Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali korrupsiyaga qarshi kurashish “Komplayens Nazorat” tizimi boshqarish bo’limi tomonidan tadbir o’tkazildi.
Joriy yilning 20 oktabr kuni sirtqi bo’lim boshlig’i G'.T. Yuldashev va filiali korrupsiyaga qarshi kurash “Komplayens” nazorat bo'limi bosh mutahassisi A.A.Axmedov 3-bosqich sirtqi bo’lim talabalari bilan tadbir o’tkazishdi.
Tadbirning asosiy maqsadi: Oliy o’quv yurti Kengashi tomonidan tasdiqlangan korrupsiyaga qarshi kurashish dasturi (siyosati), “Komplayens nazorat” tizimini yo’lga qo’yish bo’yicha me'yoriy hujjatlar to’plami bilan talabalarni tanishtirish bo’ldi. Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo’linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyani oldini olish huquqbuzarlikni o’z vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni o’tkazish korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash ekanligini talabalarga tushuntirildi.
Talabalar tadbir davomida O’zbekiston Respublikasi jinoyat kodeksining 210,211,212- moddalarining mohiyati va dispozitsiyasi bilan xam tanishtirildi. Ularga jinoyat protsessida “aktiv” va “passiv” protsess subyektlari to’g’risida misollar yordamida tushuntirildi. Tug’ilish mumkin bo’lgan savollar bilan filial korrupsiya qarshi kurash “Komplayens nazorat” bo’limiga shaxsan, yoki axborot orqali anonim murojaat etishlari mumkinligi uqtirildi.

An event was held at the branch by the ...
The event was held by the "Compliance Control" anti-corruption management department of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.
On October 20 of this year, the head of the part-time department G'.T. Yuldashev and the chief specialist of the anti-corruption control department "Compliance" A.A. Akhmedov held an event with the students of the 3rd level part-time department.
The main goal of the event was to familiarize students with the anti-corruption program (policy) approved by the Council of the Higher Education Institution, and the set of regulatory documents for establishing the "Compliance Control" system. In particular, it was explained to the students that forming a zero-tolerance attitude against corruption in the management of the branch and its structural units, preventing corruption, timely detection of the offense, prevention, preventive measures and ensuring the inevitability of responsibility for the commission of a corrupt offense.
During the event, students were introduced to the nature and disposition of articles 210, 211, 212 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. It was explained to them about the "active" and "passive" subjects of the criminal process using examples. With possible questions, they can contact the branch anti-corruption "Compliance control" department personally or anonymously through information.