1- fevral 2022- yil Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filial direktori, professor O.Murtazaev direktor raisligida direktor oʻrinbosarlari, boʻlim boshliqlari, fakultet dekani va dekan oʻrinbosarlari ishtirokida yigʻilish oʻtkazildi. Yigʻilish kun tartibidagi birinchi masala oliy taʼlim muassasalarida talabalarining oʻqishdan boʻsh vaqtlarida bandligini taʼminlashga qaratildi.
Talablarning oʻqishdan boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazish, ularning boʻsh vaqtlaridagi bandligini taʼminlashga OOʻMTV miqyosida eʼtibor qaratilayotganligi taʼkidlab oʻtildi. Talaba darsdan boʻsh vaqtlarida sport toʻgaraklari, oʻquv kurslariga jalb etish va bandligini taʼminlash boʻyicha takliflar ishlab chiqish topshirigʻi berildi. Kun tartibidagi ikkinchi masala 2022 yil 28 yanvar kuni Prezident Sh.Mirziyoev rahbarligida oʻtkazilgan yigʻilishda berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida oliy taʼlim muassasalari 23 ta mezon asosida tanqidiy va tahliliy oʻrganilishiga bagʻishlandi.
Asosiy eʼtibor oliy taʼlimdagi islohotlar, ilm, fan va ishlab chiqarishdagi integratsiyalar, axborot-resurs markazlari faoliyati, moliyaviy, akademik mustaqillik berilgan taʼlim muassasalariga amaliy koʻmak berish, ilmiy salohiyat, taʼlim jarayonining qay darajada tashkil etilgani, masofaviy taʼlim, kredit-modul tizimi, talabalar turar joylarida yaratilgan shart-sharoitlar, korrupsiyaga qarshi kurashish va shaffoflikni taʼminlashning taʼsirchan mexanizmlari joriy etilganligi kabi mezonlarga qaratilishi aytib oʻtildi.
Oʻrganishdan maqsad oliy taʼlim muassasalarining taʼlim jarayonini toʻgʻri yoʻlga qoʻyish, taʼlim sifatini oshirish, ilmiy va innovatsion faoliyatni samarali tashkil etish hamda raqobatbardoshligini oshirish, raqamli texnologiyalarni toʻliq joriy etish orqali taʼlim jarayonini sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarish ekanligi taʼkidlab oʻtildi. Barcha oʻrganishlar televideniye, ijtimoiy tarmoqlar orqali muntazam yoritib borilishi aytib oʻtildi.

On February 1, 2022, a meeting was held under ...
On February 1, 2022, a meeting was held under the chairmanship of the director of the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics, Professor O. Murtazaev with the participation of deputy directors, heads of departments, deans and deputy deans of faculties. The first issue on the agenda of the meeting was to ensure the employment of students in their spare time in higher education.
It was noted that the students pay special attention to the meaningful use of leisure time and employment in their spare time. In his spare time, the student was asked to develop proposals for the involvement of sports clubs, training courses and employment. The second issue on the agenda was a critical and analytical study of higher education institutions on the basis of 23 criteria in order to ensure the implementation of the tasks given at the meeting on January 28, 2022, chaired by President Sh. Mirziyoyev.
The main focus is on higher education reform, integration in science, science and industry, the activities of information and resource centers, practical assistance to financially and academically independent educational institutions, scientific potential, the degree of organization of the educational process, distance learning, credit-module system, students housing conditions, the introduction of effective mechanisms to combat corruption and ensure transparency.
The purpose of the study was to improve the quality of education in higher education institutions, the effective organization and competitiveness of scientific and innovative activities, to raise the quality of education to a qualitatively new level through the full introduction of digital technologies. It was noted that all studies will be regularly covered on television and social networks.