“Talaba turizmi marshrutlari” loyihasi doirasida sayohat, ziyorat, tashrif tadbirlarini amalga oshirish hamda O‘zbekiston Respublikasi oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining 2022 yil 10-fevraldagi 87-02-85-XF4 sonli xatiga asosan “Voyaga etmaganlar va yoshlarni Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalash, ularda Vatanga daxldorlik hissini shakllantirishda madaniyat muassasalari va tarixiy obidalar imkoniyatlaridan unumli foydalanish” vazifasi ijrosini ta’minlash maqsadida 2022 yil 1-mart kuni ta’lim-tarbiya maslahatchisi T.A.Yuldashev va BX-120 hamda BX-220 guruh talabalari bilan Samarqand davlat universitetida joylashgan “Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi”ga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida talabalar Mahmudxo‘ja Behbudiy, Abdulqodir Shakuriy, Sadriddin Ayniy, Saidahmadxo‘ja Siddiqiy Ajziy, Hoji Muin Shukrullo o‘g‘li, Saidrizo Alizoda va boshqa ma’rifatparvar, xalqparvar ajdodlarimizning el-yurt ozodligi, xalqni ma’rifatli qilish borasidagi zahmatli mehnatlari haqida keng ma’lumotlar talabalarga to’liq ma`lumotlar berildi va xotira muzeyida mavjud bo’lgan bo’limlar bilan yaqindan tanishib chiqdilar. Talabalarda “Qatag‘on qurbonlari xotirasi muzeyi” katta taa’surot qoldirdi.

Согласно письму Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 10 февраля 2022 года № 87-02-85-XF4 об осуществлении выездной, паломнической, выездной деятельности в рамках проекта «Студенческая Маршруты туризма» В целях выполнения задания «Воспитание в духе патриотизма, эффективное использование учреждений культуры и памятников истории в формировании чувства сопричастности к Отечеству» 1 марта 2022 года с воспитателем Юлдашевым Т.А. и учащимися групп BX-120 и BX-220 Они посетили Музей жертв репрессий Самаркандского государственного университета.
В ходе визита студенты Махмудходжа Бехбуди, Абдулкадир Шакури, Садриддин Айни, Саидахмадходжа Сиддики Айзи, Гаджи Муин Шукрулло оглы, Саидризо Ализода и другие просвещенные предки народа говорили о свободе народа, просвещении народа. Студенты получили подробную информацию об их нелёгком труде и ознакомились с отделами Музея Памяти. Школьников впечатлил Музей жертв репрессий.