Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Korrupsiyaga qarshi kurash omillari" mavzusi doirasida debat bo'lib o'tdi.
Joriy yilning 20-yanvar kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti Samarqand filialida "Korrupsiya-taraqqiyot kushandasi" shiori ostida filial Komplaens nazorat bo‘limi hamda Ta'lim sifatini nazorat qilish bo‘limi hamkorligida "Korrupsiyaga qarshi kurash omillari" mavzusi doirasida debat tashkil qilindi.
Debat korrupsiyaning kelib chiqish ildizlari va unga qarshi kurash omillari haqida qiziqarli muhokama va bahslarga boy bo‘ldi.
Filial professor-o‘qituvchilari hamda talaba yoshlari tomonidan "Korrupsiyaga qarshi kurashda axloqiy tarbiya muhimmi, huquqiy tarbiya muhimmi" savoli atrofida chuqur tahlillar asosidagi fikrlar bildirildi.

A debate was organized in the branch within the ...
A debate was held in the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics on the topic "Factors of the fight against corruption".
On January 20 of this year, the Samarkand branch of the Tashkent State University of Economics held a debate under the slogan "Corruption-development cooperation" in cooperation with the Branch Compliance Control Department and the Education Quality Control Department under the theme "Factors of the fight against corruption".
The debate was full of interesting discussions and debates about the roots of corruption and the factors of fighting against it.
The professors-teachers and young students of the branch expressed their opinions based on deep analysis on the question "Is moral education important and legal education important in the fight against corruption?"