o’tkaziladigan sportning  Shashka – shaxmat, Voleybol, Stol tennis, Badminton turlari bo’yicha  “Direktori  kubogi” sport musobaqalari bo'lib o'tmoqda.
Musobaqaning maqsad va vazifalari:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 30-oktabrdagi “Sog‘lom turmush tarzini keng tadbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PF-6099-son Farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev rahbarligida 2019-yil 19-martda o‘tkazilgan videosellektor majlisining 12-sonli bayonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilar o‘rtasida sportning Shashka – shaxmat, Voleybol, Stol tennis, Badminton turlari  bo‘yicha filial birinchiligini (bundan buyon matnda musobaqa deb yuritiladi) tashkil etish va o‘tkazishni belgilaydi;
Shuningdek, Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilarda jismoniy tarbiya va sportga bo‘lgan havas va intilishni hamda jamiyatimizda sog‘lom turmush tarzi tamoyillarini kuchaytirish, Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilarda  milliy g‘urur va iftixor tuyg‘usini yanada oshirish;
Jismoniy tarbiya va sportni yanada rivojlantirish, Filialda  o‘quvchi-sportchilar o‘rtasida do‘stona aloqalarni yanada kuchaytirish, sportning Shashka – shaxmat, Voleybol, Stol tennis, Badminton turlarini o‘quvchilar orasida ommalashtirish, iqtidorli va kuchli sportchilar zaxirasini shakllantirish;
Musobaqa o‘tkazish orqali Oliy ta’lim o‘quvchi-sportchilarning mahoratini oshirishni belgilaydi.
Musobaqaga filiali dekan o’rin bosarlari va tyutorlar  bevosita hakamlik qilishmoqda.
Musobaqa  2022-yil  14-15-16-17-18- Fevral  kunlari filial sport zalida o‘tkaziladi.
15 - fevral kuni  sportning  Shashka – shaxmat, Voleybol turlari bo'lib o'tiyapti.
Musobaqa g‘olib va sovrindorlari Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universiteti Samarqand filiali tomonidan taqdirlanadilar.

At the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics
The Director's Cup competitions in checkers - chess, volleyball, table tennis, badminton are being held.
Goals and objectives of the competition:
Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 30, 2020 No PF-6099 "On measures for the widespread introduction of a healthy lifestyle and further development of mass sports", President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. In order to ensure the implementation of the tasks set out in the statement No. 12 of the video conference held on March 19, 2019 under the leadership of Mirziyoyev, among students and athletes of higher education will be held sports checkers - chess, volleyball, table tennis, badminton. determines the organization and holding of the branch championship (hereinafter referred to as the competition;
It is also necessary to strengthen the passion and aspiration of students and athletes in higher education to physical culture and sports, as well as the principles of a healthy lifestyle in our society, to further enhance the sense of national pride and pride in students of higher education. increase;
Further development of physical culture and sports, strengthening friendly relations between student-athletes in the Branch, popularization of checkers - chess, volleyball, table tennis, badminton among students, formation of a reserve of talented and strong athletes;
Through competitions, Higher Education aims to improve the skills of student-athletes.
The competition is directly judged by the deans of the branch and tutors.
The competition will be held on February 14-15-16-17-18, 2022 in the branch gym.
On February 15, there will be checkers - chess, volleyball.
The winners and prize-winners of the competition will be awarded by the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics.