Parvina Amritdinova: Assalomu alaykum Bunafsha Rustamovna. Bugun biz ORCID haqidagi mavzuni davom ettiramiz va uning afzalliklarini o'rganamiz. ORCID nima va u nima uchun muhim?
Bunafsha Rafiyeva: Assalomu alaykum, Parvina. ORCID tadqiqotchilar va olimlar uchun noyob identifikatordir. U akademik hamjamiyatdagi odamlarni boshqalardan ajratib turadigan shaxsiy raqam sifatida xizmat qiladi. ORCID juda muhim, chunki u ilmiy maqolalardagi nom bilan boģliq noaniqlik muammosini hal qilishga yordam beradi va tadqiqot hissalarini to'g'ri taqsimlashni ta'minlaydi.
Parvina Amritdinova: Bu tadqiqotchilar uchun zarur vosita ekan. ORCID-dan foydalanishning o'ziga xos afzalliklari nimada?
Bunafsha Rafiyeva: ORCID dan foydalanish bir qancha afzalliklarga ega. Bu tadqiqotchilarga o'zlarining ORCID identifikatorini bir nechta platformalar va ma'lumotlar bazalaridagi ishlariga ulash imkonini berish orqali izlanishlar olib borish imkonini oshiradi. Bundan tashqari, ORCID tadqiqotchilar va muassasalar o'rtasida ma'lumot almashishni osonlashtirish va shu orqali hamkorlikni osonlashtiradi.
Parvina Amritdinova: ORCID tadqiqotchilar kòp uchraydigan ko'plab muammolarga yechim taklif qilganga o'xshaydi. Tadqiqotchilar va muassasalar ORCID bilan ishlashni qanday boshlashlari mumkin?
Bunafsha Rafiyeva: ORCID bilan ishlashni boshlash juda oson. Tadqiqotchilar ORCID veb-saytida bepul ORCID identifikatori uchun ro'yxatdan o'tishlari va o'zlarining nashrlari, aloqalari va boshqa ilmiy faoliyatlarini qo'shishlari mumkin bo'lgan profil yaratishlari mumkin. Bizning loyihamiz boshqa institutlarga o'z tadqiqotchilarini ORCID uchun ro'yxatdan o'tishga va ORCID identifikatorlarini o'z tizimlari va ish oqimlariga integratsiya qilishga yordam beradi. Ko'pgina nashriyotlar va moliya agentliklari endi qo'lyozmalarni topshirish yoki grantga ariza berish jarayonida ORCID identifikatorlarini talab qiladi, bu esa qabulni yanada rag'batlantiradi.
Parvina Amritdinova: Loyihangizda hozir qanday o'zgarishlar ro'y bermoqda?
Bunafsha Rafiyeva: Ayni paytda biz ORCID Uzbekistan Telegram guruhimizga (https://t. me/+UXFCEyUoOrs3NmQy) O‘zbekistonlik hamda xorijiy izlanuvchilarni va olimlarni qo‘shmoqdamiz. Har kuni guruhimizda ORCID haqida va uning afzalligi haqida ma'lumot almashamiz. Olimlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni berib, javob oladilar. Guruhimiz kundan kunga ortib bormoqda. Loyihamizdan asosiy maqsadimiz ORCID haqidagi bilimlarni takomillashtirish, shuningdek, mamlakat olimlari uchun barcha qulayliklarni yaratishdir.

ИНТЕРВЬЮ С УЧАСТНИКОМ ПРОЕКТА «ORCID GLOBAL PARTICIPATION FUND-COMMUNITY DEVELOPMENT ...
Парвина Амритдинова: Здравствуйте Бунафша Рустамовна. Сегодня мы продолжим тему ORCID и рассмотрим его преимущества. Что такое ORCID и почему это важно?
Бунафша Рафиева: Здравствуйте, Парвина. ORCID — это уникальный идентификатор для исследователей и ученых. Он служит личным числом, отличающим людей в академическом сообществе от других. ORCID важен, поскольку помогает решить проблему двусмысленности названий в научных статьях и обеспечивает правильное распределение результатов исследований.
Парвина Амритдинова: Это необходимый инструмент для исследователей. Каковы конкретные преимущества использования ORCID?
Бунафша Рафиева: Использование ORCID имеет ряд преимуществ. Это повышает доступность исследований, позволяя исследователям связать свой идентификатор ORCID со своей работой на нескольких платформах и базах данных. Кроме того, ORCID облегчает обмен информацией между исследователями и учреждениями, тем самым облегчая сотрудничество.
Парвина Амритдинова: Кажется, что ORCID предлагает решение многих проблем, с которыми сталкиваются исследователи. Как исследователи и учреждения могут начать работу с ORCID?
Бунафша Рафиева: Начать работать с ORCID очень легко. Исследователи могут зарегистрироваться для получения бесплатного идентификатора ORCID на веб-сайте ORCID и создать профиль, в котором они смогут добавлять свои публикации, сообщения и другую научную деятельность. Наш проект помогает другим учреждениям регистрировать своих исследователей в ORCID и интегрировать идентификаторы ORCID в свои системы и рабочие процессы. Многие издатели и финансирующие агентства теперь требуют идентификаторы ORCID во время подачи рукописи или процесса подачи заявки на грант, что еще больше способствует принятию.
Парвина Амритдинова: Какие изменения сейчас происходят в вашем проекте?
Бунафша Рафиева: На данный момент мы добавляем узбекских и зарубежных исследователей и ученых в нашу Telegram-группу ORCID Uzbekistan (https://t.me/+UXFCEyUoOrs3NmQy). Каждый день мы делимся информацией об ORCID и его преимуществах в нашей группе. Ученые задают интересующие их вопросы и получают ответы. Наша группа растет с каждым днем. Основная цель нашего проекта — повышение уровня знаний об ORCID, а также создание всех условий для учёных страны.