Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filiali Iqtisodiyot fakulteti AIF-120-guruh talabasi Boburjon Xidirov Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 7-dekabrdagi 646-son qaror bilan tasdiqlangan “2024–2025-yillarda Internet jahon axborot tarmog‘ida o‘zbek milliy kontentini yanada rivojlantirish” dasturining 5-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida va Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligining 2024-yil 2-martdagi 2-05-21-805-son xatiga asosan hamda filial direktorining 2024-yil 4-martdagi 67-T sonli buyrugʻi asosida 2024-yilning 4–9-mart kunlari Bo‘stonliq tumanidagi “Yoshlar oromgohi”da tashkil etiladigan “WikiOromgoh” loyihasida qatnashmoqda.
Loyiha doirasida talabamiz Wikipedianing maqolalarini kiritish, tahrirlash, tuzatish kabi masalalarni oʻrganishadi va oʻzbek kontetntni rivojlantirishda oʻz hissasini qoʻshishni hamda oʻz OTMlarida ham qiziquvchi yoshlar safini kengaytirish yoʻnalishlarini oʻrganishmoqda.
Ma’lumot oʻrnida jahonda 6000 dan ziyod tillar boʻlsa, shundan 300 tilda Wikipedia yuritiladi. Uning oʻzbek tilidagi variantiga 2003-yil 21-dekabrda asos solingan boʻlib, hozirda Oʻzbekcha maqolalar soni - 254 258 tani tashkil etadi. Bu natija bilan jahonda 42-oʻrinda turadi.

A student of the Faculty of Economics of the ...
Boburjon Khidirov, student of AIF-120 group, Faculty of Economics, Samarkand branch of Tashkent State University of Economics, approved by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 646 of December 7, 2023 "In 2024-2025, the Uzbek national content will be further developed on the global information network of the Internet" in order to ensure the implementation of paragraph 5 of the program and based on the letter of the Youth Affairs Agency of the Republic of Uzbekistan No. 2-05-21-805 dated March 2, 2024 and the order of the branch director No. 67-T dated March 4, 2024 -participating in the "WikiOromgoh" project, which will be organized in the "Yoshlar Oromgohi" in the Bostonliq district on March 4-9.
Within the framework of the project, our students study issues such as entering, editing, and correcting Wikipedia articles, contributing to the development of Uzbek content, and expanding the ranks of interested youth in their higher education institutions.
There are more than 6,000 languages in the world, of which Wikipedia is maintained in 300 languages. Its Uzbek language version was founded on December 21, 2003, and currently the number of Uzbek articles is 254,258. With this result, it ranks 42nd in the world.