Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida III bosqich sirtqi bo'lim talabalari bilan korrupsiyaga qarshi kurashish mavzusida uchrashuv o'tkazildi.
Joriy yilning 12 oktabr kuni filial sirtqi bo'lim boshligi G.T. Yuldashev va filial korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens» nazorat bo'limi bosh mutaxassisi A.A.Axmedov 3-kurs sirtqi bo'lim talabalari bilan tadbir utkazishdi.
Tadbirning asosiy maqsadi, oliy o'kuv yurti Kengashi tomonidan tasdiklangan korrupsiyaga karshi kurashish DASTURi (siyosati), “Komplaens nazorat” tizimini yo'lga qo'yish bo'yicha me'yoriy hujjatlar to'plami bilan talabalarni tanishtirish bo'ldi. Xususan, filial rahbariyati va uning tarkibiy bo'linmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik munosabatini shakllantirish, korrupsiyani oldini olish, huquqbuzarlikni o'z vaqtida aniqlash, oldini olish, profilaktik tadbirlarni o'tkazish, korrupsiyaviy huquqbuzarlikni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligini ta'minlash ekanligi talabalarga tushuntirildi.
Talabalar tadbir davomida O'zbekiston Respublikasi jinoyat Kodeksining 210, 211, 212 moddalarining mohiyati va dispozisiyasi bilan xam tanishtirildi. Ularga jinoyat protsessida «aktiv» va «passiv» prosess subyektlari to'grisida misollar yordamida tushuntirildi.
tug'ilishi mumkin bol'gan savollar bilan filial korrupsiyaga qarshi kurash «Komplaens nazorat» bo'limiga shaxsan, yoki murojaat bot orqali anonim murojaat etishlari mumkinligi o'rgatildi.

Состоялась встреча на тему борьбы с коррупцией со студентами заочного отделения III ступени Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
12 октября с.г. начальник заочного отдела филиала Г.Т. Юлдашев и Ахмедов А.А., главный специалист отраслевого отдела антикоррупционного контроля «Комплаенс», провели мероприятие со студентами 3 курса заочного отделения.
Основной целью мероприятия было ознакомление студентов с Антикоррупционной ПРОГРАММОЙ (политикой), утвержденной Советом вуза, комплектом нормативных документов по созданию системы «Комплаенс-контроль». В частности, студентам было разъяснено, что необходимо формировать отношение нетерпимости к коррупции у руководства филиала и его структурных подразделений, не допускать коррупции, своевременно выявлять и предотвращать нарушения, проводить профилактические мероприятия, обеспечить неотвратимость ответственности за совершение коррупционного правонарушения.
В ходе мероприятия студенты были ознакомлены с сущностью и диспозицией статей 210, 211, 212 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Им было разъяснено об «активных» и «пассивных» субъектах уголовного процесса с помощью примеров.
С возможными вопросами филиал может обращаться в антикоррупционный отдел «Комплаенс-контроля» лично или анонимно через бот-приложение.