TDIU Samarqand filialida “ERASMUS+” dasturi AgroDev (Sifatli qishloq xo'jaligi va oziq ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish tarmoqlari barqarorligini qo'llab-quvvatlashga qaratilgan oliy ta'limni rivojlantirish) loyihasi doirasida Global GAP standartlari bo'yicha davom etayotgan seminar trening bugun yakunlandi.
Seminar – treningning navbatdagi kunida «GLOBAL G.A.P.» xalqaro standartining talablari, mohiyati va dolzarbligi yuzasidan seminar ishtirokchilariga batafsil ma'lumotlar berildi. Jumladan, mazkur xorijiy standartni amaliyotga joriy etishning afzalliklari, hamda qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchi va eksport qiluvchilarga mazkur standartni sertifikatlashtirish jarayonlarida belgilangan me'yorlarga amal qilinishi muhimligi alohida ta'kidlab o'tildi. Mazkur standart sifat menejmenti bo'yicha bir qator tamoyillarga asoslangan bo'lib, bu tamoyillarga mijozga moslashib ish tutish, bosh rahbariyatni rag'batlantirish va jalb qilishlik, jarayonli yondashuv va sifat menejmenti tamoyillarini doimiy takomillashtirish kiradi hamda mijozlar tomonidan yuqori sifatli tovarlar va xizmatlar olinishini kafolatlab, kompaniyalar foyda olishiga yordam beradi.
Bugungi kunda O'zbekistonda yetishtirilayotgan qishloq xo'jaligi mahsulotlari eksport xajmini yanada oshirish, tashqi bozorni diversifikasiyalash hamda raqobatbardoshlik darajasini yanada oshirishda ushbu standartni amaliyotga joriy qilish muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, iste'molchilarni sifatsiz, shu bilan birga fuqarolarning haë-ti, sog'lig'i va mol-mulkiga xavf tug'diruvchi, atrof-muhitga zarar yetkazuvchi ŭzaro almashinuvchanlik va moslashuvchanlik talablarini ŭlchash uslublari hamda yërliqlash qoidalari birliligini ta'minlamaĭdigan mahsulotlardan himoyalaydi.
Prezidentimizning 2018-yil 20-dekabr kungi “Eksportga ko'maklashish va uni rag'batlantirishni kuchaytirish chora-tadbirlari to'g'risida”gi Qarori ijrosini ta'minlash uchun ushbu standartni ta'lim jarayonida kengroq o'rgatish bo'lajak yosh kadrlarni zamon talablariga mos kadr bo'lib etishtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Сегодня в Самаркандском филиале TDIU завершился текущий семинар-тренинг по стандартам Global GAP в рамках проекта программы «ERASMUS+» AgroDev (Развитие высшего образования, направленного на поддержку стабильности качества сельскохозяйственной и пищевой промышленности).
Семинар - на следующий день обучения "GLOBAL G.A.P." Участникам семинара была дана подробная информация о требованиях, сути и актуальности международного стандарта. В частности, были выделены преимущества применения данного зарубежного стандарта на практике, а также важность соблюдения установленных норм в процессах сертификации данного стандарта производителями и экспортерами сельскохозяйственной продукции. Этот стандарт основан на ряде принципов управления качеством, которые включают ориентацию на клиента, мотивацию и участие высшего руководства, процессный подход и постоянное совершенствование принципов управления качеством, а также обеспечение того, чтобы клиенты получали товары и услуги высокого качества. прибыль.
Внедрение данного стандарта важно для дальнейшего увеличения объема экспорта сельскохозяйственной продукции, производимой в Узбекистане сегодня, диверсификации внешнего рынка и повышения уровня конкурентоспособности. Он также защищает потребителей от некачественной продукции, не соответствующей требованиям взаимозаменяемости и универсальности, методов измерения и правил размещения, представляющей угрозу жизни, здоровью и имуществу граждан, наносящей вред окружающей среде.
В целях обеспечения реализации Постановления Президента от 20 декабря 2018 года «О мерах по поддержке экспорта и усилению его продвижения» данный стандарт будет широко преподаваться в учебном процессе будущим молодым кадрам. персонала, отвечающего требованиям времени.
По окончании семинара всем активно участвующим профессорам и преподавателям были вручены сертификаты.