Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida xalqaro uchrashuv bo'lib o'tdi.Bugun TDIU Samarqand filialida Chexiyaning O’zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Lyubomir Frebort va Praga Kimyo va Texnologiyalar universiteti hamda Chexiya hayot fanlari universiteti rasmiy vakillari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi. Rasmiy uchrashuvda filial direktori, professor O.Murtazayev, direktor o’rinbosarlari, fakultet dekanlari, bo’lim boshliqlari va kafedra mudirlari hamda Praga Kimyo va Texnologiyalar universiteti Xalqaro hamkorlik menejeri Kretsi Milosh va Chexiya hayotiy fanlar universiteti Iqtisodiyot va biznes fakulteti dekan o’rinbosari Silvia Kotaskovalar qatnashdilar.
Uchrashuvda filial va Chexiyadagi mazkur ikki universitet bilan xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va turli xil ta’lim dasturlarini amalga oshirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdorligi qayd etib o’tildi.
Joriy yilning 05-mart kuni Praga Kimyo va Texnologiyalar universiteti (Yevropa ittifoqining nufuzli xalqaro QS reytingda # 375-o’rinda) hamda Skoda Avto Universitetlari bilan “Iqtisodiyot va menejment” yo'nalishida qo'shma ta'lim dasturlarini tashkil etish haqida kelishib olingan edi. O’tgan davr mobaynida qo'shma ta'lim dasturlarini tashkil etish shartnomasini tuzish va shakllantirish ustida ishlar olib borildi. Shunga asosan, bugungi uchrashuvda filial va Praga Kimyo va Texnologiyalar universitetlari o’rtasida qo'shma ta'lim dasturlarini tashkil etish bo’yicha rasman shartnoma imzolash marosimi ham o’tkazildi. Shu bilan filialda bakalavr bosqichida qo'shma ta'lim dasturlari soni 6 taga yetdi. Qo'shma ta'lim dasturlari bo’yicha TDIU Samarqand filiali hamkorlik qilayotgan Germaniya, Malayziya, Latviya davlatlari qatoriga Chexiya Respublikasi ham qo’shildi. Kelasi o’quv yilidan boshlab Praga Kimyo va Texnologiyalar universiteti bilan ham qo’shma ta’lim dasturiga talabalar qabul qilinishi rejalashtirilgan.

An international meeting was held at the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics. Today, a meeting was held at the TDIU Samarkand branch with the extraordinary and autonomous ambassador of the Czech Republic to Uzbekistan Lyubomir Frebort and the official representatives of the Prague University of Chemistry and Technologies and the Czech University of Life Sciences. . At the official meeting, branch director, professor O. Murtazayev, deputy directors, faculty deans, department heads and department heads, as well as International Cooperation Manager of Prague University of Chemistry and Technology Kretsi Miloš and Deputy Dean of the Faculty of Economics and Business of the Czech University of Life Sciences Silvia Kotaskova participated.
At the meeting, it was noted that both sides are equally interested in strengthening international cooperation with the branch and these two universities in the Czech Republic and implementing various educational programs.
On March 5 of this year, Prague University of Chemistry and Technology (ranked # 375 in the prestigious international QS ranking of the European Union) and Skoda Auto University agreed to establish joint educational programs in the field of "Economics and Management". was During the past period, work was carried out on the creation and formation of an agreement on the organization of joint educational programs. Accordingly, at today's meeting, the official signing ceremony of the agreement on the organization of joint educational programs between the branch and Prague University of Chemistry and Technology was held. Thus, the number of joint education programs at the bachelor's level in the branch reached 6. The Czech Republic has joined the ranks of Germany, Malaysia, and Latvia with which TDIU Samarkand branch cooperates on joint educational programs. Starting from the next academic year, students will be admitted to the joint educational program with the Prague University of Chemistry and Technology.