Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 16-apreldagi “9-may – Xotira va qadrlash kuniga bagʻishlangan tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish chora-tadbirlari” toʻgʻrisidagi qarori 1-ilovasi bilan tasdiqlangan Dasturda belgilangan vazifalarning ijrosini taʼminlash maqsadida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida joriy yilning 7-may kuni filial jamoasi tomonidan oliy ta’lim tizimida uzoq yillar samarali faoliyat olib borgan mehnat faxriylari bilan davra suhbati tashkil etildi. Jumladan, “Yashil iqtisodiyot va barqaror biznes” kafedrasining sobiq dotsenti, mehnat faxriysi Davlat Raxmonov bilan dildan qilingan suhbat asnosida, filial direktori professor O.Murtazaevning bayram sovg‘alari hamda uning qalamiga mansub “Hayot ummoni” nomli she’riy kitobi taqdim etildi.
Tadbirda faxriylar hayot va xizmat yillari haqida yoshlarga so‘zlab berishdi. Mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni va Uchinchi Renessans poydevorini barpo etish borasida amalga oshirilayotgan tub o‘zgarishlar va islohotlarning maqsadi, mazmun-mohiyati hamda ustuvor yo‘nalishlari, milliy taraqqiyot istiqbollari haqida yoshlarga tushunchalar berildi.

В целях обеспечения реализации задач, предусмотренных Программой, утвержденной Приложением 1 к Указу Президента Республики Узбекистан от 16 апреля 2024 года «9 мая – День памяти и признательности» 7 мая филиал Команда организовала встречу с ветеранами труда, много лет эффективно работающими в системе высшего образования. В частности, в ходе задушевной беседы с бывшим доцентом кафедры «Зеленая экономика и устойчивый бизнес», ветераном труда Давлатом Рахмановым были вручены праздничные подарки директора филиала профессора О.Муртазаева и его сборник стихов «Оман». жизни».
На мероприятии ветераны рассказали молодым людям о своей жизни и годах службы. Молодёжь была проинформирована о цели, сути и приоритетах коренных изменений и реформ, которые реализуются в нашей стране по становлению Нового Узбекистана и основ Третьего Возрождения, а также о перспективах национального развития.