Prezident va Konstitutsion komissiya uchrashuvi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning O'zbekiston Respublikasi Konstitusiyasiga o'zgartirish kiritish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan Konstitusiyaviy komissiya a'zolari bilan uchrashuvidagi nutqidan parcha.
Prezident Shavkat Mirziyoyev:
“Xabaringiz bor, biz xalqimiz bilan maslahat qilib, Yangi O'zbekistonni barpo etish bo'yicha keng qamrovli islohotlarni boshladik.
Eng muhimi, o'tgan 6 yil mobaynida butun jamiyatimiz qayta uyg'ondi, odamlarimiz yangicha fikrlash, ishlash va yashashga intilmoqda.
Bugun mana shu demokratik yangilanish jarayonlariga yangicha ruh va shiddat berish, islohotlarimizni yanada chuqurlashtirish zarurligini barchamiz yaxshi anglab turibmiz.
So'nggi yillarda fuqarolarimiz tomonidan amaldagi Konstitusiyani yanada takomillashtirish bo'yicha ko'plab taklif va mulohazalar bildirilmoqda.
Xususan, o'tgan yili Prezident saylovoldi uchrashuvlarida saylovchilar tomonidan Asosiy qonunimizni bugungi hayot talablariga mos holda yangilash masalasi ko'tarilgan edi.
Saylovchilarimizning shu boradagi xohish va istaklarini amalga oshirish uchun Oliy Majlis palatalari tomonidan Konstitusiyaviy komissiya tuzilib, faoliyat boshladi. Qisqa davrda Konstitusiyaga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish bo'yicha salmoqli ishlar amalga oshirildi".

Встреча Президента и Конституционной комиссии
Выдержка из выступления Президента Шавката Мирзиёева на совещании с членами Конституционной комиссии по внесению изменений в Конституцию Республики Узбекистан и реализации организационных мероприятий.
Президент Шавкат Мирзиёев:
«Как вы знаете, посоветовавшись с нашим народом, мы начали комплексные реформы для построения нового Узбекистана.
Самое главное, за последние 6 лет возродилось все наше общество, наш народ стремится мыслить, работать и жить по-новому.
Сегодня мы хорошо осознаем необходимость придать новый импульс этим процессам демократического обновления, углубить наши реформы.
За последние годы нашими гражданами было внесено много предложений и замечаний по дальнейшему совершенствованию действующей Конституции.
В частности, на предвыборных президентских собраниях в прошлом году избиратели поднимали вопрос о приведении нашей Конституции в соответствие с требованиями современной жизни.
В целях реализации пожеланий и желаний наших избирателей в этой связи создана Конституционная комиссия при палатах Олий Мажлиса. За короткий срок была проделана значительная работа по изменению и дополнению Конституции».