o’tkaziladigan sportning  Shashka – shaxmat, Voleybol, Stol tennis, Badminton turlari bo’yicha  “Direktori  kubogi” sport musobaqalari bo'lib o'tmoqda.
Musobaqaning maqsad va vazifalari:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tadbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PF-6099-son Farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2019-yil 19-martda o‘tkazilgan videosellektor majlisining 12-sonli bayonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilar o‘rtasida sportning Shashka – shaxmat, Voleybol, Stol tennis, Badminton turlari  bo‘yicha filial birinchiligini (bundan buyon matnda musobaqa deb yuritiladi) tashkil etish va o‘tkazishni belgilaydi;
Shuningdek, Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilarda jismoniy tarbiya va sportga bo‘lgan havas va intilishni hamda jamiyatimizda sog‘lom turmush tarzi tamoyillarini kuchaytirish, Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilarda  milliy g‘urur va iftixor tuyg‘usini yanada oshirish;
Jismoniy tarbiya va sportni yanada rivojlantirish, Filialda  o‘quvchi-sportchilar o‘rtasida do‘stona aloqalarni yanada kuchaytirish, sportning Shashka – shaxmat, Voleybol, Stol tennis, Badminton turlarini o‘quvchilar orasida ommalashtirish, iqtidorli va kuchli sportchilar zaxirasini shakllantirish;
Musobaqa o‘tkazish orqali Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilarning mahoratini oshirishni belgilaydi.
Musobaqaga filiali dekan o’rin bosarlari va tyutorlar  bevosita hakamlik qilishmoqda.
Musobaqa  2022-yil  14-15-16-17-18- Fevral  kunlari filial sport zalida o‘tkaziladi.
15 - fevral kuni  sportning  Shashka – shaxmat, Voleybol turlari bo'lib o'tiyapti.
Musobaqa g‘olib va sovrindorlari Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universiteti Samarqand filiali tomonidan taqdirlanadilar.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета
Проводятся соревнования на Кубок Директора по шашкам - шахматам, волейболу, настольному теннису, бадминтону.
Цели и задачи конкурса:
Указ Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № ПФ-6099 «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта», Президент Республики Узбекистан Ш.М. В целях обеспечения реализации задач, изложенных в постановлении № 12 видеоконференции, состоявшейся 19 марта 2019 года под руководством Мирзиёева, среди студентов и спортсменов высших учебных заведений будут проведены спортивные шашки – шахматы, волейбол, настольный теннис, бадминтон. определяет организацию и проведение отраслевого чемпионата (далее - соревнования;
Также необходимо укреплять увлечение и стремление студентов и спортсменов вузов к физической культуре и спорту, а также принципы здорового образа жизни в нашем обществе, еще больше повышать чувство национальной гордости и гордости у студентов вузов. образование. увеличивать;
Дальнейшее развитие физической культуры и спорта, укрепление дружеских отношений между студентами-спортсменами в Филиале, популяризация среди студентов шашек - шахмат, волейбола, настольного тенниса, бадминтона, формирование резерва талантливых и сильных спортсменов;
Через соревнования Высшее образование стремится повысить квалификацию студентов-спортсменов.
Конкурс непосредственно судят деканы филиала и тьюторы.
Соревнования пройдут 14-15-16-17-18 февраля 2022 года в спортзале филиала.
15 февраля будут шашки - шахматы, волейбол.
Победители и призеры конкурса будут награждены Самаркандским филиалом Ташкентского государственного экономического университета.