• 1976 – 1978 yy. - Harbiy xizmatni o‘tagan
• 1992 - 1994 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti iqtisodiyot va menejment kafedrasi o‘qituvchisi
• 1994 - 1997 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti iqtisodiyot va menejment kafedrasi dotsenti
• 1997 - 1998 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti iqtisodiyot fakulteti o‘quv ishlari bo‘yicha dekan o‘rinbosari
• 1998 - 2004 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti iqtisodiyot fakulteti dekani
• 2004 - 2006 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti qishloq xo‘jalik iqtisodiyoti va boshqaruv kafedrasi dotsenti
• 2006 - 2015 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti qishloq xo‘jalik iqtisodiyoti va boshqaruv kafedrasi mudiri
• 2015 - 2019 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti agroiqtisodiyot va marketing kafedrasi  mudiri
• 2019  y. - h.v. - Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali direktori
Kafedra dotsenti
Ibragimov G‘ayrat Ablaqulovich
Tamomlagan: 2001 y. Samarqand qishloq xoʻjalik instituti (kunduzgi)
2003 y. Samarqand qishloq xoʻjalik instituti (magistratura)
Ma’lumoti bo‘yicha mutaxassisligi: menejment, qishloq xoʻjaligi iqtisodiyoti
Ilmiy darajasi: Iqtisod fanlari boʻyicha PhD
Ilmiy unvoni: kafedra dotsenti
1997-2001 yy.- Samarqand qishloq xoʻjalik instituti talabasi (bakalavr)
2001-2003 yy.- Samarqand qishloq xoʻjalik instituti talabasi (magistr)
2002-2005 yy.- Samarqand qishloq xoʻjalik instituti iqtisodiyot fakulteti dekanati katta nazoratchisi
2005-2016 yy.  -  Samarqand qishloq xoʻjalik instituti Qishloq xoʻjalik iqtisodiyoti va boshqaruv (Qishloq xoʻjaligida menejment) kafedrasi assistenti
2016-2018 yy.  -  Samarqand qishloq xoʻjalik instituti Qishloq xoʻjaligida menejment kafedrasi katta oʻqituvchisi
2018-2019 yy  -  Samarqand veterinariya medisinasi instituti Agroiqtisodiyot va buxgalteriya hisobi kafedrasi katta oʻqituvchisi
2019-2020 yy  -  Samarqand veterinariya medisinasi instituti Chorvachilikda iqtisodiy samaradorlik va buxgalteriya hisobi kafedrasi katta oʻqituvchisi
2020-2021 yy  -  Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi iqtisodiyoti” kafedrasi assistenti
2021-2023 yy  -  Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi iqtisodiyoti” kafedrasi katta oʻqituvchisi
2023 y. – h.v.  -  Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Yashil iqtisodiyot va barqaror biznes” kafedrasi dosenti v.b.
2023 y. – h.v.    -  Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Iqtisodiyot fakulteti dekani
Katta o'qituvchi
Faoliyat yo‘nalishlari:
2017 yil Samarqand iqtisodiyot va servis institutining “Marketing” yo‘nalishida magistratura bosqichini tamomlagan. Hozirda “Tovar va mahsulotlar sotish siyosatini optimallashtirish yo‘llari” mavzuida (PhD) ilmiy tadqiqot ishlarini davom etdirmoqda.
2016 yil “Tovar va mahsulot sotishni siyosatini optimallashtirish” 2017 yil “Marketingovaya konsepsiya formirovaniya natsionalnogo turisticheskogo brenda na sovremennom etape” ilmiy risolalari chop etilgan.
O‘zbekiston Respublikasida ilk nodavlat teletarmoq Samarqand STV teleradiokompaniyasining muxbiri sifatida “Samarqand”, “Ogohlik davr talabi”, “Giyohvandlik umr zavoli”, “Qilmish qidirmish” , “Achchiq qismat” kabi xujjatli filmlar muallifi. Mutaxasisligi Marketing bo‘yicha Germaniyaning Ganover shaxrida, Rossiyaning Moskva shahrida, Turkiyaning Gaziantep hamda Tojikistonning Dushanbe shaharlarida bo‘lib o‘tgan xalqaro ko‘rgazma va o‘qishlarda ishtirok etib malaka oshirgan.
Hozirda nemis tili, rus tili, fors tillarida mukammal so‘zlasha oladi. Kamolot Yo.I.X Samarqand viloyati tashkil etgan viloyat tanlovida 2011 yil  “ Eng yaxshi notik” nominatsiyasi golibi, 2012 yil “Yilning eng yaxshi boshkaruvchi sardori” nominatsiyasi golibi.
Mikroiqtisodiyot, Ishbilarmonlik munosabatlari, Ekanomika, Iqtisodiy ta’limotlar tarixi fanlaridan ma’ruza va amaliyot darslarini o‘taydi.
Chop etilgan adabiyotlar:
1. S.Fazliyev G‘arbning halokati Servis jurnali SamISI 2012y
2. S.Fazliyev.,.O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasi Servis jurnali SamISI 2012y.
3. S.Fazliyev Tovar va mahsulot sotish siyosatini optimallashtirish Talabalarning ilmiy amaliy konferensiyasi to‘plami SamISI 2013y
4. S.Fazliyev Amir temur davrida iqtisodiy ijtimoiy hayot. Talabalarning ilmiy amaliy konferensiyasi to‘plami SamISI 2014y
5. 2016 yil SamISI  “Tovar va mahsulot sotishni siyosatini optimallashtirish” ilmiy risola
6. 2016 yil SamISI  “Tovar va maxsulotlar sotishning iktisodiyotdagi roli va urni” ”, “Tovar va maxsulotlar sotishning iktisodiyotdagi roli va urni”
7. S.Fazliyev 2016 yil “PROBLEMS OF MODERN SCIENCE AND EDUCATION” Ekonomicheskiye nauki “Marketing turisticheskogo brenda na sovremennom etape” https://scholar.google.com/citations?user=CspFv2EAAAAJ&hl=ru
8. 2017 yil SamISI  “Konsepsiya turisticheskogo brenda na sovremennom etape” ilmiy risola
“Yashil iqtisodiyot va barqaror biznes” kafedrasi to’g’risida
MA’LUMOT
“Yashil iqtisodiyot va barqaror biznes” kafedrasida jami 36 nafar professor o’qituvchilar mavjud bo’lib, kafedra ilmiy salohiyati 44% ni tashkil etadi shundan 19 nafari asosiy shtatda, 13 nafari ichki o’rindoshlik asosida, 4 nafari tashqi o’rindoshlik asosida faoliyat yuritib kelmoqda. Kafedrada 2 nafar professor, 6 ta dotsent, 5 ta dotsent v.b., 3 ta katta o’qituvchi va 16 ta assistentlar mavjud. Kafedrada Ukraida davlatidan 1 nafar xorijiy o’qituvchi professor i.f.d. Filipiyshina Lilia magistratura mutaxassisligi talabalari uchun “Innovatsiyalarni tashkil etish” fanidan dars berib kelmoqda.
Kafedra qoshida 4 ta bakalavr yo’nalishi 60310100- Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo’yicha), 60310100- Iqtisodiyot (qishloq xo’jaligi iqtisodiyoti), 60310100- Iqtisodiyot (oziq ovqat va resurslar iqtisodiyoti), 60411300- Biznesni boshqarish (qishloq xo’jaligida) va 1 ta magistratura 70310102- Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo’yicha) mutaxassisligi mavjud.
Kafedra tashkil etilgandan buyon kafedra professor-o‘qituvchilari tomonidan 9 ta darslik (vazirlik grifi asosida), 9 ta monografiya, 11 ta o‘quv qo‘llanmalar (vazirlik grifi asosida), 20 ga yaqin uslubiy qo‘llanmalar va 200 dan ortiq uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlanib nashr qilindi. Shuningdek, shu davr mobaynida kafedra jamoasi tomonidan 130 dan ziyod xorijiy va 80 ga yaqin mahalliy ilmiy jurnallarda maqolalar chop etilgan. Jumladan, 10 dan ziyod Scopus bazasidagi jurnallar ham shular jumlasidandir.
Kafedraning xalqaro hamkorligi. Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali hamda Germaniyaning Waynshtefan-Triezdorf Amaliy fanlar universiteti bilan qo’shma ta’lim dasturi mavjud bo’lib, ikki OTM o’rtasidagi hamkorlik shartnomasi 29 iyun 2019 yilda imzolangan. Iqtisodiyot (oziq-ovqat tizimlarini boshqarish) bakalavr yo’nalishi bo’yicha qo’shma ta’lim dasturiga asosan, talabalar 2+2 dasturi bo’yicha 2 yil O’zbekistonda, 2 yil Germaniyada ta’lim oladilar. Talabalar o’quv jarayonida chuqurlashtirilgan Nemis tili, Ishlab chiqarish iqtisodiyoti, Ishlab chiqarish menejmenti va loyiha tuzish, O’simlikchilik va chorvachilik asoslari, Marketing va savdo siyosati kabi bir qator fanlar bo’yicha zamonaviy bilim egallaydilar. Malayziyaning Linkoln universitet kolleji bilan “Iqtisodiyot (Master of Business Administration in Islamic Banking)” magistratura yo‘nalishi ham mavjud bo’lib, unga asosan 1+1 dasturi bo’yicha 1 yil O’zbekistonda, 1 yil Malayziyada o’qiydilar
Kafedra qoshida ilmiy to‘garaklar: Kafedra qoshida “Marketing”, “Yosh menejer”, “Iqtisodiyot va turizm” to‘garaklari faoliyat olib bormoqda.

Ученая степень: Доктор наук
1978 - 1980 гг. - научный сотрудник Центрально-Азиатского научно-исследовательского института экономики сельского хозяйства
1980 - 1988 гг. - аспирант Среднеазиатского научно-исследовательского института экономики сельского хозяйства
1988 - 1992 гг. - Преподаватель кафедры экономической теории Самаркандского сельскохозяйственного института
1992 - 1994 гг. - Преподаватель кафедры экономики и менеджмента Самаркандского сельскохозяйственного института
1994 - 1997 гг. - доцент кафедры экономики и управления Самаркандского сельскохозяйственного института
1997 - 1998 гг. - Заместитель декана по учебной работе экономического факультета Самаркандского сельскохозяйственного института
1998 - 2004 гг. - декан экономического факультета Самаркандского сельскохозяйственного института
2004 - 2006 гг. - доцент кафедры экономики и менеджмента сельского хозяйства Самаркандского сельскохозяйственного института
2006 - 2015 гг. - заведующий кафедрой экономики и менеджмента сельского хозяйства Самаркандского сельскохозяйственного института
2015 - 2019 гг. - заведующий кафедрой экономики и маркетинга сельского хозяйства Самаркандского сельскохозяйственного института
2019 год - х.в. - Директор Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета
Ибрагимов Гайрат Аблакулович
Окончил: 2001 г. Самаркандский сельскохозяйственный институт (дневная форма)
2003 г. Самаркандский сельскохозяйственный институт (магистр)
Специализация образования: менеджмент, экономика сельского хозяйства
Степень: Кандидат экономических наук
Научное звание: Доцент, В.Б.
1997-2001 гг. – студент Самаркандского сельскохозяйственного института (бакалавр).
2001-2003 гг. – студент Самаркандского сельскохозяйственного института (магистр).
2002-2005 гг. – старший научный руководитель деканата экономического факультета Самаркандского сельскохозяйственного института.
2005-2016 гг. - Ассистент кафедры экономики и менеджмента сельского хозяйства (менеджмента в сельском хозяйстве) Самаркандского сельскохозяйственного института
2016-2018 гг. - старший преподаватель кафедры менеджмента в сельском хозяйстве Самаркандского сельскохозяйственного института
2018-2019 гг. – старший преподаватель кафедры экономики и учета сельского хозяйства Самаркандского института ветеринарной медицины.
2019-2020 гг. – старший преподаватель кафедры экономической эффективности и учета в животноводстве Самаркандского института ветеринарной медицины.
2020-2021 гг. – ассистент кафедры «Продовольствие и экономика сельского хозяйства» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
2021-2023 гг. – старший преподаватель кафедры «Продовольствие и экономика сельского хозяйства» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
2023 год - х.в. - доцент кафедры «Зеленая экономика и устойчивый бизнес» Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета В.Б.
2023 год - х.в. - декан экономического факультета Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета
Сферы деятельности:
В 2017 году окончил Самаркандский институт экономики и сервиса со степенью магистра по направлении маркетинга. В настоящее время проводит исследование «Пути оптимизации политики продаж товаров и продукции» (PhD).
В 2016-2017 году опубликована две научных брошюр по теме «Оптимизация сбытовой политики товаров и продуктов» «Маркетинговая концепция формирования национального туристического бренда на современном этапе».
Как корреспондент первой негосударственной телекомпании в Республике Узбекистан «Самарканд СТВ», он является автором таких документальных фильмов, как «Самарканд», «Осознание времени», «Спад наркомании», « Горькая судьба ». Он участвовал в международных выставках и тренингах по маркетингу в Ганновере-Германия, Москва- Россия, Гази Антип- Турция и Душанбе- Таджикистан.
Сейчас он свободно говорит на немецком, русском и персидском языках. В областном конкурсе, организованном Камолот Ю.И.Х Самаркандской области, победитель номинации «Лучший спикер» 2011 года, победитель номинации «Лучший менеджер года» 2012 года.
Перепадает лекции и практические занятия по истории микроэкономики, деловых отношений, экономики, Микроэкономики.
Опубликованные публикации:
О кафедре «Зеленая экономика и устойчивый бизнес»
Всего на кафедре «Зеленая экономика и устойчивый бизнес» работают 36 профессоров и преподавателей, научный потенциал кафедры составляет 44%. На кафедре работают 2 профессора, 6 доцентов, 5 исполняющий обязанности доцента., 3 старших преподавателя и 16 ассистентов. На кафедре работает 1 иностранный преподаватель из Украины, профессор доктор экономических наук Филипийшина Лилия преподает дисциплину «Организация инноваций» для магистрантов.
4 бакалавриата по кафедре 60310100-Экономика (по отраслям и сферам), 60310100-Экономика (экономика сельского хозяйства), 60310100-Экономика (экономика продовольственных ресурсов), 60411300-Бизнес-менеджмент (сельское хозяйство в сети) и 1 магистратура 70310102- Специальность Экономика (по отраслям и секторам).
За время существования кафедры профессорами и преподавателями кафедры издано 9 учебников (по стандарту Министерства), 9 монографий, 11 учебных пособий (по стандарту Министерства), около 20 методических пособий и более 200 методических указаний. подготовлено и опубликовано. Также за этот период коллектив кафедры опубликовал статьи более чем в 130 зарубежных и около 80 отечественных научных журналах. В частности, в базе данных Scopus имеется более 10 журналов.
Международное сотрудничество кафедры. Действует совместная образовательная программа с Самаркандским филиалом Ташкентского государственного экономического университета и немецким университетом прикладных наук Вайнштейн-Трицдорф.Соглашение о сотрудничестве между двумя вузами подписано 29 июня 2019 года. По совместной программе обучения на степень бакалавра экономики (менеджмент продовольственных систем) студенты будут учиться 2 года в Узбекистане и 2 года в Германии по программе 2+2. В ходе обучения студенты приобретают современные знания по ряду предметов, таких как углубленный немецкий язык, экономика производства, управление производством и планирование проектов, основы селекции и животноводства, маркетинга и/ торговой политики. При Линкольнском университетском колледже Малайзии также существует магистерский курс «Магистр делового администрирования по исламскому банковскому делу», на базе которого обучаются 1 год в Узбекистане и 1 год в Малайзии по программе 1+1.