filialida “Terrorizmga qarshi kurashish bo‘limlari” va «Kiber jinoyatchilikning ...
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida Samarqand viloyati IIB xodimlari bilan hamkorlikda “Terrorizmga qarshi kurashish bo‘limlari” va «Kiberjinoyatchilikning eng keng tarqalgan shakllaridan qanday qochish kerak” mavzularida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta‘lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tizimida ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish, talaba-yoshlarning ma’naviy-mafkuraviy dunyoqarashini shakllantirish va jinoyatchilikni oldini olish  maqsadida  2024-yil 29-mart kuni   Samarqand viloyati IIB Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi va kiber xavfsizlik bo‘limi birgalikda “Diniy ekstremizm va aqidaparastlik g‘oyalariga qarshi targ‘ib qilish va ularni profilaktikasi” va «Insonlarning kiberjinoyat jabrlanuvchisi bo‘lishni oldini olish” mavzularida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi. Samarqand viloyati IIB Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi Katta tezkor xodimi Fotima Rahmatova, Samarqand viloyati IIB Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi Kiber xavfsizlik bo‘limi katta mutaxassisi Eldor O‘rolov Iqtisodiyot fakulteti decani G‘.Ibragimov, dekan o‘rinbosarlari, ta’lim-tarbiya maslahatchilari va talabalar ishtirok etishdi.   Yig‘ilish davomida terrorizm - siyosiy, diniy, mafkuraviy va boshqa maqsadlarga erishish uchun shaxsning hayoti, sog‘lig‘iga xavf tug‘diruvchi, mol-mulk va boshqa moddiy obyektlarning yo‘q qilinishi (shikastlantirilishi) xavfini keltirib chiqaruvchi hamda davlatni, xalqaro tashkilotni, jismoniy yoki yuridik shaxsni biron-bir harakatlar sodir etishga yoki sodir etishdan tiyilishga majbur qilishga, xalqaro munosabatlarni murakkablashtirishga, davlatning suverenitetini, hududiy yaxlitligini buzishga, xavfsizligiga putur yetkazishga, qurolli mojarolar chiqarishni ko‘zlab ig‘vogarliklar qilishga, aholini qo‘rqitishga, ijtimoiy-siyosiy vaziyatni beqarorlashtirishga qaratilgan, Kiberjinoyatchilik nisbatan yangi tushuncha bo‘lsa-da, ko‘plab davlatlar iqtisodiyotiga qimmatga tushayotgan muammo haqida ma’lumotlar berildi.
Shuningdek ogohlik davr talabi ekanligini, talabalar ijtimoiy tarmoqlardagi har xil saytlarga kirishda o‘z huquqiy ongi va madaniyatini oshirib borish kerakligi, talabalarga IIB xodimlari tomonidan internetdagi tahdidlardan, zamonaviy tahdidlardan ogoh bo‘lish bo‘yicha tayyorlangan bukletlar tarqatildi, talabalarni qiziqtiruvchi savollarga ichki ishlar xodimlari tomonidan javob berildi. Shuningdek maxsus tayyorlangan diniy ekstremistik va terroristik oqimlarga qarshi kurashish va Kiber xavfsizlik mavzusidagi videorolik ham namoyish qilindi.

В Самаркандском филиале Ташкентского государственного экономического университета совместно с ...
В Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в целях повышения эффективности духовно-просветительской работы, формирования духовно-идеологического мировоззрения студентов и молодежи, а также предотвращения преступности 29 марта 2024 года. Управление по борьбе с терроризмом МИИБ Самаркандской области и Управление кибербезопасности совместно провели профилактическое совещание на темы «Пропаганда и предотвращение религиозного экстремизма и фанатизма» и «Недопущение того, чтобы люди стали жертвами киберпреступности». Фатима Рахматова, старший оперативный сотрудник Самаркандского областного антитеррористического управления МИБ, старший специалист отдела кибербезопасности Самаркандского областного антитеррористического управления МИБ Элдор Оролов, декан экономического факультета Ибрагимов Г., заместители декана, в нем приняли участие консультанты по образованию и студенты. По мнению Терроризма, терроризм представляет собой угрозу жизни и здоровью человека для достижения политических, религиозных, идеологических и иных целей, вызывает риск уничтожения (порчи) имущества и других материальных объектов, а также угрожает государственному, международному принуждению организация, физическое или юридическое лицо совершать или воздерживаться от совершения каких-либо действий, осложнять международные отношения, нарушать суверенитет и территориальную целостность государства, наносить ущерб его безопасности, провоцировать вооруженные конфликты, запугивать население, направленные на дестабилизацию обстановки. общественно-политическая ситуация, хотя киберпреступность является относительно новым понятием, была дана информация о проблеме, которая обходится экономике многих стран.
Также информированность – это веление времени, студенты должны повысить свою правовую грамотность и культуру при доступе к различным сайтам в социальных сетях, студентам, сотрудникам внутренних дел были розданы подготовленные сотрудниками МИБ буклеты о том, как быть осведомленным об угрозах в Интернете и современных угрозах. ответил на вопросы, интересующие студентов. Также был показан специально подготовленный видеоролик на тему борьбы с религиозными экстремистскими и террористическими движениями и кибербезопасности.