu kabi texnik asboblarsiz mutlaqo tasavvur boʻlmaydigan yana boshqa koʻplab anjomlardan foydalanamiz. Keyin esa har tong oʻqishga shoshamiz, koʻzlagan manzilimizga albatta biror transport vositasida, deylik, avtobus, tramvay, trolleybus, metroda borishga toʻgʻri keladi. Bizga oʻxshagan minglab yoʻlovchilar transport vositalaridan foydalanishadi.
Oʻqishdan qaytgach esa yana televizor murvatini buraymiz, kompyuterda ishlaymiz va yana boshqa koʻplab elektr asboblarini ishga solamiz. Biz to uyquga ketguncha elektr bilan ishlaydigan vositalar ishlab turadi. Xullas, hayotimizni elektr energiyasisiz tasavvur qilib boʻlmaydi. Xonadonimizga elektr energiyasi turli koʻrinishdagi elektr stansiyalaridan keladi va uni ishlab chiqarish uchun koʻmir, neft va gaz yoqiladi. Energiyani tejab ishlatish oʻz vaqtida mazkur qazilma boyliklarni ham tejashda qoʻl keladi.
Bundan tashqari, elektr energiyasidan foydalanish samaradorligini oshirish - bu elektr tarmoqlari uchun toʻlanadigan toʻlovlarni ham kamaytiradi. Axir, bejizga elektr energiyasiga toʻlovlar kundan-kunga oshib bormayapti, chunki energiya hosil qilish uchun yoqiladigan yonilgʻilar hajmining ortishi bunga sabab boʻladi. Bizning yashab qolishimiz yer sayyorasining bir-birimiz va tabiat bilan oʻzaro uzviy aloqa bogʻlashimizga bogʻliq. Bizning zimmamizga tabiatni, oʻsimliklar, hayvonot olamini saqlab qolish va kelajak uchun asrashdek masʼuliyatli vazifa yuklangan. Biz energiyasiz yashashishimiz mumkin.
Kelajak taraqqiyotimiz atrof-muhitga va iqlim oʻzgarishiga mutlaqo zarar yekazmaydigan energiya manbalarini ishlab chiqarishga ham bogʻliqligini unutmang. Biz duch kelgan muammo gʻoyat ulkan, ammo unga yechim toppish uchun biz avvalo, tejamkorlikka, masʼuliyat hissini tuyishga yoʻnaltirilgan boʻlishi kerak. Biz eng oddiy narsalarga: masalan, oʻz ixtiyorimizdagi energiyani tejab ishlatishga, energiyaning atrof-muhitga bezarar va samarali turlarini qoʻllashga harakat qilishimiz kerak.

Tashkent State University of Economics Samarkand branch held special training course on "Climate change and environmental adaptation".
14th of the "Action Plan" approved by Appendix 3 of the Decision PQ-436 of December 2, 2022 of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to increase the effectiveness of reforms aimed at the transition of the Republic of Uzbekistan to a "green" economy by 2030" In order to ensure the performance of the tasks specified in the paragraph, a special training course on "Climate change and ecological adaptation" is planned from January 26 to February 4 this year.
A special training course on "Climate change and ecological adaptation" was organized at the branch, involving qualified professors and teachers. Associate professor Z.Bobomuradov is organizing lectures on this subject for the 3rd level students, videos from the lesson process.
Curriculum of the special course "Climate change and ecological adaptation".
The curriculum of this special course is based on the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 2, 2022 "On measures to increase the effectiveness of reforms aimed at the transition of the Republic of Uzbekistan to the "Green" economy by 2030". To ensure the implementation of the tasks specified in the Action Plan "On the transition to a "green" economy and ensuring "green" growth in the Republic of Uzbekistan until 2030", as well as climate change among students aimed at forming knowledge and skills about the causes and factors of change.
Today, there is an increasing trend of natural and anthropogenic influences on nature around the world, as a result of which changes in the ecological state of the biosphere and climate change occur. Climate change and its instability are clearly reflected not only in the eyes of scientists, but also in the eyes of the entire world public. Typhoons, floods, tsunamis, droughts, heatwaves, rapid melting of glaciers, on the one hand, as a result of sudden weather changes, on the other hand, are becoming anomalous, i.e., unusual.
Of course, it is not easy for people who are not experts in this field to perceive and understand such climate changes. Natural disasters worried them more or less even in the periods of human society without drastic changes. Why is the climate warming happening in the next 20-30 years worried people? How are various rumors about natural disasters and climate warming emerging? How true is it that global climate change is the beginning of the next "ice age" and the opposite is happening?
What if there are many questions, but the answers lie outside the human mind and thinking? If you listen to Internet sites, articles that are constantly printed in newspapers, what is said on TV screens, and radio broadcasts, then a completely different picture is embodied before our eyes. As if living in a completely peaceful and peaceful time. It seems that the catastrophes happening in different regions of our planet have nothing to do with us.
Forming the ecological consciousness and culture of young people by explaining to the student the information about the climate and its changes in various forms and forms in a simple and fluent language, without excessive fuss, without sharp political and economic considerations. The concept of climate and weather, the mechanism of its change, objective and subjective causes and consequences, and international cooperation within the framework of global, regional and national territorial problems are discussed. In addition, it explains how students should behave and act in these stressful times.
The main thing is that every person, regardless of who he is and what kind of social status he has, can help his daily activities aimed at protecting the environment, rational use of natural resources, and restoration of damaged natural complexes by correctly understanding climate phenomena, making conscious decisions. Let's think about how our daily life goes.
When we wake up, we turn on the light. Then we turn on water for washing and gas for cooking breakfast. We use an iron to iron our clothes, turn on a hair dryer to dry our hair, turn on the TV to catch up on the latest news, and also use many other devices that cannot imagine our modern lifestyle without such technical devices. And then every morning we rush to study, we have to go to our intended destination by some means of transport, let's say a bus, tram, trolleybus, subway. Thousands of commuters like us use public transportation.
And when we come back from school, we turn on the TV, work on the computer, and turn on many other electrical devices. Electric tools work until we fall asleep. So, our life cannot be imagined without electricity. Electricity for our homes comes from various types of power plants, and coal, oil, and gas are burned to produce it. In time, saving energy will also help save these fossil resources.
In addition, improving the efficiency of electricity use will also reduce the bills paid to the electricity grid. After all, it is not for nothing that electricity bills are increasing day by day, because of the increase in the volume of fuels burned to generate energy. Our survival depends on our interconnectedness with each other and with nature on planet earth. We are entrusted with the responsible task of preserving nature, flora and fauna and preserving it for the future. We can live without energy.
Do not forget that our future development also depends on the production of energy sources that do not harm the environment and climate change. The problem we face is enormous, but to find a solution to it, we must first be focused on economy and a sense of responsibility. We should try to do the simplest things: for example, to use the energy at our disposal sparingly, to use environmentally friendly and efficient forms of energy.