Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida “Jaholatga qarshi ma’rifat asosida yoshlarni aqidaparastlik oqimlaridan saqlash” mavzusida ma’rifiy tadbir bo'lib o'tdi.
Joriy yil 7-noyabr kunida bo'lib o'tgan ushbu tadbirda, yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktorning birinchi o‘rinbosari -  X.I.Turdibekov, talabalar orasida ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlash bo'yicha direktor maslahatchisi - Kurbanov Gayrat Mamatkulovich, Boymurodov Sohibnazar – Samarqand viloyat hokimligining “Diniy ishlar qo’mita rahbari”, B.Baxodirov– Filial yoshlar yetakchisi, professor-o'qituvchilar, tyutorlar hamda talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirni  TDIU SF direktor o’rinbosari X.I.Turdibekov – kirish so‘zi bilan ochdi. O‘zbekiston kelajagi buyuk davlat hisoblanib, malum bir rivojlanish bosqichlarini boshidan otkazgan. Mana shu vaqt davomida bu yurtga yaxshi g’oyalar bilan birga salbiy g’oyalar ham kirib keldi. Bunday salbiy va buzg’unchi g’oyalarga diniy ekstrimizm, terrorizm kabilar kiradi. Har qanday ekstremistik va terroristik faoliyatning mohiyati o‘zgalar ustidan hukmronlikka yoxud mavjud siyosiy-mafkuraviy, ijtimoiy-iqtisodiy tartibotga qarshi zo‘ravonlik, daxshat solish, jismoniy kuch ishlatish orqali o‘zgalarning g‘arazli maqsadlariga erishishdan iboratdir. Diniy ekstremizm va xalqaro terrorizmning Markaziy Osiyo mintaqasi xavfsizligiga solayotgan zamonaviy tahdidi, terrorizmga qarshi kurashishda fuqarolarning ma’naviy va huquqiy madaniyatini oshirishni talab qilmoqda. Terrorizm tom ma’noda jaholatdir. Buzg‘unchi g‘oyalarga asoslangan xalqaro terrorizm va uning har qanday ko‘rinishi kishilik jamiyatining o‘tmishida ham, bugunida ham butun xalqlar boshiga og‘ir kulfatlar yog‘dirmoqda. Har yili uning tajovuzidan mingdan ortiq begunoh kishilar qurbon bo‘lmoqda, jamiyat rivojlanishi ayrim davlatlar, mintaqalar va insoniyat sivilizatsiyasining taraqqiyotiga jiddiy tahdid solmoqda va tarqalishi ham ekstremizm va terrorizmning jahon miqyosida keng ko‘lamda avj olishiga sabab bo’layotgani aytib o‘tdi va so‘z navbatini Samarqand viloyat hokimligi “Diniy ishlar boshqarmasi boshlig’iga” berdi.
S.Boymurodov o‘z ma’ruzasini “Ekstremizmni salbiy oqibatlari”  mavzusidagi video rolikni namoyish etgandan keyin boshladi – Ekstremizm va terrorizm insoniyat bilan birga XXI asrga kirib kelgan eng xavfli ijtimoiy illatlardan biriga aylandi. Ekstremizm bag’rikenglik, rang-baranglik va hamfikrlilikni rad etishi bilan mamlakat taraqqiyoti va fuqarolararo hamjihatlikka raxna solayotganligi. Aqidaparastlar nafaqat ijtimoiy hayotning siyosiy, iqtisodiy yoki madaniy sohalariga zarar etkazadilar, balki jamiyatga ommaviy tarzda psixologik bosim o’tkazib, eng mudhish shakllardagi zo’ravonlik va agressivlik mafkurasini yoyadilar. Shu nuqtai-nazardan, jamiyatda diniy asosda nizolar chiqishiga yo'l qo'ymaslik, dinni siyosiylashtirish va soxtalashtirish orqali mamlakatdagi ijtimoiy barqarorlikni izdan chiqarishga qaratilgan har qanday harakatning oldini olish davlat va jamiyatning oldida turgan hayotiy muhim masalalardan biri hisoblanadi. Bugungi kunda ekstremizm va terrorizm alohida mamlakatlarning milliy xavfsizligi va umuman jahon hamjamiyatiga jiddiy tahdid uyg'otayotgan omilga aylandi. Umumbashariy muammoga aylangan ekstremizm va terrorizmni jahon hamjamiyati faqat birgalikda, turli tor geosiyosiy manfaatlardan voz kechgan holda harakat qilibgina enga olishi mumkinligi aksariyat davlatlar tomonidan tan olingan ayni haqiqatdir.
Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoev ham bu masala yuzasidan: “Ayni vaqtda dunyoning ba’zi mintaqalarida yuzaga kelgan notinch vaziyat aholi migratsiyasi kuchayishiga, bu esa, o’z navbatida, terrorizm va ekstremizmning tarqalishiga hamda ularning global muammolardan biriga aylanishiga olib kelmoqda. Bunday vaziyatda milliy davlatchiligimiz, mustaqilligimiz, aholimizning tinch va osoyishta hayoti va xavfsizligimizni saqlash biz uchun eng ustuvor vazifaga aylanib bormoqda” deb so’zlaganlar.
Ta’kidlash joizki, turli ekstremistik va terroristik tashkilotlar Markaziy Osiyo davlatlaridagi ijtimoiy-siyosiy vaziyatni izdan chiqarishga qaratilgan faoliyatini davom ettirmoqda. Shu nuqtai-nazardan, muhtaram Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoev jahon hamjamiyati e'tiborini Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni ta'minlash maqsadida amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash, terrorizm va ekstremizm, transmilliy jinoyatchilik va narkotrafik tahdidlariga qarshi samarali kurashishni BMT preventiv diplomatiya usullaridan foydalangan holda, shuningdek, MDH, ShHT, EXHT va boshqa nufuzli xalqaro hamda mintaqaviy tuzilmalar mexanizmlari doirasida ta’minlash mumkin ekaniga, xavfsizlikka tahdidlarni “o’ziniki va o’zgalarniki” deb ajratishdan voz kechish, “yaxlit xavfsizlik” tamoyiliga amalda rioya qilish zarurligiga qaratmoqda. Ekstremizm va terrorizm illatining so’nggi paytlarda tobora kuchayib borayotgani mazkur muammoning naqadar dolzarb ekanini ko’rsatayotgani to’g’risida ma’lumot berdi.
Diniy eksremizmning salbiy oqibatlari, Suriya va Iroq davlatlaridagi urush harakatlariga aldanib jalb etilgan vatandoshlarimizning ayanchli qismatiga bag‘ishlangan videorolik namoyish etildi.
G’.Kurbonov – tadbir so’ngida - zamonaviy dunyoda ekstremizmga qarshi kurash va ogohlik eng birinchi o’rinda e’tibor qaratilishi kerak bo’lgan jihatlardan biri hisoblanadi. Yoshlarimiz bugungi kunda g’araz niyatli kishilar qo’liga tushsa juda kuchli qurolga aylanishi mumkin. Ijtimoiy tarmoqlar va internet orqali ekstremistik ma’lumotlarni yoshlar o’rtasida tarqalishiga bog’liq jinoyatlar ko’p yoritilmoqda. Tafsilotlarga e’tibor bersangiz, bir qarashda ahamiyatsiz deb bilingan kichik ma’lumotlar kishilarga ma’naviy, ruhiy zarar yetkazayapti. Ko’ngilsizliklarning oldini olish uchun har bir kishi o’zi uchun shaxsiy va oilaviy jamoaviy xavfsizligi haqida umumiy ma’lumotga ega bo’lishi kerak. Internet texnologiyalarining hozirgi rivojlanish davrida esa bizlarning va yoshlarimizning xavfsizligi nafaqat kattalar, balki bolalarga ham mukammal o’rgatilishi kerak bo’lgan soha bo’lib qolmoqda.

В филиале проведено воспитательное мероприятие на тему «Защита молодежи ...
В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета состоялось просветительское мероприятие на тему «Защита молодежи от фанатизма на основе просвещения против невежества».
На данном мероприятии, которое состоялось 7 ноября текущего года, выступили первый заместитель директора по делам молодежи и духовно-просветительской работе – Х.Курбанов Гайрат Маматкулович, Боймуродов Сохибназар – «руководитель комитета по делам религий» Самаркандского областного правительства, Участвовали Б. Баходиров - лидер молодежи отделения, профессора, преподаватели, тьюторы и студенты.
Мероприятие открыл заместитель директора ТДИУ СФ Турдибеков Х.И.- со вступительной речью. Узбекистан считается великой страной будущего и прошел определенные этапы развития. За это время вместе с хорошими идеями в нашу страну проникли и негативные идеи. К таким негативным и деструктивным идеям относятся религиозный экстремизм и терроризм. Суть любой экстремистской и террористической деятельности заключается в достижении чужих злонамеренных целей путем применения насилия, запугивания и физической силы против господства других или существующего политико-идеологического, социально-экономического строя. Современная угроза безопасности Центральноазиатского региона со стороны религиозного экстремизма и международного терроризма требует повышения нравственно-правовой культуры граждан в борьбе с терроризмом. Терроризм – это буквально невежество. Международный терроризм, основанный на подрывных идеях, и все его проявления ложатся тяжелым бременем на головы всех народов как в прошлом, так и в настоящее время. Ежегодно от его агрессии погибает более тысячи невинных людей, развитие общества серьезно угрожает прогрессу отдельных стран, регионов и человеческой цивилизации, а его распространение также вызывает рост экстремизма и терроризма в глобальном масштабе. областной хокимият передал свою очередь «начальнику отдела по делам религий».
Свою лекцию С. Боймуродов начал с показа видеоролика на тему «Негативные последствия экстремизма» - Экстремизм и терроризм стали одним из самых опасных социальных зол, вошедших в 21 век вместе с человечеством. Тот факт, что экстремизм отвергает толерантность, разнообразие и единодушие, подрывает развитие страны и межгражданскую солидарность. Фанатики не только наносят ущерб политической, экономической или культурной сферам общественной жизни, но и в массовых масштабах оказывают психологическое давление на общество, распространяют идеологию насилия и агрессии в самых страшных формах. С этой точки зрения одной из насущных задач, стоящих перед государством и обществом, является недопущение религиозных конфликтов в обществе, недопущение любых движений, направленных на подрыв социальной стабильности в стране путем политизации и фальсификации религии. Сегодня экстремизм и терроризм стали серьезной угрозой национальной безопасности отдельных стран и мирового сообщества в целом. Признанным большинством стран фактом является то, что экстремизм и терроризм, ставшие всеобщей проблемой, могут быть преодолены мировым сообществом только совместными усилиями, отказом от различных узких геополитических интересов.
Президент Ш.М.Мирзиёев также сказал по этому поводу: «В то же время неспокойная ситуация в некоторых регионах мира приводит к увеличению миграции населения, что, в свою очередь, ведет к распространению терроризма и экстремизма и их становится одной из глобальных проблем. В такой ситуации сохранение нашей национальной государственности, независимости, мирной и мирной жизни и безопасности нашего населения становится для нас высшим приоритетом.
Следует отметить, что различные экстремистские и террористические организации продолжают свою деятельность, направленную на дестабилизацию общественно-политической обстановки в странах Центральной Азии. В этой связи уважаемый Президент Ш.М.Мирзиёев обратил внимание мировой общественности на дальнейшее укрепление практического сотрудничества в целях обеспечения безопасности и стабильности в Центральной Азии, эффективной борьбы с угрозами терроризма и экстремизма, транснациональной преступности и наркобизнеса. контрабанды, используя методы превентивной дипломатии ООН, также акцентирует внимание на том, что она может быть обеспечена в рамках механизмов СНГ, ШОС, ОБСЕ и других влиятельных международных и региональных структур, на необходимости отказа от разделения безопасности угрозы на «свою и чужую», и соблюдать на практике принцип «всеобъемлющей безопасности». Тот факт, что зло экстремизма и терроризма в последнее время все больше растет, дает информацию о том, насколько актуальна эта проблема.
Был показан видеоролик, посвященный негативным последствиям религиозного экстремизма, плачевной судьбе наших соотечественников, обманом втянутых в войну в Сирии и Ираке.
Г.Курбанов – в завершение мероприятия – борьба с экстремизмом и информированностью в современном мире – один из аспектов, на который следует обратить внимание в первую очередь. Сегодня наша молодежь может стать очень мощным оружием, если попадет в руки злонамеренных людей. Широко освещаются преступления, связанные с распространением экстремистской информации среди молодежи через социальные сети и Интернет. Если обращать внимание на детали, то мелкая информация, считающаяся незначительной на первый взгляд, наносит моральный и духовный ущерб людям. Во избежание разочарований каждый должен иметь общую информацию о личной и семейной коллективной безопасности. В современный период развития интернет-технологий безопасность нас и нашей молодежи остается областью, которой необходимо в совершенстве учить не только взрослых, но и детей.