Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Iqtisodiyot fakulteti AIF-120-guruh talabasi Boburjon Xidirov Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 7-dekabrdagi 646-son qaror bilan tasdiqlangan “2024–2025-yillarda Internet jahon axborot tarmog‘ida o‘zbek milliy kontentini yanada rivojlantirish” dasturining 5-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida va Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligining 2024-yil 2-martdagi 2-05-21-805-son xatiga asosan hamda filial direktorining 2024-yil 4-martdagi 67-T sonli buyrugʻi asosida 2024-yilning 4–9-mart kunlari Bo‘stonliq tumanidagi “Yoshlar oromgohi”da tashkil etiladigan “WikiOromgoh” loyihasida qatnashmoqda.
Loyiha doirasida talabamiz Wikipedianing maqolalarini kiritish, tahrirlash, tuzatish kabi masalalarni oʻrganishadi va oʻzbek kontetntni rivojlantirishda oʻz hissasini qoʻshishni hamda oʻz OTMlarida ham qiziquvchi yoshlar safini kengaytirish yoʻnalishlarini oʻrganishmoqda.
Ma’lumot oʻrnida jahonda 6000 dan ziyod tillar boʻlsa, shundan 300 tilda Wikipedia yuritiladi. Uning oʻzbek tilidagi variantiga 2003-yil 21-dekabrda asos solingan boʻlib, hozirda Oʻzbekcha maqolalar soni - 254 258 tani tashkil etadi. Bu natija bilan jahonda 42-oʻrinda turadi.

Хидиров Бобурджон, студент группы АИФ-120 экономического факультета Самаркандского филиала Ташкентского государственного экономического университета, утвержден постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №646 от 7 декабря 2023 года «В 2024-2025 годах» , узбекский национальный контент будет далее развиваться в глобальной информационной сети Интернет» в целях обеспечения реализации пункта 5 программы и на основании письма Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан № 2-05. -21-805 от 2 марта 2024 года и приказ директора филиала № 67-Т от 4 марта 2024 года -участие в проекте «ВикиОромгох», который будет организован в «Ёшлар Оромгохи» района Бостонлик на ул. 4-9 марта.
В рамках проекта наши студенты изучают такие вопросы, как ввод, редактирование и исправление статей Википедии, содействие развитию узбекского контента, расширению рядов заинтересованной молодежи в своих высших учебных заведениях.
В мире существует более 6000 языков, из них Википедия ведется на 300 языках. Его узбекская версия была основана 21 декабря 2003 года, и в настоящее время количество статей на узбекском языке составляет 254 258. С этим результатом она занимает 42-е место в мире.