Bugun hayotning har bir jabhasida yangilik va bunyodkorlik ishlari jadal sur'atlarda davom etmoqda. Tabiiyki, bunday yangilanishlar natijasi nafaqat xalqimiz hayotida, balki nufuzli xalqaro reyting va indekslar ko'rsatkichlarida ham o'z ifodasini topayotir.
Umuman olganda, xalqaro reyting talaba - yoshlar o'rtasida o'tkazilgan so'rovnomalar natijalariga qarab ham qay darajada xabardor ekanini ko'rsatib beradi.
Bugungi darsda — "REYTING"
ularning sifatini, standartini yoki ish faoliyatini qiyosiy baholash asosida kimnidir yoki nimanidir tasniflash; www.uz
QS indikatorlari – 100 %
1. Akademik reputatsiya - 40 %. Oxirgi 3 yilda so`rovnomalar asosida aniqlanadi.
2. Ish beruvchilar o`rtasidagi reputatsiya – 10 %. Xodimlari soni 100 kishidan ko`p bo`lgan korxonalarning rahbarlari va top menejerlari ishtirokida so`rovnoma natijalari.
3. Professor-o`qituvchilar sonining talabalar soniga nisbati – 20 %. Ma`lumotlar bir necha manbalardan tekshiriladi.
4. Iqtiboslik darajasi – 20 %. Asosiy shtatda ishlovchilar bo`yicha oxirgi 5 yillik olinadi. Thomson va Scopus hisobga olinadi.
5. Xorijiy talabalar ulushi – 5 %. Kamida 1 semestr o`qigan boshqa mamlakat talabalari hisobga olinadi.
6. Xorijiy talabalar ulushi – 5 %. Kamida 0,5 stavkada va 1 semestrdan kam ishlamaganlar hisobga olinadi.
Times Higher Education
1. O`qitish (ta`lim muhiti): 30%
(Reputatsiya so`rovnomasi: 15%, Xodimlar-talabalar nisbati: 4.5%, Doktorantlar – bakalavr nisbati: 2.25%, Doctorantlar – o`qituvchilar nisbati: 6%, OTM daromadi: 2.25%)
2. Tadqiqot (hajmi, daromadi va obro'si): 30%
(Reputatsiya so`rovnomasi: 18%, Tadqiqot daromadi: 6%, Tadqiqot samaradorligi: 6%)
3. Iqtiboslar (tadqiqot ta`siri): 30%
4. Xalqaro hamkorlik (xodimlar, talabalar, tadqiqot): 7.5%
(Xalqaro talabalar ulushi: 2.5%, Xalqaro xodimlar ulushi: 2.5%, Xalqaro hamkorlik: 2.5%)
5. Ishlab chiqarish daromadi (bilim transferi): 2.5%
Academic Ranking of World Universities (ARWU), Shanxay reytingi.
Milliy reyting
I. Professor-o`qituvchilarning ilmiy faoliyati (40 ball)
II. O`quv-metodik ishlar va o`qitish sifati (30 ball)
III. Talabalar bilimi va bitiruvchilar sifati (27 ball)
IV. Jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish faoliyati (3 ball)
Haqida ma'lumotlar berildi.
Bugungi malaka kursida Professor - o'qituvchilar va hodimlar "Oliy ta'lim bo'yicha Milliy va xalqaro reytinglar " mavzusida kerakli ko'nikmalarga ega bo'lishdi.
"Milliy va xalqaro reytinglar " mavzusi bo'yicha yangi xulosalar, yangi g'oyalar, yangi kuch bilan chiqib, rivojlanish yo'lini izchil davom ettiramiz — deydi Ingliz tili fani o'qituvchisi M. Osmanov.

6 января 2022 года заведующий кафедрой высшего образования Ташкентского ...
Сегодня инновации и творчество во всех сферах жизни идут полным ходом. Естественно, что результаты таких обновлений отражаются не только на жизни наших людей, но и на показателях престижных международных рейтингов и индексов. В целом международный рейтинг показывает уровень информированности студентов - молодежи по результатам опросов.
В сегодняшнем уроке - «РЕЙТИНГ»
классифицировать кого-то или что-то на основе сравнительной оценки их качества, стандарта или производительности; www.uz
Показатели QS - 100%
1. Академическая репутация - 40%. Определяется на основании опросов за последние 3 года.
2. Репутация среди работодателей - 10%. Результаты анкетирования с участием руководителей и топ-менеджеров предприятий с численностью сотрудников более 100 человек.
3. Соотношение количества профессоров к количеству студентов - 20%. Данные проверены из нескольких источников.
4. Цитируемость - 20%. Для штатных сотрудников берутся последние 5 лет. Учитываются Thomson и Scopus.
5. Доля иностранных студентов - 5%. Учитываются студенты из других стран, проучившиеся не менее 1 семестра.
6. Доля иностранных студентов - 5%. Учитываются не проработавшие не менее 0,5 и менее 1 семестра.
Times Higher Education
1. Обучение (среда обучения): 30%
(Репутационный опрос: 15%, соотношение сотрудников и студентов: 4,5%, докторантов - соотношение бакалавров: 2,25%, докторантов - соотношение преподавателей: 6%, доходов университета: 2,25%)
2. Исследования (размер, доход и репутация): 30%.
(Опрос репутации: 18%, доход от исследований: 6%, эффективность исследований: 6%)
3. Цитаты (эффект исследования): 30%
4. Международное сотрудничество (сотрудники, студенты, исследования): 7,5%
(Доля иностранных студентов: 2,5%, Доля международного персонала: 2,5%, Международное сотрудничество: 2,5%)
5. Производственный доход (передача знаний): 2,5%
Академический рейтинг университетов мира (ARWU), Шанхайский рейтинг.
Национальный рейтинг
I. Научная деятельность профессоров и преподавателей (40 баллов)
II. Учебно-методическая работа и качество обучения (30 баллов)
III. Знания студентов и качество выпускников (27 баллов)
IV. Физическая культура и развивающие занятия спортом (3 балла)
Информация предоставлена.
На сегодняшнем квалификационном курсе профессора, преподаватели и сотрудники получили необходимые навыки по теме «Национальные и международные рейтинги высшего образования».
Мы придем с новыми выводами, новыми идеями, новыми силами на тему «национальных и международных рейтингов» и продолжим путь развития, - сказал преподаватель английского языка М. Османов.