Bugungi kunda hukumatimiz tomonidan "Bir million dasturchi” loyihasini kengaytirish va xalqaro nufuzli kompaniyalar talablariga mos dasturlar asosida xalqaro IT bozoriga raqobatbardosh kadirlarni tayyorlash vazifasi alohida belgilab olingan.
Shu munosabat bilan Oliy ta'lim muassasalarida "Bir million dasturchi" loyihasining navbatdagi bosqichi Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida ham "Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari" kafedrasi tomonidan talabalar bilan amaliy uchrashuv tarzida tashkil qilindi.
"Bir million dasturchi" loyihasi asosida tashkil qilingan ushbu amaliy uchrashuvda talabalarning uzbekcoders.uz va coursera.org masofaviy ta'lim platformalari bilan yana bir bor tanishtirish va talabalarda kurslarni o'qish bo'yicha paydo bo'layotgan muammolarga yechim topishdan iborat. Qolaversa shu kunga qadar kurslarni muoffaqiyatli bitirgan talabalar bilan fikrlar almashinildi

Сегодня нашим правительством определена задача расширения проекта «Один миллион узбекских программистов» и подготовки конкурентоспособных кадров для международного ИТ-рынка на основе программ, соответствующих требованиям международных престижных компаний.
В связи с этим очередной этап проекта «Один миллион программистов» в высших учебных заведениях был организован в виде практической встречи со студентами кафедры «Цифровая экономика и информационные технологии» Самаркандского филиала Ташкентского государственного университета им. Экономика.
Данная практическая встреча, организованная на базе проекта «Один миллион узбекских программистов», имеет целью еще раз познакомить студентов с платформами дистанционного обучения uzbekcoders.uz и Coursera.org и найти решения проблем, которые возникают у студентов при изучении курсов. Кроме того, состоялся обмен идеями со студентами, которые на данный момент успешно завершили курсы.