Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali professor-o'qituvchilari tomonidan trening tashkil etildi.
2024-yil 19-iyun kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali “Tabiiy, ijtimoiy fanlar va jismoniy madaniyat” kafedrasi dotsenti E.I.Xamdamova hamda assistent E.Z.Isaqova Samarqand agroinnovatsiyalar va tadqiqotlar institutiga tashrif buyurishdi. Ular shartnoma asosida “Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari boʻyicha respublika komissiyasi majlisining 2023-yil 11-maydagi 4-sonli bayonnomasi 4-ilovasi bilan tasdiqlangan “Xotin-qizlarning jamiyatdagi rolini oshirish, gender tenglik va oila masalalari boʻyicha” 2023-2024-o‘quv yili uchun moʻljallangan fakultativ kursining tuzilgan dasturi yuzasidan navbatdagi trening kurslari (taqdimotli ma’ruza) olib bordilar. ”Xotin-qizlar va bolalar xuquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish tizimini yanada takomillashtirish, Xotin-qizlarning davlat organlarida faolligini oshirish, xotin-qizlarni tizimli qo‘llab-quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish. Ma’ruzada aholining reproduktiv salomatligini saqlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish, reproduktiv yoshdagi ayollar, xomiladorlar va bolalar uchun ko‘rsatiladigan tibbiy xizmat sifatini oshirish, xotin-qizlarni kasbga o‘qitish, bandligini ta’minlash, tadbirkorlik faoliyatiga jalb etishda nodavlat notijorat tashkilotlari, nodavlat ta’lim muassasalari imkoniyatlaridan keng foydalanish; xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb qilish va ish bilan ta’minlash loyihalarini amalga oshirish kabilar bo‘yicha ma’lumotlar berildi.

Обучение провели профессора и преподаватели филиала.
Тренинг организовали профессора и преподаватели Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета.
19 июня 2024 года доцент Е.И.Хамдамова и ассистент Э.З.Исакова Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, кафедры «Естественных, социальных наук и физической культуры» посетили Самаркандский институт сельскохозяйственных инноваций и исследований. Они проводятся на основе договора «Повышение роли женщин и девушек в обществе, гендерное равенство и вопросы семьи», утвержденного отчетом №. Очередные курсы обучения (презентационная лекция) были проведены в связи со структурированной программой факультатива. курс на 2023-2024 учебный год. «Дальнейшее совершенствование системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей, повышение активности женщин в государственных органах, дальнейшее ускорение работы по системной поддержке женщин. В докладе негосударственные некоммерческие организации участвуют в поддержании репродуктивного здоровья населения, охране материнства и детства, повышении качества медицинских услуг для женщин репродуктивного возраста, беременных женщин и детей, обучении женщин профессии, обеспечение их трудоустройства и занятия предпринимательской деятельностью, широкое использование возможностей негосударственных образовательных учреждений; была представлена ​​информация о реализации проектов по вовлечению женщин в предпринимательство и трудоустройство.