TDIU Samarqand filialida “ERASMUS+” dasturi AgroDev (Sifatli qishloq xo'jaligi va oziq ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish tarmoqlari barqarorligini qo'llab-quvvatlashga qaratilgan oliy ta'limni rivojlantirish) loyihasi doirasida Global GAP standartlari bo'yicha davom etayotgan seminar trening bugun yakunlandi.
Seminar – treningning navbatdagi kunida «GLOBAL G.A.P.» xalqaro standartining talablari, mohiyati va dolzarbligi yuzasidan seminar ishtirokchilariga batafsil ma'lumotlar berildi. Jumladan, mazkur xorijiy standartni amaliyotga joriy etishning afzalliklari, hamda qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchi va eksport qiluvchilarga mazkur standartni sertifikatlashtirish jarayonlarida belgilangan me'yorlarga amal qilinishi muhimligi alohida ta'kidlab o'tildi. Mazkur standart sifat menejmenti bo'yicha bir qator tamoyillarga asoslangan bo'lib, bu tamoyillarga mijozga moslashib ish tutish, bosh rahbariyatni rag'batlantirish va jalb qilishlik, jarayonli yondashuv va sifat menejmenti tamoyillarini doimiy takomillashtirish kiradi hamda mijozlar tomonidan yuqori sifatli tovarlar va xizmatlar olinishini kafolatlab, kompaniyalar foyda olishiga yordam beradi.
Bugungi kunda O'zbekistonda yetishtirilayotgan qishloq xo'jaligi mahsulotlari eksport xajmini yanada oshirish, tashqi bozorni diversifikasiyalash hamda raqobatbardoshlik darajasini yanada oshirishda ushbu standartni amaliyotga joriy qilish muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, iste'molchilarni sifatsiz, shu bilan birga fuqarolarning haë-ti, sog'lig'i va mol-mulkiga xavf tug'diruvchi, atrof-muhitga zarar yetkazuvchi ŭzaro almashinuvchanlik va moslashuvchanlik talablarini ŭlchash uslublari hamda yërliqlash qoidalari birliligini ta'minlamaĭdigan mahsulotlardan himoyalaydi.
Prezidentimizning 2018-yil 20-dekabr kungi “Eksportga ko'maklashish va uni rag'batlantirishni kuchaytirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi Qarori ijrosini ta'minlash uchun ushbu standartni ta'lim jarayonida kengroq o'rgatish bo'lajak yosh kadrlarni zamon talablariga mos kadr bo'lib etishtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

The seminar-training held within the framework of the "ERASMUS+" ...
The ongoing seminar training on Global GAP standards within the framework of the "ERASMUS+" program AgroDev (Development of higher education aimed at supporting the stability of quality agricultural and food production industries) project at TDIU Samarkand branch ended today.
Seminar - on the next day of training "GLOBAL G.A.P." The participants of the seminar were given detailed information about the requirements, essence and relevance of the international standard. In particular, the advantages of putting this foreign standard into practice, as well as the importance of following the established norms in the processes of certification of this standard to producers and exporters of agricultural products, were highlighted. This standard is based on a number of principles of quality management, which include customer orientation, motivation and involvement of senior management, process approach and continuous improvement of quality management principles, and ensuring that customers receive high quality goods and services. , helps companies make profits.
Implementation of this standard is important for further increasing the export volume of agricultural products produced in Uzbekistan today, diversifying the foreign market and increasing the level of competitiveness. It also protects consumers from low-quality products that do not meet the requirements of interchangeability and flexibility, measurement methods, and placement rules that pose a threat to citizens' lives, health, and property, and harm the environment. .
In order to ensure the implementation of the Decision of the President of December 20, 2018 "On Measures to Support Export and Strengthen its Promotion", this standard will be widely taught in the educational process to future young personnel. It is important to train the staff to meet the requirements of the time.
At the end of the seminar, certificates were handed over to all actively participating professors and teachers.