«Yashil makon» millionlab daraxt ekishgina emas, balki to'g'ri joyga ekish va parvarish qilish hamdir.
Mamlakatimiz Prezidenti SH.M.Mirziyoevning tashabbaslari bilan ilgari surilgan „Yashil makon“ umummilliy loyihasini qo'llab-quvvatlagan holda TDIU Samarkand filiali QXI 122 guruh talabalari mazkur loyihaga o'z hissalarini qo'shish uchun joylarda maxsus daraxtlar ekish ishlarini tashkillashtirishmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev raisligida 2021-yil 2-noyabrda o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida belgilangan ustuvor vazifalardan kelib chiqib, mamlakatimizda “Yashil makon” umummilliy loyihasi asosida, Joriy yil 28-noyabr kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali "Oziq-ovqat va qishloq xoʻjalik iqtisodiyoti" kafedrasining professor-oʻqituvchilari hamda talabalar bilan birgalikda Zarafshon magistral tizimi boshqarmasiga qarashli o'rta zarafshon trakti “Oq-Qoradaryo” suv to'g'oni hududiga 300 dona mevali daraxt (300 dona o'rik) ko'chati ekildi.
Daraxtlar hududning iqlim sharoitidan kelib chiqib, bog'lar hosil qilish va ko'kalamzorlashtirishni nazarda tutgan holda tanlab olindi. Endi ular agrotexnik talablar asosida parvarish qilinadi, mineral va organik o'g'itlar bilan oziqlantirilib, zararkunandalardan himoya qilib boriladi. Barchangizni mazkur loyihada ishtirok etish va xissasini kushishlari uchun chorlab qolamiz.
Eslatib utamiz, “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish, mazkur loyiha doirasida yiliga 200 mln. tup daraxt va buta ko'chatlarini ekish belgilangan edi. Bunday keng ko'lamli tashabbusning amalga oshirilishi natijasida shaharlarimizdagi yashil maydonlar hududi hozirgi 8 foizdan 30 foizga oshiriladi.

Студенты нашего филиала посадили саженцы плодовых деревьев в рамках ...
Студенты Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета посадили саженцы плодовых деревьев в рамках инициативы «Зеленое пространство».
«Зеленое пространство» — это не только посадка миллионов деревьев, но и посадка и уход за правильным местом.
В поддержку общенационального проекта «Зеленое пространство», продвигаемого по инициативе Президента нашей страны Ш.М.Мирзиёева, студенты группы ЦЭ 122 Самаркандского филиала ТГЭУ организуют специальные работы по посадке деревьев, чтобы внести свой вклад в этот проект. В частности, Президент Республики Узбекистан Ш.М. Исходя из приоритетов, установленных на совещании видеоселекторов, состоявшемся 2 ноября 2021 года под председательством Мирзиёева, на основе общенационального проекта «Зеленое пространство» в нашей стране, 28 ноября текущего года, Ташкентский государственный экономический университет, г. Самарканд Филиал «Экономика продовольствия и сельского хозяйства» 300 саженцев плодовых деревьев (300 абрикосов) посажены в районе водохранилища «Ак-Корадарья» в среднем Зерафшанском тракте, принадлежащем Зерафшонскому отделению автомобильных дорог, совместно с профессорами и преподавателями кафедры и студенты.
Деревья подбирались исходя из климатических условий местности, с учетом создания садов и ландшафтного дизайна. Сейчас за ними ухаживают согласно агротехническим требованиям, подкармливают минеральными и органическими удобрениями, защищают от вредителей. Приглашаем всех принять участие и внести свой вклад в этот проект.
Напоминаем, что реализация нацпроекта «Зеленое пространство» в рамках этого проекта обойдется в 200 миллионов долларов в год. Планируется посадка деревьев и кустарников. В результате реализации столь масштабной инициативы площадь зеленых насаждений в наших городах будет увеличена с нынешних 8 процентов до 30 процентов.